Dərs planı (dərs) konkret bir dərsin layihəsi olan sənəd kimi (ixtisas istiqaməti profilinin fənləri üzrə nümunə əsasında)

Əsasən dərs, sinif-dərs sistemində təlimin təşkilinin əsas forması kimi, səmərəliliyin ilkin şərti kimi onun planlaşdırılmasını nəzərdə tutur.

İ.P.Podlasomun fikrincə, dərsin effektivliyi düsturu iki komponentdən ibarətdir: onun hazırlanmasının hərtərəfliliyi və onu keçirmək bacarığı. Dərs hazırlığı - tədris prosesinin təşkili üçün tədbirlər kompleksinin hazırlanması, bunlara aşağıdakılar daxildir: diaqnostika, proqnozlaşdırma, planlaşdırma. Dirijorluq bacarığı, bir qayda olaraq, müəllimin təcrübəsi ilə bağlıdır.

Bir qayda olaraq, dərslərin keçirilməsinin səmərəliliyində bu iki aspekti artırmaq üçün təhsil müəssisəsində gənc müəllimlərdən yalnız dərs planı deyil, onun təfərrüatlı planlaşdırılması və hazırlanmasını təmin etmək üçün onun kontur planı və ya müfəssəl dərs planı hazırlamaq tələb olunur. .

Dərs planı ənənəvi olaraq bir çox DİM müəssisələrində TİM sistemində tərtib edilir. Hazırda müəllimlər tərəfindən dərs planlarının (dərslərinin) məcburi hazırlanması ilə bağlı respublika səviyyəsində normativ olaraq təsdiq edilmiş tələblər yoxdur. Lakin əvvəlki izahatlardan göründüyü kimi, onların sinif sisteminə hazırlanması tövsiyə olunur. Təhsil müəssisələri təhsilin keyfiyyətinin idarə edilməsi sisteminin tətbiqi çərçivəsində müəllim dərsinin qurulması nəticələrinin “Dərs planı” sənədində və hətta onun formasında əks etdirilməsi zərurəti üçün öz standartlarını qəbul edə bilərlər.

Dərs planı (dərs) - konkret dərsin layihəsi olan, onun həyata keçirilməsi üçün müəllim tərəfindən hazırlanmış və onun strukturunu və əsas elementlərini əks etdirən sənəd. Dərs planına dərsin son məqsədlərinin (tapşırıqlarının), onun strukturunun (kursunun) müəyyən edilməsi, tədris materialının məzmununu mənimsəmək üçün müəllim və şagirdlərin əsas hərəkətlərinin siyahısı daxildir. Dərsin məzmununu təsvir etmək üçün əsas elementləri təqdim edən dərs planını tərtib etmək üçün nümunə formasından (şək. 21.1) istifadə edilə bilər. Dərs tərtib edərkən hər bir müəllim hazırlanmaqda olan sənədə zəruri (əsaslandırılmış) məlumatları daxil edir, məsələn, proqramın mövzusunun adı, dərsin metodik məqsədinin tərtibi, dərsin növü, dərsin təsviri. maddi-texniki təchizat və s.

DƏRS PLANI

Dərs proqramının mövzusu __________________________________ (saatların sayı)

Dərsin mövzusu ___________________________________________ (saatların sayı)

Dərsin Məqsədləri:

    təhsil _____________________

    təhsil _____________________

    inkişaf edən _____________________________________

Dərsin kursu (mərhələləri).

Müəllimin imzası

düyü. 21.1. Nümunə dərs planı forması (dərslər)

Dərs planını hazırlayarkən onun məzmununun təfərrüatlı təsviri üçün aydın tövsiyə vermək çətindir. Hesab edirik ki, dərsin strukturunu digər müəllimlər üçün başa düşülən, digər siniflərdən fərqləndirən dərəcədə təsvir etmək lazımdır.

Dərsin gedişi onun strukturuna uyğun olaraq müəllim tərəfindən təsvir edilir (struktur dərsin növündən, növü didaktik məqsəddən asılıdır). Bu vəziyyətdə, verilmiş nümunəvi ənənəvi quruluşdan istifadə edə bilərsiniz nişanı. 14.2.

Dərsin mərhələlərinin təsviri rubrikasiya yolu ilə aparıla bilər ( adj. 28, 29, 30, 31, 32, 33, 36 ) və ya texnoloji xəritədə - tədris prosesini xarakterizə edən ciddi şəkildə müəyyən edilmiş struktur hissələri olan cədvəl (34 nömrəli əlavə). Dərs planı hazırlayarkən onun istifadəsi isteğe bağlıdır. Dərs planlarının texnoloji xəritə şəklində təsviri keçiddə tapıla bilər: Müasir dərsin metodologiyası: Müasir dərsin metodologiyasına dair metodik tövsiyələr / Komp.: Zhuravkova T.K., Skomoroxova O.M., Skuratoviç S.V. / Mogilev Vilayət İcraiyyə Komitəsinin Təhsil İdarəsinin Peşə Təhsili üzrə Tədris-Metodiki Mərkəzi. - Mogilev, 2007. - http://www.mgpl1.mogilev.by/methodist1.html.

"Dərs planı" sənədi işgüzar işin əsas tələblərinin yerinə yetirilməsi ilə tərtib edilir (Belarus Respublikası Ədliyyə Nazirliyinin 2009-cu il 1992 nömrəli Fərmanı ilə təsdiq edilmiş Belarus Respublikasının dövlət orqanlarında və təşkilatlarında işgüzar işlərə dair Təlimat). 19 yanvar 2009-cu il, No 4 (əlavə və dəyişikliklərlə).

Açıq dərsin planı təhsil müəssisəsinin rəis müavini tərəfindən təsdiq edilir.

Dərs planında adətən onun tarixi, tematik (təqvim-tematik) plana uyğun nömrəsi, qrup nömrəsi, ixtisası, keçirildiyi ixtisas göstərilir. Hər hansı bir məlumat onun həcmini artırmaq və buna görə də təsvirinin qavranılmasının səmərəliliyini azaltmaq üçün deyil, lazımi elementləri təfərrüatlandırmaq üçün verilir. Məsələn, əgər fən müxtəlif ixtisaslar üçün fərqli məzmunla oxunursa, ixtisasın adı zəruridir, ona görə də müəllim onlar üçün dərs planlarını qarışdıra bilməz.

Dərsin məqsədləri müxtəlif mövqelərdən müəyyən edilə bilər (bax. bölmə 23). Müəllim dərs üçün üç məqsəd qoymaq seçimini seçibsə (təlim, təhsil və inkişaf və ya tədris, təhsil və inkişaf), onların hamısı eyni mövqedən təyin olunmalıdır. Məqsəd qoymağın başqa bir variantı mümkündür: dərsin didaktik məqsəd və vəzifələrini onun hissələri kimi təyin etmək. Bu halda, ən azı üç vəzifə (tədris, təhsil, inkişaf) formalaşdırılır. Müəllim mövqeyindən məqsəd qoyan müəllimlər bir qayda olaraq, şagirdlərin konkret gözlənilən fəaliyyətini təsvir etmək üçün dərsin nəticələrini də gətirirlər və buna uyğun olaraq onlara bunu mənimsəmək üçün tapşırıqlar və qiymətləndirmə meyarları verirlər.

Dərs planı, əgər onun forması təsdiqlənməyibsə, dərsin məzmununun təsvirinin həcminə və təfərrüatına dair heç bir məhdudiyyət yoxdur. Bununla belə, müəllim bu sənədi həm metodik xidmətlər tərəfindən yoxlanılması, həm də öz fəaliyyətinin səmərələşdirilməsi üçün tərtib edir ki, bu da ən vacibdir. O, dərsin aparılmasında müəllimə mümkün qədər kömək etməlidir. Deməli, müəllim ondan rahat istifadə etməlidir.

Dərsin səlahiyyətli təsviri üçün onun növünü göstərmək lazımdır, çünki quruluşu ondan asılıdır. Müəllim dərsi tərtib edərkən onun hər bir elementinə sərf olunan vaxtı proqnozlaşdırır. Dərs planında hər bir addım üçün vaxt göstərilə bilər.

Dərsin mərhələlərinin təsviri müəllimin istifadə etməyi planlaşdırdığı tədris üsulları, tədris formaları və tədris vəsaitləri ilə tamamlanır. Lazım gələrsə, bu vasitələr birbaşa dərs planında ətraflı (təsvir olunur) (məsələn, biliyi yeniləmək üçün planlaşdırılmış suallar göstərilə bilər və s.). Bununla belə, dərsin məzmununu və təşkilini təsvir etmək üçün daha ətraflı formalar mövcuddur.

Dərs planı zəruri logistika və ya TCO, ev tapşırığını göstərir. Dərs planı lazımi didaktik materiallar (qapalı test tapşırıqlarına standart cavablar, tapşırıq kartları və s.), qiymətləndirmə meyarları ilə müşayiət oluna bilər.

Yadda saxlamaq lazımdır ki, dərsin tərtib edilməsinin nəticələrini təsvir etməyin bir neçə forması var: dərs planı, kontur planı, təfərrüatlı kontur planı, qeyri-ənənəvi dərs ssenarisi, metodik işlənmə. Bu sadalamada dərsin təsviri formaları təsvirin artan təfərrüatları əsasında sıralanır. Baxmayaraq ki, aralarındakı çərçivə olduqca ixtiyaridir (əgər onların forması sənədləşdirilməyibsə).

Dərsin xülasəsi - dərsin ətraflı təsviri. O, təkcə dərsin strukturunu deyil, həm də tədris materialını düzəldir. Müfəssəl kontur planı dərsin ətraflı (mücərrədlə müqayisədə tam) təsvirini nəzərdə tutur.

Metodik inkişaf dərsi təmin edən bütün materiallar toplusudur. Bu dərs planı və ya konturunu ehtiva edir. Mətndə dərsin keçirilməsi metodikasının, dərsin (və ya bir sıra dərslərin) metodik dəstəyinin bir çox mövqeyinin izahı verilir.

Əlaqədar məsələlər: Millət vəkili - 5 , 6 , 7 , 8 , 9 , 10 , 14 , 20 , 22 , 23 , 35 ; P - 18 , 19 .

MÖVZU: “ALQORİTMİN ŞALDALANMASI VƏ ARALIQ DETALLARI”

Dərsin Məqsədləri:

Təhsil:

1. tələbələri budaqlanan komanda ilə tanış etmək.

2.iki addımlı detallaşdırma ilə bağlı problem nümunəsini göstərin.

Təhsil:

informasiya mədəniyyəti, diqqət, dəqiqlik, əzmkarlıq tərbiyəsi.

İnkişaf edir:

1.özünə nəzarətin inkişafı;

2.koqnitiv maraqların inkişafı

Dərsin növü: birləşdirilmiş

Dərsin növü: izahat dərsi və materialın ilkin konsolidasiyası

Avadanlıq: lövhə, kompüter, proyektor

Dərs kitabı: Semakin “İnformatika və İKT” 9-cu sinif

Dərs planı:

    Təşkilati məqam, ev tapşırığını yoxlamaq.

    Yeni materialın izahı.

    Praktik hissə.

    Dərsi yekunlaşdırmaq.

    Ev tapşırığı.

Dərslər zamanı

Müəllim fəaliyyəti

Tələbə fəaliyyətləri

Salam uşaqlar! Oturun! Bu gün biz budaqlanma alqoritmini öyrənəcəyik.

Ev tapşırığını yoxlamaq

Filial əmri

Gəlin daha bir GRIS komandası ilə tanış olaq. Buna filial əmri deyilir. Filial əmrinin formatı:

əgər<условие>
sonra<серия 1>
əks halda<серия 2>
kv.

Kv xidməti sözü budağın sonunu bildirir.

Əvvəlki kimi, GRIS yalnız iki şərti yoxlaya bilər: “qabaqda bir kənar varmı?” və ya “qabaqda heç bir son yoxdur?”.<Серия>bir və ya bir neçə ardıcıl əmrdir. Əgər a<условие>onda doğrudur<серия 1>, əks halda -<серия 2>.

Bir blok diaqram çəkək.

Belə budaqlanma tam adlanır.

Budaqlanmanın natamam forması

Bəzi hallarda filial əmrinin natamam formasından istifadə olunur

Misal üçün:

kənar qabaqdadırsa
sonra çevirin
kv.

Blok diaqram:

Natamam filial əmri aşağıdakı formata malikdir:

əgər<условие>
sonra<серия>
kv.

Budur<серия>olarsa həyata keçirilir<условие>ədalətli.

Nisbətən kompleks edək qram haqqında GRIS üçün. Bu nümunədə siz mütərəqqi təfərrüat metodundan istifadənin bəzi “tamaşa” məsələlərinin həllini asanlaşdırdığını görəcəksiniz.

İki addımlı detallaşdırma ilə bağlı problem nümunəsi

Tapşırıq 6. Sahənin kənarında yerləşən kvadratlardan ibarət ornament qurun. HRIS-in ilkin mövqeyi yuxarı sol küncdə, cənub istiqamətindədir.

Sahənin kənarından kənarına kvadratlar zəncirini çəkən proseduru SATIR adlandıraq. Bir kvadrat çəkən prosedura Kvadrat deyilir. Əvvəlcə əsas yazın

Ornament proqramı
erkən
bir sıra düzəldin
çevirmək
bir sıra düzəldin
çevirmək
bir sıra düzəldin

çevirmək
bir sıra düzəldin
con

İndi SERIES və SQUARE prosedurlarını yazaq:

SERIES prosedurunda sikl gövdəsi natamam budaqdan ibarətdir. Belə bir alqoritmin strukturunu aşağıdakı kimi adlandırmaq olar: iç-içə budaqlanan döngə.

ROW prosedurları.

Bu proqramı tərtib etmək alqoritmi təkmilləşdirmək üçün iki addım tələb etdi, bunlar aşağıdakı ardıcıllıqla yerinə yetirildi:

İndi qrafik icraçıya nəzarət etmək üçün bütün əmrləri bilirsiniz. Onları üç qrupa bölmək olar: sadə əmrlər; prosedur çağırışı əmri; struktur əmrləri. Üçüncü qrupa loop və budaq əmrləri daxildir.

Qoşma 1.

Gəlin dərsimizin praktik hissəsinə keçək.

C_1 səviyyəli faylı yükləyin

Iz çəkməklə düz xətt üzrə A nöqtəsindən B nöqtəsinə keçmək üçün alqoritm hazırlayın. A-dan B-yə qədər olan məsafə əvvəlcədən məlum deyil. Amma dəqiq məlumdur ki, B nöqtəsinin arxasında ondan bir hücrə qədər məsafədə divar var. Hərəkəti tam olaraq B nöqtəsində tamamlamaq üçün bu divardan istifadə edin: irəli atlayın, qarşıda divarın olub olmadığını yoxlayın və divar yoxdursa, geri dönün və iz buraxın.

C_2 səviyyəli faylı yükləyin

Yolda görünən üç cüt "atlanan" divarı aşaraq, ifaçını A nöqtəsindən B nöqtəsinə köçürmək üçün bir alqoritm hazırlayın. Yol görünməlidir. Bir cüt divarı aşmaq üçün prosedurdan istifadə edin.

C_3 səviyyəli faylı yükləyin

Əlavə 2

Əlavə 3

Əlavə 4

Dərsin yekunlaşdırılması, qiymətlərin qoyulması.

Ev tapşırığı 31,

Qoşma 1.

Əlavə 2

Əlavə 3

Əlavə 4

Dərsin növü: biliklərin möhkəmləndirilməsi və yeni materialın öyrənilməsi dərsi.

Dərsin növü: birləşdirilmiş dərs (mühazirə və təcrübə).Dərsin Məqsədləri: Ümumi təhsil:

şagirdlərdə mövzunun əsas anlayışları haqqında təsəvvür formalaşdırmaq: budaqlanan komanda, budaqlanan komandanın natamam forması;

"Streloçka" GRIS-də şaxələnmə ilə alqoritmlərin işlənib hazırlanması bacarıqlarını formalaşdırmaq;

İnkişaf edir:

ətraf aləmin hadisələri və prosesləri haqqında informasiya baxışının inkişafı;

Təhsil:

tələbələrin informasiya mədəniyyəti, diqqətlilik, dəqiqlik, nizam-intizam, əzmkarlıq tərbiyəsi;

məktəblilərin idrak marağının tərbiyəsi

Dərsin strukturu:

I .Təşkilati məqam (2 dəq.)

salamlar. Orada olanları yoxlayır. Dərsin mövzusu.

II

Yazılı sorğu 2 iş variantı

III

Təqdimatla izahat

İki addımlı detallarla bağlı problem nümunəsi

“Streloçka ifaçısının mühitində budaqlanan “Ornament” ilə alqoritmin nümayişi” təqdimatının köməyi ilə izahat.

IV

V . Dərsin xülasəsi (2 dəq.)

VI . Ev tapşırığı (1 dəq.)

Dərslər zamanı:

I .Təşkilat vaxtı

Dərsin mövzusu: " Budaqlanma və mütərəqqi qazma

Paraqrafın əsas mövzuları:

filial əmri;
♦ budaqlanmanın natamam forması;
♦ iki addımlı detallı problem nümunəsi.
(slayd 2)

II . Biliklərin yenilənməsi (5 dəq.)

Mövzu Testi:Siklik alqoritmlər

Seçim 1

1. Şəkillərdən hansında şərt yoxlanılır:

2. Siklik alqoritm belədir:


    nc
    addım
    kts

    son qabaqda olana qədər təkrarlayın
    nc
    addım
    çevirmək
    kts

    erkən
    addım
    con

    nc
    addım
    kts

4. Dövrün bədəni belədir:

    alqoritmin qrafik təsviri üsulu

    bu, ifaçının sonlu sayda hərəkətlərdə problemin həlli nəticəsini əldə etməsi prosedurunu təsvir edən təlimatlar toplusudur.

    bəzi əmrlər ardıcıllığının bir neçə dəfə yerinə yetirilməli olduğu alqoritm.

5. Dövr strukturunu çəkin (axın sxemi)

Mövzu Testi:Siklik alqoritmlər

Seçim 2

1. Fiqurlardan hansında prosedur yerinə yetirilir:

2. Dövr belədir:

  1. bəzi əmrlər ardıcıllığının bir neçə dəfə yerinə yetirilməli olduğu alqoritm.

    alqoritmin qrafik təsviri üsulu

    bu, bir (və ya bir neçə) əmrin təkrar təkrarının həyata keçirildiyi belə bir alqoritmik quruluşdur.

    bu, ifaçının sonlu sayda hərəkətlərdə problemin həlli nəticəsini əldə etməsi prosedurunu təsvir edən təlimatlar toplusudur.

3. Bütün ekran boyunca üfüqi xətt çəkmək tələb olunur. Düzgün proqramı seçin:

    erkən
    addım
    con

    nc
    addım
    kts

nc

addım

çevirmək

kts

    son qabaqda olana qədər təkrarlayın

nc

addım

kts

4. Blok diaqram belədir:

    "dövrü" alqoritmik strukturuna daxil olan əmrlər ardıcıllığı.

    alqoritmin qrafik təsviri üsulu

    bu, ifaçının sonlu sayda hərəkətlərdə problemin həlli nəticəsini əldə etməsi prosedurunu təsvir edən təlimatlar toplusudur.

    bəzi əmrlər ardıcıllığının bir neçə dəfə yerinə yetirilməli olduğu alqoritm.

5. Alqoritmi döndərən proqram yazın.

III . Nəzəri hissə (20 dəq.)

Filial əmri

Gəlin daha bir GRIS komandası ilə tanış olaq. Buna filial əmri deyilir. Filial əmrinin formatı:

əgər<условие>
sonra<серия 1>
əks halda<серия 2>
kv.(slayd 3)

Kv xidməti sözü budağın sonunu bildirir.

Əvvəlki kimi, GRIS yalnız iki şərti yoxlaya bilər: “qabaqda bir kənar varmı?” və ya “qabaqda heç bir son yoxdur?”.<Серия>bir və ya bir neçə ardıcıl əmrdir. Əgər a<условие>onda doğrudur<серия 1>, əks halda -<серия 2>. Bir nümunə Şəkildə göstərilmişdir. 5.12.

(slayd 4)

Belə budaqlanma tam adlanır.

Budaqlanmanın natamam forması

Bəzi hallarda filial əmrinin natamam formasından istifadə olunur (Şəkil 5.13). Misal üçün:

kənar qabaqdadırsa
sonra çevirin
kv.

(slayd 4)

Natamam filial əmri aşağıdakı formata malikdir:

əgər<условие>
sonra<серия>
kv.

Budur<серия>olarsa həyata keçirilir<условие>ədalətli.slayd 5)

GRIS üçün sonuncu, nisbətən mürəkkəb proqramı tərtib edək. Bu nümunədə siz mütərəqqi təfərrüat metodundan istifadənin bəzi “tamaşa” məsələlərinin həllini asanlaşdırdığını görəcəksiniz.

İki addımlı detallaşdırma ilə bağlı problem nümunəsi

Tapşırıq 6. Sahənin kənarında yerləşən kvadratlardan ibarət ornament qurun. HRIS-in ilkin mövqeyi yuxarı sol küncdə, cənub istiqamətindədir (şək. 5.14).

(slayd 6)

Sahənin kənarından kənarına kvadratlar zəncirini çəkən proseduru SATIR adlandıraq. Bir kvadrat çəkən prosedura Kvadrat deyilir. Əvvəlcə əsas proqramı yazaq.

Ornament proqramı
erkən
bir sıra düzəldin
çevirmək
bir sıra düzəldin
çevirmək
bir sıra düzəldin
çevirmək
bir sıra düzəldin
con(slayd 7)

İndi SERIES və SQUARE prosedurlarını yazaq:

(slayd 8)

SERIES prosedurunda sikl gövdəsi natamam budaqdan ibarətdir. Belə bir alqoritmin strukturunu aşağıdakı kimi adlandırmaq olar: iç-içə budaqlanan döngə.

Əncirdə. 5.15 RAD prosedurunun blok diaqramını göstərir.

Bu proqramı tərtib etmək alqoritmi təkmilləşdirmək üçün iki addım tələb etdi, bunlar aşağıdakı ardıcıllıqla yerinə yetirildi:

İndi qrafik icraçıya nəzarət etmək üçün bütün əmrləri bilirsiniz. Onları üç qrupa bölmək olar: sadə əmrlər; prosedur çağırışı əmri; struktur əmrləri. Üçüncü qrupa loop və budaq əmrləri daxildir.

(slayd 9)

IV . Biliklərin möhkəmləndirilməsi (15 dəq.)

“Ornament” alqoritminin işlənib hazırlanması

V . Dərsin xülasəsi (2 dəq.)

Sinifdə şagird işinin qiymətləndirilməsi.

VI . Ev tapşırığı (1 dəq.)

§31, suallar. Testə hazırlaşır(slayd 10)

Suallar və tapşırıqlar

1. Qazma nədir?
2. Sonuncu detal səviyyəsinin köməkçi alqoritmləri hansı əmrlərdən ibarət ola bilər?
3. Budaq əmrinin formatı necədir? İfaçının hansı hərəkətlərini müəyyənləşdirir?
4. Tam budaqlanma ilə natamam budaqlanma arasında fərq nədir?
5. Addım-addım təfərrüatlarla aşağıdakı vəzifələri həll etmək üçün qrafik rəssamın nəzarət proqramlarını tərtib edin:
bütün sahəni üfüqi nöqtəli xətlərlə çəkin;
sahənin bütün dörd küncündə kvadratlar çəkin;
tərəfi addıma bərabər olan bir hüceyrədə bütün sahəni çəkin.

Mövzu: "Artıq təkmilləşdirmə üsulu"
Tədris məqsədi: Tələbələrlə kompüterdə məsələlərin həlli mərhələlərini təkrar etmək: tərtib, alqoritm, riyazi modelin metodu, proqram, nəticələrin təhlili. Addım-addım dəqiqləşdirmə metodu anlayışını təqdim edin.
Məqsədi inkişaf etdirərək: Məntiqi təfəkkür, yaddaş, mövzuya marağı inkişaf etdirmək. Şagirdlərin informatikanın əsaslarına güclü və şüurlu şəkildə yiyələnməsinin təmin edilməsi.
Məqsəd yetişdirin: Davranış mədəniyyəti, ünsiyyət. Şagirdlərdə informasiya mədəniyyətinin tərbiyəsi. Tələbələri informasiya cəmiyyətində fəal tam həyata və işə hazırlamaq.
Dərslər zamanı:
1. Təşkilat anı
2. Dərsin məqsədinin qoyulması mərhələsi
3. Sorğu d / z
EHM-də məsələlərin həlli mərhələləri: qurulma, alqoritm, riyazi model metodu, proqram, nəticələrin təhlili.
Test
1. Bu prosesi təsvir edən aydın şəkildə tərtib edilmiş qaydalar ardıcıllığıdır
a) blok diaqram
b) alqoritm *
c) alqoritmin xassələrindən biri
2. Alqoritmin xassələri
a) dəqiqlik, dəqiqlik, effektivlik
b) aydınlıq, başa düşülənlik, effektivlik
c) diskretlik, müəyyənlik, kütləvi xarakter, effektivlik *
3. Hazırlanmış alqoritmi bir neçə yolla sabitləşdirmək olar
a) qrafik
b) tənliklərin, qaydaların, düsturların tərtib edilməsi
c) şifahi təsvir, blok diaqram, alqoritmik dildə *
4. İnformasiyanın emalı mərhələsi təsvir edilmişdir
a) düzbucaqlı *
b) romb
c) oval
5. Yoxlama şərtləri təsvir edilmişdir
a) düzbucaqlı
b) romb *
c) kvadrat
6. Ovala bənzər bir rəqəmdə yazırıq
a) giriş, çıxış*
b) düstur
c) başlanğıc, son
7. İlkin verilənlərin girişini və nəticənin çıxışını ... şəklində yazırıq.
a) paraleloqram *
b) kvadrat
c) romb
8. Sənədlərdən hansı alqoritmdir?
a) Sonu z, s hərfi ilə bitən prefikslərin orfoqrafiya qaydası
b) TV proqram bələdçisi
c) yemək resepti*
d) Sökülmüş şəkildə satılan şkafın yığılması üçün təlimat *
9. Hansı hallarda cümlə düzgün bitir: Alqoritmdir
a) hər hansı etibarlı ilkin məlumat üçün istənilən nəticəyə aparan son hərəkət ardıcıllığı *
b) hərəkətləri yerinə yetirmək üçün göstərişlər
c) bəzi icraçı üçün başa düşülən, yerinə yetirilməsi məsələnin unikal həllinə səbəb olan sonlu əmrlər toplusu
d) maşın kodlarında proqram
10. Alqoritmin ayrı-ayrı elementar hərəkətlərə bölünməsidir
a) Diskretlik*
b) Əminlik
c) kütləvi xarakter
d) Qərar
11. Sənədlərdən hansı alqoritmlərdir?
A) Kitabxanadakı kitabların kataloqu
B) Beynəlxalq telefon nömrəsinin yığılması qaydası*
C) Yapışqan hazırlamaq üçün resept*
D) Cari ilin divar təqvimi

Yoxlayın: Qiymətləndirmə meyarı: 11 "+" -5, 9 "+" -4, 7 "+" -3, 5 "+" -2

4. Yeni mövzunun izahı:
İstənilən fəaliyyətin uğuru diqqətli planlaşdırmadan asılıdır. Və tapşırıq nə qədər çətin olsa, hərəkətlərinizi planlaşdırmaq bacarığı bir o qədər vacibdir. Bu vəziyyətdə əsas şey həmişə yekun nəticələrin dəqiq tərifi, sonra ara nəticələrin müəyyən edilməsi olacaqdır, onsuz məqsədlərə nail olmaq mümkün deyil.
Kompüterdən istifadə edərək problemlərin həlli üçün mürəkkəb alqoritmlər və böyük proqramlar tərtib edərkən bu yanaşma yeganə mümkün olur. Bu üsul alqoritmlərin və proqramların addım-addım detallaşdırılması adlanır. Addım-addım detallaşdırma ilə alqoritmlər köməkçi alt tapşırıqları həll edən köməkçi alqoritmlər toplusu kimi yazılır və onların hər biri müəyyən aralıq nəticələrin alınmasını tələb edir.
Əsas alqoritmi inkişaf etdirdikdən sonra "ikinci səviyyəli" alqoritmlərin inkişafına davam etmək olar ki, bu da öz növbəsində əlavə təfərrüatlar tələb edə bilər. Beləliklə, əsas alqoritm məqsədə çatmaq üçün tamamlanmalı olan fəaliyyət planıdır və hər bir hərəkətin mahiyyəti müvafiq köməkçi alqoritmdə deşifrə edilir.
Alqoritmləri təsvir etmək üçün addım-addım təfərrüatlardan istifadə etmək sizə problemlərin həllini aydın, aydın və başa düşülən şəkildə təsvir etməyə imkan verir.
Addım-addım detallaşdırma üsulu alqoritmlərin tərtibini asanlaşdırır, çünki məsələni hissə-hissə həll etməyə və hələ həll olunmamış məsələləri köməkçi alqoritm kimi istifadə etməyə imkan verir. Bu struktura yuxarıdan aşağıya proqramlaşdırma deyilir.
Problemi nəzərdən keçirək və addım-addım detallaşdırma metodundan istifadə edərək alqoritm tərtib edək.
1. 3L və 8L tutumu olan 2 küp var. Rəssam Jin çaydan hər küpə su çəkə, ondan su tökə və qabdakı suyun yuxarıya qədər dolub-dolmadığını müəyyən edə bilər. Cinin çaydan 7 litr çəkəcəyi bir alqoritm hazırlayın. su.
2. İfaçı sözdə bir hərfi əvəz edə bilir və mənalı sözdən yenidən mənalı söz çıxmalıdır. Transformasiya alqoritmini yazın:
a) GARDEN sözləri CAT sözünə;
b) FLY sözləri FİL sözünə daxil olur.

5. D / s-nin səhnələşdirilməsi mərhələsi: xülasəni oxuyun, səhvləri olan bir neçə qısa (15 əmrdən çox olmayan) proqramlar hazırlayın ki, növbəti dərsdə onları masanın üstündəki qonşunuz düzəldə bilsin. Bu proqramları hansı məqsədlə tərtib etdiyinizi əvvəlcədən məlumat verərək.

6. Dərsin yekunlaşdırılması mərhələsi.

>>Kompüter Elmləri: Alqoritmin Budaqlanması və Ardıcıl Detallaşdırılması

§ 31. Budaqlanma və ardıcıl təfərrüatlaralqoritm

Paraqrafın əsas mövzuları:

♦ filial əmri;
♦ budaqlanmanın natamam forması;
♦ iki addımlı spesifikasiya ilə problemin nümunəsi.

Filial əmri

Gəlin daha bir GRIS komandası ilə tanış olaq. Buna filial əmri deyilir. Filial əmrinin formatı:

əgər<условие>
sonra<серия 1>
əks halda<серия 2>
kv.

Kv xidməti sözü budağın sonunu bildirir.

Əvvəlki kimi, GRIS yalnız iki şərti yoxlaya bilər: “qabaqda bir kənar varmı?” və ya “qabaqda heç bir son yoxdur?”.<Серия>bir və ya bir neçə ardıcıl əmrdir. Əgər a<условие>onda doğrudur<серия 1>, əks halda -<серия 2>. Bir nümunə Şəkildə göstərilmişdir. 5.12.

Belə budaqlanma tam adlanır.

Budaqlanmanın natamam forması

kənar qabaqdadırsa
sonra çevirin
kv.


əgər<условие>
sonra<серия>
kv.

Budur<серия>olarsa həyata keçirilir<условие>ədalətli.

Sonuncu, nisbətən mürəkkəb olanı tərtib edək proqram GRIS üçün. Bu nümunədə siz mütərəqqi təfərrüat metodundan istifadənin bəzi “tamaşa” məsələlərinin həllini asanlaşdırdığını görəcəksiniz.

İki addımlı detallaşdırma ilə bağlı problem nümunəsi

Tapşırıq 6. Sahənin kənarında yerləşən kvadratlardan ibarət ornament qurun. HRIS-in ilkin mövqeyi yuxarı sol küncdə, cənub istiqamətindədir (şək. 5.14).

Sahənin kənarından kənarına kvadratlar zəncirini çəkən proseduru SATIR adlandıraq. Bir kvadrat çəkən prosedura Kvadrat deyilir. Əvvəlcə əsas yazın proqram

Ornament proqramı
erkən
bir sıra düzəldin
çevirmək
bir sıra düzəldin
çevirmək
bir sıra düzəldin
çevirmək
bir sıra düzəldin
con

İndi SERIES və SQUARE prosedurlarını yazaq:

SERIES prosedurunda sikl gövdəsi natamam budaqdan ibarətdir. Belə bir alqoritmin strukturunu aşağıdakı kimi adlandırmaq olar: iç-içə budaqlanan döngə.

Əncirdə. 5.15 verilir blok diaqram RAD prosedurları.

Bu proqramı tərtib etmək alqoritmi təkmilləşdirmək üçün iki addım tələb etdi, bunlar aşağıdakı ardıcıllıqla yerinə yetirildi:

İndi qrafik icraçıya nəzarət etmək üçün bütün əmrləri bilirsiniz. Onları üç qrupa bölmək olar: sadə əmrlər; prosedur çağırış əmri; struktur əmrləri. Üçüncü qrupa loop və budaq əmrləri daxildir.

Əsas haqqında qısaca

Filial əmri aşağıdakı formata malikdir:

əgər<условие>
sonra<серия 1>
əks halda<серия 2>
kv.

Əgər a<условие>doğrudur, sonra təşkil edən əmrlər<серию 1>yalan olarsa, onda -<серию 2>.

Natamam filial əmri aşağıdakı formata malikdir:

əgər<условие>
sonra<серия>
kv.

Əgər şərt doğrudursa, deməli<серия>, yanlışdırsa, dərhal alqoritmin növbəti əmrinə keçin.

Mürəkkəb alqoritmlər addım-addım detallaşdırma ilə rahat şəkildə qurulur.

Suallar və tapşırıqlar

1. Qazma nədir?
2. Sonuncu detal səviyyəsinin köməkçi alqoritmləri hansı əmrlərdən ibarət ola bilər?
3. Budaq əmrinin formatı necədir? İfaçının hansı hərəkətlərini müəyyənləşdirir?
4. Tam budaqlanma ilə natamam budaqlanma arasında fərq nədir?
5. Addım-addım təfərrüatlarla aşağıdakı vəzifələri həll etmək üçün qrafik rəssamın nəzarət proqramlarını tərtib edin:
bütün sahəni üfüqi nöqtəli xətlərlə çəkin;
sahənin bütün dörd küncündə kvadratlar çəkin;
tərəfi addıma bərabər olan bir hüceyrədə bütün sahəni çəkin.

5-ci fəsildən nə öyrənməlisən

Təhsil qrafiki ifaçılarından birinin proqram idarəsini mənimsəmək.
Xətti proqramlar yazın.
Siklik proqramlar yazın.
Filialları ehtiva edən proqramlar yazın.
Köməkçi alqoritmləri (alt proqramları) təsvir edin və istifadə edin.
Ardıcıl detallaşdırma metodunu tətbiq edin.

İ.Semakin, L. Zaloqova, S. Rusakov, L. Şestakova, İnformatika, 9-cu sinif
İnternet saytlarından oxucular tərəfindən təqdim edilmişdir

Bütün informatika onlayn, fənn üzrə mövzuların siyahısı, informatika konspektləri toplusu, ev tapşırığı, sual-cavab, informatika konspektləri 9-cu sinif, dərs planları

Dərsin məzmunu dərsin xülasəsi dəstək çərçivə dərs təqdimatı sürətləndirici üsullar interaktiv texnologiyalar Təcrübə edin tapşırıqlar və məşğələlər özünü yoxlama seminarları, təlimlər, keyslər, kvestlər ev tapşırıqlarının müzakirəsi suallar tələbələrin ritorik sualları İllüstrasiyalar audio, video kliplər və multimedia fotoşəkillər, şəkillər qrafikası, cədvəllər, sxemlər yumor, lətifələr, zarafatlar, komiks məsəllər, kəlamlar, krossvordlar, sitatlar Əlavələr referatlar məqalələr, maraqlanan fırıldaqçılar üçün çiplər dərsliklər, əsas və əlavə terminlər lüğəti Dərsliklərin və dərslərin təkmilləşdirilməsidərslikdəki səhvlərin düzəldilməsi dərslikdəki fraqmentin yenilənməsi dərsdə innovasiya elementlərinin köhnəlmiş bilikləri yeniləri ilə əvəz etməsi Yalnız müəllimlər üçün mükəmməl dərslər il üçün təqvim planı müzakirə proqramının metodik tövsiyələri İnteqrasiya edilmiş Dərslər

Bu dərs üçün düzəlişləriniz və ya təklifləriniz varsa,