Plan lekcije (lekcije) kao dokument koji je projekt određene lekcije (na primjeru u disciplinama profila specijalnosti)

U svojoj srži, nastava, kao glavni oblik organizovanja učenja u sistemu razred-čas, uključuje njegovo planiranje kao preduslov efektivnosti.

Prema I.P. Podlasomu, formula za efikasnost lekcije uključuje dvije komponente: temeljitost njegove pripreme i vještinu vođenja. Priprema časa - razvoj skupa mjera za organizaciju obrazovnog procesa, koje uključuju: dijagnostiku, predviđanje, planiranje. A vještina dirigiranja, po pravilu, povezana je s iskustvom nastavnika.

U pravilu, da bi se poboljšala ova dva aspekta u djelotvornosti izvođenja nastave, mladi nastavnici u obrazovnoj ustanovi moraju izraditi ne samo plan časa, već i njegov okvirni plan ili detaljan plan časa kako bi osigurali njegovo detaljno planiranje i pripremu. .

Nastavni plan se tradicionalno sastavlja u TVET sistemu, u mnogim institucijama SSE. Trenutno ne postoje normativno odobreni uslovi na republičkom nivou o obaveznoj izradi planova časova (časova) od strane nastavnika. Međutim, kao što se vidi iz prethodnih objašnjenja, preporučuje se njihova priprema za učionički sistem. Obrazovne ustanove, u okviru implementacije sistema upravljanja kvalitetom obrazovanja, mogu usvojiti sopstvene standarde za potrebu da se rezultati konstruisanja nastavnog časa odražavaju u dokumentu „Plan časa“, pa čak i u njegovom obliku.

Plan lekcije (lekcija) - dokument koji je projekat određene lekcije, koji je razvio nastavnik za njegovu implementaciju i koji odražava njegovu strukturu i glavne elemente. Plan časa uključuje definisanje krajnjih ciljeva (zadataka) časa, njegovu strukturu (tok), spisak glavnih radnji nastavnika i učenika za savladavanje sadržaja nastavnog materijala. Primjer obrasca (sl. 21.1) može se koristiti za izradu plana časa, koji predstavlja glavne elemente za opisivanje sadržaja lekcije. Prilikom osmišljavanja časa svaki nastavnik u dokument koji se razvija unosi potrebne (opravdane) informacije, na primjer, naziv teme programa, formulaciju metodičkog cilja časa, vrstu časa, opis materijalno-tehničku opremu itd.

PLAN LEKCIJE

Tema nastavnog programa __________________________________ (broj sati)

Tema časa ______________________________________________ (broj sati)

Ciljevi lekcije:

    obrazovni _________________________

    obrazovni _____________________

    razvoj ________________________

Tok (etape) lekcije

Potpis nastavnika

Rice. 21.1. Uzorak obrasca nastavnog plana (časovi)

Prilikom pripreme nastavnog plana, teško je dati jasnu preporuku za detaljan opis njegovog sadržaja. Smatramo da je potrebno strukturu časa opisati do stepena koji je razumljiv ostalim nastavnicima i koji ga razlikuje od ostalih časova.

Tok časa nastavnik opisuje u skladu sa njegovom strukturom (struktura zavisi od vrste časa, vrsta zavisi od didaktičkog cilja). U ovom slučaju možete koristiti njihovu uzornu tradicionalnu strukturu, datu u tab. 14.2.

Opis faza lekcije može se provesti kroz rubrikaciju ( adj. 28, 29, 30, 31, 32, 33, 36 ) ili u tehnološkoj karti – tabela koja ima strogo određene strukturne dijelove koji karakteriziraju obrazovni proces (Prilog 34). Njegova upotreba prilikom izrade plana lekcije je opciona. Opis nastavnih planova u obliku tehnološke karte možete pronaći na linku: Metodika savremenog časa: Metodološke preporuke o metodologiji savremenog časa / Comp.: Zhuravkova T.K., Skomorokhova O.M., Skuratovich S.V. / Obrazovno-metodološki centar za stručno obrazovanje Odeljenja za obrazovanje Mogiljevskog regionalnog izvršnog odbora. - Mogilev, 2007. - http://www.mgpl1.mogilev.by/methodist1.html.

Dokument „Plan lekcije“ sastavlja se uz ispunjavanje osnovnih uslova kancelarijskog rada (Uputstvo o kancelarijskom radu u državnim organima i organizacijama Republike Belorusije, odobreno Uredbom Ministarstva pravde Republike Belorusije od 19. januara 2009. br. 4 (sa izmjenama i dopunama)).

Plan otvorenog časa odobrava zamjenik direktora obrazovne ustanove.

U planu časa obično se navodi i njegov datum, broj prema tematskom (kalendarsko-tematskom) planu, broj grupe, specijalnost, kvalifikacija za koju se održava. Bilo koja informacija se daje ne da bi se povećao njen volumen, a samim tim i smanjila efikasnost percepcije njenog opisa, već da bi se detaljizirali potrebni elementi. Na primjer, naziv specijalnosti je neophodan ako se disciplina čita s različitim sadržajem za različite specijalnosti, stoga nastavnik ne može pobrkati nastavne planove za njih.

Ciljevi lekcije mogu se postaviti sa različitih pozicija (vidi. član 23). Ako je nastavnik odabrao opciju postavljanja tri cilja za čas (obuka, obrazovanje i razvoj ili podučavanje, odgojno-razvojni), svi bi trebali biti postavljeni iz iste pozicije. Moguća je i druga varijanta postavljanja ciljeva: postavljanje didaktičkog cilja i zadataka časa kao njegovih dijelova. U ovom slučaju se formuliraju najmanje tri zadatka (nastavni, obrazovni, razvojni). Nastavnici koji postavljaju ciljeve sa pozicije nastavnika obično donose i rezultate časa kako bi opisali konkretnu očekivanu aktivnost učenika i, shodno tome, dali zadatke za njihovo savladavanje i kriterijume vrednovanja.

Plan časa, ako njegova forma nije odobrena, nema ograničenja u obimu i detaljnosti opisa sadržaja lekcije. Međutim, nastavnik sastavlja ovaj dokument i radi provjere metodičkih službi i radi racionalizacije vlastitih aktivnosti, što je najvažnije. On treba da pomogne nastavniku koliko je to moguće u izvođenju časa. Dakle, učitelju bi trebalo biti ugodno da ga koristi.

Za kompetentan opis lekcije potrebno je navesti njenu vrstu, jer njena struktura ovisi o tome. Prilikom osmišljavanja časa, nastavnik predviđa vrijeme utrošeno na svaki njegov element. Vrijeme se može prikazati za svaki korak u planu lekcije.

Opis faza nastave dopunjen je nastavnim metodama koje nastavnik planira koristiti, oblicima nastave i nastavnim sredstvima. Ako je potrebno, ovi alati su detaljno (opisani) direktno u planu lekcije (na primjer, planirana pitanja mogu biti naznačena za ažuriranje znanja, itd.). Međutim, postoje detaljniji oblici za opisivanje sadržaja i organizacije časa.

Plan lekcije ukazuje na potrebnu logistiku ili TCO, domaći zadatak. Plan časa može biti popraćen potrebnim didaktičkim materijalom (standardni odgovori na zadatke zatvorenog testa, kartice sa zadacima i sl.), kriterijumima evaluacije.

Mora se imati na umu da postoji nekoliko oblika opisivanja rezultata dizajniranja lekcije: plan lekcije, okvirni plan, detaljni okvirni plan, netradicionalni scenario lekcije, metodološka izrada. U ovom nabrajanju, oblici opisivanja lekcije rangirani su na osnovu sve veće detaljnosti opisa. Iako je okvir između njih prilično proizvoljan (ako njihov oblik nije dokumentovan).

Sažetak lekcije - detaljan opis lekcije. Ne popravlja ne samo strukturu lekcije, već i obrazovni materijal. Detaljan okvirni plan podrazumijeva detaljan (potpun u poređenju sa apstraktnim) opis lekcije.

Metodički razvoj je skup svih materijala koji pružaju lekciju. Sadrži plan ili nacrt lekcije. Tekst daje objašnjenje mnogih stavova metodologije izvođenja časa, metodičke podrške nastavnom času (ili nizu lekcija).

Povezana pitanja: MP - 5 , 6 , 7 , 8 , 9 , 10 , 14 , 20 , 22 , 23 , 35 ; P - 18 , 19 .

TEMA: "GRANANJE I SEKVENCIJALNI DETALJI ALGORITMA"

Ciljevi lekcije:

edukativni:

1. upoznati učenike sa timom grananja.

2.pokažite primjer problema sa detaljima u dva koraka.

edukativni:

vaspitanje informatičke kulture, pažnje, tačnosti, istrajnosti.

u razvoju:

1.razvijanje samokontrole;

2.razvijanje kognitivnih interesovanja

Vrsta lekcije: kombinovano

Vrsta lekcije: lekcija objašnjenja i primarnog objedinjavanja gradiva

Oprema: tabla, kompjuteri, projektor

udžbenik: Semakin "Informatika i IKT" 9. razred

Plan lekcije:

    Organizacioni momenat, provera domaćeg zadatka.

    Objašnjenje novog materijala.

    Praktični dio.

    Sumiranje lekcije.

    Zadaća.

Tokom nastave

Aktivnost nastavnika

Aktivnosti učenika

Zdravo momci! Sjedni! Danas ćemo proučavati algoritam grananja.

Provjera domaćeg

Komanda podružnice

Hajde da se upoznamo sa još jednim GRIS timom. Zove se komanda grananja. Format naredbe grananja je:

ako<условие>
onda<серия 1>
inače<серия 2>
sq.

Servisna riječ kv označava kraj grane.

Kao i ranije, GRIS može provjeriti samo dva uvjeta: „ima li ivica naprijed?“ ili “nema kraja ispred nas?”.<Серия>je jedna ili više uzastopnih naredbi. Ako a<условие>onda je istina<серия 1>, inače -<серия 2>.

Nacrtajmo blok dijagram.

Takvo grananje se naziva potpuno.

Nepotpuni oblik grananja

U nekim slučajevima se koristi nepotpuni oblik naredbe grananja

Na primjer:

ako je ivica ispred
onda okrenite
sq.

Blok dijagram:

Nepotpuna naredba grananja ima sljedeći format:

ako<условие>
onda<серия>
sq.

Evo<серия>se izvodi ako<условие>fer.

Hajde da napravimo relativno kompleksan oko grama za GRIS. U ovom primjeru ćete vidjeti da korištenje metode progresivnih detalja olakšava rješavanje nekih "zagonetki" problema.

Primjer problema s detaljima u dva koraka

Zadatak 6. Konstruirajte ornament koji se sastoji od kvadrata smještenih uz rub polja. Početna pozicija HRIS-a je u gornjem lijevom uglu, južni smjer.

Nazovimo proceduru koja crta lanac kvadrata od ruba do ruba polja ROW. Procedura kojom se crta jedan kvadrat naziva se KVADRAT. Prvo napišite glavni

Program ornamenta
rano
napravite RED
okreni se
napravite RED
okreni se
napravite RED

okreni se
napravite RED
con

Sada napišimo procedure SERIES i KVADRAT:

U proceduri SERIES, tijelo ciklusa sadrži nepotpunu granu. Struktura takvog algoritma može se nazvati na sljedeći način: petlja sa ugniježđenim grananjem.

ROW procedure.

Kompajliranje ovog programa zahtijevalo je dva koraka za preciziranje algoritma, koji su izvedeni sljedećim redoslijedom:

Sada znate sve komande za kontrolu grafičkog izvršitelja. Mogu se podijeliti u tri grupe: jednostavne naredbe; naredba poziva procedure; strukturne komande. Treća grupa uključuje komande petlje i grananja.

Prilog 1.

Pređimo na praktični dio naše lekcije.

Prenesite fajl C_1 nivoa

Razviti algoritam za kretanje od tačke A do tačke B pravolinijski sa crtanjem traga. Udaljenost od A do B nije unaprijed poznata. Ali pouzdano se zna da postoji zid iza tačke B na udaljenosti od jedne ćelije od nje. Koristite ovaj zid da završite pokret točno u tački B: skočite naprijed, provjerite da li je zid ispred i, ako nema zida, vratite se i ostavite trag.

Upload fajla C_2 nivoa

Razvijte algoritam za pomicanje izvođača od tačke A do tačke B, savladavajući tri para zidova koji se pojavljuju na putu. Staza mora biti vidljiva. Koristite proceduru da savladate jedan par zidova.

Upload fajla C_3 nivoa

Aneks 2

Aneks 3

Dodatak 4

Sumiranje lekcije, stavljanje bodova.

Domaći zadatak 31,

Prilog 1.

Aneks 2

Aneks 3

Dodatak 4

Vrsta lekcije: lekcija učvršćivanja znanja i učenja novog gradiva.

Vrsta lekcije: kombinovana nastava (predavanje i praksa).Ciljevi lekcije: Opće obrazovanje:

formirati predstavu kod učenika o osnovnim pojmovima teme: komanda grananja, nepotpuni oblik komande grananja;

formirati vještine razvoja algoritama sa grananjem u GRIS-u "Streločka";

u razvoju:

razvoj informatičke vizije pojava i procesa okolnog svijeta;

edukativni:

vaspitanje informatičke kulture učenika, pažnje, tačnosti, discipline, istrajnosti;

vaspitanje kognitivnog interesovanja školaraca

Struktura lekcije:

I .Organizacioni trenutak (2 min.)

Pozdrav. Provjeravamo prisutne. Tema lekcije.

II

Pismena anketa 2 opcije rada

III

Objašnjavanje uz prezentaciju

Primjer problema s detaljima u dva koraka

Objašnjenje uz pomoć prezentacije „Demonstracija algoritma sa grananjem „Ornament“ u okruženju izvođača Strelochka“.

IV

V . Sažetak lekcije (2 min.)

VI . Domaći zadatak (1 min.)

Tokom nastave:

I .Organiziranje vremena

Tema lekcije: “ Grananje i progresivna bušenje

Glavne teme pasusa:

komanda grane;
♦ nepotpuni oblik grananja;
♦ primjer problema sa detaljima u dva koraka.
(slajd 2)

II . Ažuriranje znanja (5 min.)

Test predmeta:Ciklični algoritmi

Opcija 1

1. Na kojoj od slika je provjereno stanje:

2. Ciklični algoritam je:


    nc
    korak
    kts

    dok ne dođe kraj, ponavljajte
    nc
    korak
    okreni se
    kts

    rano
    korak
    con

    nc
    korak
    kts

4. Telo ciklusa je:

    grafički način opisa algoritma

    ovo je skup instrukcija koje opisuju proceduru kojom izvođač može postići rezultat rješavanja problema u konačnom broju akcija.

    algoritam u kojem se neki niz naredbi mora izvršiti nekoliko puta.

5. Nacrtajte strukturu ciklusa (dijagram toka)

Test predmeta:Ciklični algoritmi

Opcija 2

1. Na kojoj od slika se postupak izvodi:

2. Ciklus je:

  1. algoritam u kojem se neki niz naredbi mora izvršiti nekoliko puta.

    grafički način opisa algoritma

    ovo je takva algoritamska struktura u kojoj se vrši ponovljeno ponavljanje jedne (ili više) naredbi.

    ovo je skup instrukcija koje opisuju proceduru kojom izvođač može postići rezultat rješavanja problema u konačnom broju akcija.

3. Potrebno je nacrtati horizontalnu liniju preko cijelog ekrana. Odaberite pravi program:

    rano
    korak
    con

    nc
    korak
    kts

nc

korak

okreni se

kts

    dok ne dođe kraj, ponavljajte

nc

korak

kts

4. Blok dijagram je:

    niz naredbi uključenih u algoritamsku strukturu "ciklus".

    grafički način opisa algoritma

    ovo je skup instrukcija koje opisuju proceduru kojom izvođač može postići rezultat rješavanja problema u konačnom broju akcija.

    algoritam u kojem se neki niz naredbi mora izvršiti nekoliko puta.

5. Napišite program koji ponavlja algoritam.

III . Teorijski dio (20 min.)

Komanda podružnice

Hajde da se upoznamo sa još jednim GRIS timom. Zove se komanda grananja. Format naredbe grananja je:

ako<условие>
onda<серия 1>
inače<серия 2>
sq.(slajd 3)

Servisna riječ kv označava kraj grane.

Kao i ranije, GRIS može provjeriti samo dva uvjeta: „ima li ivica naprijed?“ ili “nema kraja ispred nas?”.<Серия>je jedna ili više uzastopnih naredbi. Ako a<условие>onda je istina<серия 1>, inače -<серия 2>. Primjer je prikazan na sl. 5.12.

(slajd 4)

Takvo grananje se naziva potpuno.

Nepotpuni oblik grananja

U nekim slučajevima se koristi nepotpuni oblik naredbe grananja (slika 5.13). Na primjer:

ako je ivica ispred
onda okrenite
sq.

(slajd 4)

Nepotpuna naredba grananja ima sljedeći format:

ako<условие>
onda<серия>
sq.

Evo<серия>se izvodi ako<условие>fer.slajd 5)

Hajde da sastavimo posljednji, relativno složen program za GRIS. U ovom primjeru ćete vidjeti da korištenje metode progresivnih detalja olakšava rješavanje nekih "zagonetki" problema.

Primjer problema s detaljima u dva koraka

Zadatak 6. Konstruirajte ornament koji se sastoji od kvadrata smještenih uz rub polja. Početna pozicija HRIS-a je u gornjem lijevom uglu, smjer prema jugu (Sl. 5.14).

(slajd 6)

Nazovimo proceduru koja crta lanac kvadrata od ruba do ruba polja ROW. Procedura kojom se crta jedan kvadrat naziva se KVADRAT. Hajde da prvo napišemo glavni program.

Program ornamenta
rano
napravite RED
okreni se
napravite RED
okreni se
napravite RED
okreni se
napravite RED
con(slajd 7)

Sada napišimo procedure SERIES i KVADRAT:

(slajd 8)

U proceduri SERIES, tijelo ciklusa sadrži nepotpunu granu. Struktura takvog algoritma može se nazvati na sljedeći način: petlja sa ugniježđenim grananjem.

Na sl. 5.15 prikazuje blok dijagram RAD procedure.

Kompajliranje ovog programa zahtijevalo je dva koraka za preciziranje algoritma, koji su izvedeni sljedećim redoslijedom:

Sada znate sve komande za kontrolu grafičkog izvršitelja. Mogu se podijeliti u tri grupe: jednostavne naredbe; naredba poziva procedure; strukturne komande. Treća grupa uključuje komande petlje i grananja.

(slajd 9)

IV . Učvršćivanje znanja (15 min.)

Razvoj algoritma "Ornament".

V . Sažetak lekcije (2 min.)

Evaluacija rada učenika na nastavi.

VI . Domaći zadatak (1 min.)

§31, pitanja. Spremam se za test(slajd 10)

Pitanja i zadaci

1. Šta je drill down?
2. Od kojih naredbi se mogu sastojati pomoćni algoritmi posljednjeg nivoa detalja?
3. Koji je format naredbe grananja? Koje radnje izvođača određuje?
4. Koja je razlika između potpunog i nepotpunog grananja?
5. Detaljnim detaljima, korak po korak, sastavite programe kontrole grafičkih umjetnika kako biste riješili sljedeće zadatke:
nacrtajte cijelo polje vodoravnim isprekidanim linijama;
nacrtati kvadrate u sva četiri ugla polja;
nacrtajte cijelo polje u ćeliji sa stranom jednakom koraku.

Tema: "Metoda inkrementalnog preciziranja"
Cilj učenja: Ponoviti sa učenicima faze rješavanja zadataka na računaru: formulacija, algoritam, metoda matematičkog modela, program, analiza rezultata. Uvesti koncept metode postupnog preciziranja.
Razvijajući cilj: Razviti logičko mišljenje, pamćenje, interesovanje za predmet. Osigurati snažno i svjesno ovladavanje osnovama informatike od strane učenika.
Odgajati cilj: Kultura ponašanja, komunikacija. Edukacija kod studenata informatičke kulture. Osposobljavanje studenata za aktivan i punopravan život i rad u informatičkom društvu.
Tokom nastave:
1. Org moment
2. Faza postavljanja cilja lekcije
3. Anketa d/z
Faze rješavanja zadataka na računaru: postavka, algoritam, metoda matematičkog modela, program, analiza rezultata.
Test
1. Jasno formulisan niz pravila koja opisuju ovaj proces je
a) blok dijagram
b) algoritam *
c) jedno od svojstava algoritma
2. Svojstva algoritma
a) tačnost, sigurnost, efektivnost
b) jasnoća, razumljivost, efektivnost
c) diskretnost, sigurnost, masovnost, efektivnost*
3. Razvijeni algoritam se može popraviti na nekoliko načina
a) grafički
b) sastavljanje jednačina, pravila, formula
c) verbalni opis, blok dijagram, na algoritamskom jeziku *
4. Prikazana je faza obrade informacija
a) pravougaonik *
b) romb
c) ovalni
5. Prikazani su uvjeti provjere
a) pravougaonik
b) romb *
c) kvadrat
6. U figuri sličnu ovalu, pišemo
a) ulaz, izlaz*
b) formula
c) početak, kraj
7. Ulaz početnih podataka i izlaz rezultata zapisujemo u ...
a) paralelogram *
b) kvadrat
c) romb
8. Koji od dokumenata su algoritmi?
a) Pravopisno pravilo za prefikse koji se završavaju na z, s
b) TV programski vodič
c) Recept za kuvanje*
d) Upute za sastavljanje ormana prodaje se rastavljeno *
9. U kojim slučajevima se rečenica završava ispravno: Algoritam je
a) konačni slijed radnji koje vode do željenog rezultata za sve važeće početne podatke *
b) uputstva za izvođenje radnji
c) konačan skup naredbi razumljivih nekom izvršiocu, čije izvršenje dovodi do jedinstvenog rješenja problema
d) programirati u mašinskim kodovima
10. Podjela algoritma na zasebne elementarne akcije je
a) Diskretnost*
b) Izvjesnost
c) masovni karakter
d) Odlučnost
11. Koji od dokumenata su algoritmi?
A) Katalog knjiga u biblioteci
B) Procedura za biranje međunarodnog telefonskog broja*
C) Recept za pravljenje ljepila*
D) Zidni kalendar za tekuću godinu

Provjera: Kriterijum ocjenjivanja: 11 "+" -5, 9 "+" -4, 7 "+" -3, 5 "+" -2

4. Objašnjenje nove teme:
Uspjeh svake aktivnosti ovisi o pažljivom planiranju. I što je zadatak teži, važnija je sposobnost planiranja svojih akcija. Glavna stvar u ovom slučaju uvijek će biti jasna definicija konačnih rezultata, zatim definicija međurezultata, bez kojih je nemoguće postići ciljeve.
Ovaj pristup se ispostavlja kao jedini mogući pri kompajliranju složenih algoritama i velikih programa za rješavanje problema pomoću računala. Ova metoda se naziva detaljnim detaljima algoritama i programa korak po korak. Uz detaljnu obradu korak po korak, algoritmi se pišu kao skup pomoćnih algoritama koji rješavaju pomoćne podzadatke, a svaki od njih zahtijeva dobivanje određenih međurezultata.
Nakon što je razvijen glavni algoritam, može se pristupiti razvoju algoritama „drugog nivoa“, koji zauzvrat mogu zahtijevati dodatne detalje. Dakle, glavni algoritam je plan akcije koji se mora dovršiti da bi se postigao cilj, a suština svake akcije se dešifruje u odgovarajućem pomoćnom algoritmu.
Korištenje detaljnih detalja korak po korak za opisivanje algoritama omogućava vam da jasno, jasno i razumljivo opišete kako riješiti probleme.
Metoda detaljnog detaljiranja korak po korak olakšava kompilaciju algoritama, budući da omogućava rješavanje problema u dijelovima i korištenje kao pomoćnih algoritama problema koji još nisu riješeni. Ova struktura se zove top-down programiranje.
Razmotrimo problem i sastavimo algoritam koristeći metodu detaljnog detaljiranja korak po korak.
1. Postoje 2 vrča kapaciteta 3L i 8L. Umjetnik Jin može izvući vodu iz rijeke u svaki vrč, izliti vodu iz njega i odrediti da li je voda u bokalu napunjena do vrha. Napravite algoritam, izvršavanjem kojeg će Jin izvući 7 litara rijeke. vode.
2. Izvođač može zamijeniti jedno slovo u riječi, a iz smislene riječi treba opet ispasti smislena riječ. Napišite algoritam transformacije:
a) riječi BAŠTA na riječ MAČKA;
b) riječi FLY u riječ ELEPHANT.

5. Faza inscenacije D/s: pročitajte sažetak, osmislite nekoliko kratkih (ne više od 15 komandi) programa sa greškama, tako da ih u sljedećoj lekciji može otkloniti vaš susjed na stolu. Nakon što ste prethodno izvijestili u koju svrhu ste sastavili ove programe.

6. Faza sumiranja lekcije.

>>Računarstvo: Grananje i sekvencijalno detaljiranje algoritma

§ 31. Grananje i sekvencijalno detaljisanjealgoritam

Glavne teme pasusa:

♦ komanda grane;
♦ nepotpuni oblik grananja;
♦ primjer problema sa specifikacijom u dva koraka.

Komanda podružnice

Hajde da se upoznamo sa još jednim GRIS timom. Zove se komanda grananja. Format naredbe grananja je:

ako<условие>
onda<серия 1>
inače<серия 2>
sq.

Servisna riječ kv označava kraj grane.

Kao i ranije, GRIS može provjeriti samo dva uvjeta: „ima li ivica naprijed?“ ili “nema kraja ispred nas?”.<Серия>je jedna ili više uzastopnih naredbi. Ako a<условие>onda je istina<серия 1>, inače -<серия 2>. Primjer je prikazan na sl. 5.12.

Takvo grananje se naziva potpuno.

Nepotpuni oblik grananja

ako je ivica ispred
onda okrenite
sq.


ako<условие>
onda<серия>
sq.

Evo<серия>se izvodi ako<условие>fer.

Hajde da sastavimo posljednju, relativno složenu program za GRIS. U ovom primjeru ćete vidjeti da korištenje metode progresivnih detalja olakšava rješavanje nekih "zagonetki" problema.

Primjer problema s detaljima u dva koraka

Zadatak 6. Konstruirajte ornament koji se sastoji od kvadrata smještenih uz rub polja. Početna pozicija HRIS-a je u gornjem lijevom uglu, smjer prema jugu (Sl. 5.14).

Nazovimo proceduru koja crta lanac kvadrata od ruba do ruba polja ROW. Procedura kojom se crta jedan kvadrat naziva se KVADRAT. Prvo napišite glavni program

Program ornamenta
rano
napravite RED
okreni se
napravite RED
okreni se
napravite RED
okreni se
napravite RED
con

Sada napišimo procedure SERIES i KVADRAT:

U proceduri SERIES, tijelo ciklusa sadrži nepotpunu granu. Struktura takvog algoritma može se nazvati na sljedeći način: petlja sa ugniježđenim grananjem.

Na sl. Dato je 5.15 blok dijagram RAD procedure.

Kompajliranje ovog programa zahtijevalo je dva koraka za preciziranje algoritma, koji su izvedeni sljedećim redoslijedom:

Sada znate sve komande za kontrolu grafičkog izvršitelja. Mogu se podijeliti u tri grupe: jednostavne naredbe; naredba poziva procedure; strukturne komande. Treća grupa uključuje komande petlje i grananja.

Ukratko o glavnom

Naredba grananja ima sljedeći format:

ako<условие>
onda<серия 1>
inače<серия 2>
sq.

Ako a<условие>istina, zatim naredbe koje čine<серию 1>ako je netačno, onda -<серию 2>.

Nepotpuna naredba grananja ima sljedeći format:

ako<условие>
onda<серия>
sq.

Ako je uslov tačan, onda<серия>, ako je netačno, odmah prijeđite na sljedeću naredbu algoritma.

Složeni algoritmi se praktično grade detaljnim detaljnim detaljima korak po korak.

Pitanja i zadaci

1. Šta je drill down?
2. Od kojih naredbi se mogu sastojati pomoćni algoritmi posljednjeg nivoa detalja?
3. Koji je format naredbe grananja? Koje radnje izvođača određuje?
4. Koja je razlika između potpunog i nepotpunog grananja?
5. Detaljnim detaljima, korak po korak, sastavite programe kontrole grafičkih umjetnika kako biste riješili sljedeće zadatke:
nacrtajte cijelo polje vodoravnim isprekidanim linijama;
nacrtati kvadrate u sva četiri ugla polja;
nacrtajte cijelo polje u ćeliji sa stranom jednakom koraku.

Šta biste trebali naučiti iz poglavlja 5

Ovladati programskom kontrolom jednog od obrazovnih grafičkih izvođača.
Pisati linearne programe.
Pišite ciklične programe.
Napišite programe koji sadrže grane.
Opišite i koristite pomoćne algoritme (potprograme).
Primijenite metodu sekvencijalnog detaljiranja.

I. Semakin, L. Zalogova, S. Rusakov, L. Shestakova, Informatika, 9. razred
Dostavili čitaoci sa internet stranica

Sva informatika online, lista tema po predmetima, zbirka sažetaka iz informatike, domaći zadaci, pitanja i odgovori, sažeci informatike 9. razred, planovi časova

Sadržaj lekcije sažetak lekcije podrška okvir prezentacije lekcije akcelerativne metode interaktivne tehnologije Vježbajte zadaci i vježbe samoispitivanje radionice, treninzi, slučajevi, potrage domaća zadaća diskusija pitanja retorička pitanja učenika Ilustracije audio, video i multimedija fotografije, slike grafike, tabele, šeme humor, anegdote, vicevi, strip parabole, izreke, ukrštene reči, citati Dodaci sažetakačlanci čipovi za radoznale cheat sheets udžbenici osnovni i dodatni glosar pojmova ostalo Poboljšanje udžbenika i lekcijaispravljanje grešaka u udžbeniku ažuriranje fragmenta u udžbeniku elementi inovacije u lekciji zamjenom zastarjelih znanja novim Samo za nastavnike savršene lekcije kalendarski plan za godinu metodološke preporuke programa diskusije Integrisane lekcije

Ako imate ispravke ili prijedloge za ovu lekciju,