Դասի պլան (դաս) որպես փաստաթուղթ, որը կոնկրետ դասի նախագիծ է (մասնագիտության ուղղության պրոֆիլի առարկաների օրինակի հիման վրա)

Իր հիմքում դասը, որպես դասաժամ-դաս համակարգում ուսուցման կազմակերպման հիմնական ձև, ներառում է դրա պլանավորումը՝ որպես արդյունավետության նախապայման։

Ըստ I.P. Podlasom-ի, դասի արդյունավետության բանաձևը ներառում է երկու բաղադրիչ՝ դրա պատրաստման մանրակրկիտությունը և այն վարելու հմտությունը: Դասապատրաստում - ուսումնական գործընթացի կազմակերպման միջոցառումների համալիրի մշակում, որոնք ներառում են՝ ախտորոշում, կանխատեսում, պլանավորում։ Իսկ վարելու հմտությունը, որպես կանոն, կապված է ուսուցչի փորձի հետ։

Որպես կանոն, դասերի անցկացման արդյունավետության այս երկու ասպեկտները բարձրացնելու համար ուսումնական հաստատության երիտասարդ ուսուցիչներից պահանջվում է մշակել ոչ միայն դասի պլան, այլև դրա ուրվագծային պլան կամ դասի մանրամասն պլան՝ դրա մանրամասն պլանավորումն ու պատրաստումն ապահովելու համար։ .

Դասի պլանը ավանդաբար կազմվում է ՏԿՈՒ համակարգում, ԿԳՀ շատ հաստատություններում: Ներկայումս հանրապետական ​​մակարդակում չկան ուսուցիչների կողմից դասապլանների (դասերի) պարտադիր կազմման վերաբերյալ նորմատիվորեն հաստատված պահանջներ։ Այնուամենայնիվ, ինչպես երևում է նախորդ բացատրություններից, խորհուրդ է տրվում դրանց նախապատրաստումը դասասենյակային համակարգին: Ուսումնական հաստատությունները, կրթության որակի կառավարման համակարգի ներդրման շրջանակներում, կարող են ընդունել իրենց չափորոշիչները «Դասի պլան» փաստաթղթում և նույնիսկ դրա ձևում ուսուցչի դասի կառուցման արդյունքներն արտացոլելու անհրաժեշտության համար:

Դասի պլան (դաս) - փաստաթուղթ, որը կոնկրետ դասի նախագիծ է, որը մշակվել է ուսուցչի կողմից դրա իրականացման համար և արտացոլելով դրա կառուցվածքը և հիմնական տարրերը: Դասի պլանը ներառում է դասի վերջնական նպատակների (առաջադրանքների) սահմանումը, դրա կառուցվածքը (դասընթացը), ուսուցչի և ուսանողների հիմնական գործողությունների ցանկը ուսումնական նյութի բովանդակությունը յուրացնելու համար: Դասի պլան կազմելու համար կարելի է օգտագործել օրինակելի ձև (նկ. 21.1), որտեղ ներկայացված են դասի բովանդակությունը նկարագրելու հիմնական տարրերը: Դաս նախագծելիս յուրաքանչյուր ուսուցիչ մշակվող փաստաթղթում մուտքագրում է անհրաժեշտ (հիմնավորված) տեղեկատվությունը, օրինակ՝ ծրագրի թեմայի անվանումը, դասի մեթոդական նպատակի ձևակերպումը, դասի տեսակը, նկարագրությունը. նյութատեխնիկական սարքավորումներ և այլն։

ԴԱՍԻ ՊԼԱՆ

Դասի ծրագրի թեման _________________________________ (ժամերի քանակը)

Դասի թեման _________________________________________________ (ժամերի քանակը)

Դասի նպատակները.

    կրթական _________________________

    կրթական ____________________

    զարգացող ________________________

Դասի ընթացքը (փուլերը).

Ուսուցչի ստորագրությունը

Բրինձ. 21.1. Դասի պլանի օրինակելի ձև (դասարաններ)

Դասի պլան պատրաստելիս դժվար է հստակ առաջարկություն տալ դրա բովանդակության նկարագրությունը մանրամասնելու համար: Մենք կարծում ենք, որ անհրաժեշտ է դասի կառուցվածքը նկարագրել այն աստիճան, որը հասկանալի լինի մյուս ուսուցիչներին և այն տարբերի մյուս դասարաններից:

Դասի ընթացքը ուսուցիչը նկարագրում է իր կառուցվածքին համապատասխան (կառուցվածքը կախված է դասի տեսակից, տեսակը՝ դիդակտիկ նպատակից)։ Այս դեպքում դուք կարող եք օգտագործել դրանց օրինակելի ավանդական կառուցվածքը՝ տրված ներդիր. 14.2.

Դասի փուլերի նկարագրությունը կարող է իրականացվել ռուբրիկայի միջոցով ( կց. 28, 29, 30, 31, 32, 33, 36 ) կամ տեխնոլոգիական քարտեզում՝ աղյուսակ, որն ունի խիստ սահմանված կառուցվածքային մասեր, որոնք բնութագրում են ուսումնական գործընթացը (Հավելված 34): Դասի պլան մշակելիս դրա օգտագործումը պարտադիր չէ: Դասի պլանների նկարագրությունը տեխնոլոգիական քարտեզի տեսքով կարելի է գտնել հղման վրա. Ժամանակակից դասի մեթոդիկա. Մեթոդական առաջարկություններ ժամանակակից դասի մեթոդիկայի վերաբերյալ / Կոմպ.՝ Ժուրավկովա Տ.Կ., Սկոմորոխովա Օ.Մ., Սկուրատովիչ Ս.Վ. / Մոգիլևի մարզային գործկոմի կրթության վարչության մասնագիտական ​​կրթության ուսումնամեթոդական կենտրոն: - Մոգիլև, 2007 թ. http://www.mgpl1.mogilev.by/methodist1.html.

«Դասի պլան» փաստաթուղթը կազմված է գրասենյակային աշխատանքի հիմնական պահանջների բավարարմամբ (Բելառուսի Հանրապետության պետական ​​մարմիններում և կազմակերպություններում գրասենյակային աշխատանքի վերաբերյալ հրահանգ, հաստատված Բելառուսի Հանրապետության արդարադատության նախարարության հրամանագրով 2010 թ. 2009 թվականի հունվարի 19-ի թիվ 4 (փոփոխված և լրացված)):

Բաց դասի պլանը հաստատում է ուսումնական հաստատության ղեկավարի տեղակալը։

Դասի պլանում սովորաբար նշվում է նաև դրա ամսաթիվը, համարը՝ ըստ թեմատիկ (օրացուցային-թեմատիկ) պլանի, խմբի համարը, մասնագիտությունը, որակավորումը, որի համար այն անցկացվում է։ Ցանկացած տեղեկատվություն տրվում է ոչ թե դրա ծավալը մեծացնելու, հետևաբար դրա նկարագրության ընկալման արդյունավետությունը նվազեցնելու, այլ անհրաժեշտ տարրերը մանրամասնելու համար։ Օրինակ՝ մասնագիտության անվանումն անհրաժեշտ է, եթե կարգապահությունը տարբեր մասնագիտությունների համար կարդացվում է տարբեր բովանդակությամբ, հետևաբար ուսուցիչը չի կարող շփոթել նրանց դասի պլանները։

Դասի նպատակները կարող են սահմանվել տարբեր դիրքերից (տես. բաժին 23) Եթե ​​ուսուցիչը ընտրել է դասի համար երեք նպատակ դնելու տարբերակը (վերապատրաստում, կրթություն և զարգացում կամ դասավանդում, կրթական և զարգացում), ապա դրանք բոլորը պետք է դրվեն նույն դիրքից: Հնարավոր է նպատակադրման մեկ այլ տարբերակ՝ դասի դիդակտիկ նպատակն ու խնդիրները որպես դրա մասեր սահմանելը: Այս դեպքում ձևակերպվում է առնվազն երեք առաջադրանք (դասավանդող, կրթական, զարգացնող): Ուսուցիչները, ովքեր նպատակներ են դնում ուսուցչի դիրքից, սովորաբար բերում են նաև դասի արդյունքները, որպեսզի նկարագրեն ուսանողների կոնկրետ ակնկալվող գործունեությունը և, համապատասխանաբար, առաջադրանքներ և գնահատման չափանիշներ տալ նրանց համար:

Դասի պլանը, եթե դրա ձևը հաստատված չէ, դասի բովանդակության նկարագրության ծավալի և մանրամասնության սահմանափակումներ չունի: Այնուամենայնիվ, ուսուցիչը կազմում է այս փաստաթուղթը ինչպես մեթոդական ծառայությունների կողմից ստուգման, այնպես էլ սեփական գործունեությունը ռացիոնալացնելու համար, որն ամենակարևորն է: Նա պետք է հնարավորինս օգնի ուսուցչին դասի անցկացման հարցում։ Այսպիսով, ուսուցիչը պետք է հարմար լինի օգտագործել այն:

Դասի գրագետ նկարագրության համար անհրաժեշտ է նշել դրա տեսակը, քանի որ դրա կառուցվածքը կախված է դրանից: Դասը նախագծելիս ուսուցիչը կանխատեսում է դրա յուրաքանչյուր տարրի վրա ծախսված ժամանակը: Դասի պլանի յուրաքանչյուր քայլի համար կարելի է ժամանակ ցույց տալ:

Դասի փուլերի նկարագրությունը լրացվում է դասավանդման մեթոդներով, որոնք նախատեսում է կիրառել ուսուցիչը, ուսուցման ձևերը, ուսումնական միջոցները: Անհրաժեշտության դեպքում, այդ գործիքները մանրամասնորեն (նկարագրված են) ուղղակիորեն դասի պլանում (օրինակ, պլանավորված հարցերը կարող են նշվել գիտելիքները թարմացնելու համար և այլն): Այնուամենայնիվ, դասի բովանդակության և կազմակերպման ավելի մանրամասն ձևեր կան:

Դասի պլանում նշվում է անհրաժեշտ լոգիստիկա կամ TCO, տնային աշխատանք: Դասի պլանը կարող է ուղեկցվել անհրաժեշտ դիդակտիկ նյութերով (փակ թեստի առաջադրանքների ստանդարտ պատասխաններ, առաջադրանքների քարտեր և այլն), գնահատման չափանիշներ:

Պետք է հիշել, որ դասի նախագծման արդյունքները նկարագրելու մի քանի ձև կա՝ դասի պլան, ուրվագծային պլան, մանրամասն ուրվագծային պլան, դասի ոչ ավանդական սցենար, մեթոդական մշակում: Այս թվարկումում դասի նկարագրության ձևերը դասակարգվում են նկարագրության մանրամասնության աճի հիման վրա: Չնայած նրանց միջև շրջանակը բավականին կամայական է (եթե դրանց ձևը փաստաթղթավորված չէ):

Դասի ամփոփում - դասի մանրամասն նկարագրությունը. Այն չի ամրագրում ոչ միայն դասի կառուցվածքը, այլեւ ուսումնական նյութը։ Մանրամասն ուրվագծային պլանը ենթադրում է դասի մանրամասն (վերացականի համեմատությամբ ամբողջական) նկարագրություն:

Մեթոդական մշակում դաս է ապահովող բոլոր նյութերի հավաքածուն: Այն պարունակում է դասի պլան կամ ուրվագիծ: Տեքստը տալիս է դասի անցկացման մեթոդաբանության բազմաթիվ դիրքերի բացատրություն, դասի մեթոդական աջակցություն (կամ դասերի շարք):

Հարակից հարցեր. ԱԺ պատգամավոր - 5 , 6 , 7 , 8 , 9 , 10 , 14 , 20 , 22 , 23 , 35 ; Պ - 18 , 19 .

ԹԵՄԱ՝ «ԱԼԳՈՐԻԹՄԻ ՄԱՍՆԱՃԱՌՈՒՄ ԵՎ ՀԵՐԹԱԿԱՆ ՄԱՆՐԱՄԱՍՆԵՐ».

Դասի նպատակները.

Ուսումնական:

1. ուսանողներին ծանոթացնել ճյուղավորման թիմին:

2. ցույց տալ երկքայլ մանրամասնելու խնդրի օրինակ:

Ուսումնական:

տեղեկատվական մշակույթի կրթություն, ուշադրություն, ճշգրտություն, հաստատակամություն:

Զարգացող:

1.ինքնավերահսկողության զարգացում;

2. ճանաչողական հետաքրքրությունների զարգացում

Դասի տեսակը. համակցված

Դասի տեսակը. բացատրության դաս և նյութի առաջնային համախմբում

Սարքավորումներ: տախտակ, համակարգիչներ, պրոյեկտոր

Դասագիրք: Սեմակին «Ինֆորմատիկա և ՏՀՏ» 9-րդ դասարան

Դասի պլան:

    Կազմակերպչական պահ, տնային առաջադրանքների ստուգում.

    Նոր նյութի բացատրություն.

    Գործնական մաս.

    Ամփոփելով դասը.

    Տնային աշխատանք.

Դասերի ժամանակ

Ուսուցչի գործունեություն

Ուսանողների գործունեություն

Բարև տղաներ: Նստեք! Այսօր մենք կուսումնասիրենք ճյուղավորման ալգորիթմը։

Տնային առաջադրանքների ստուգում

Մասնաճյուղի հրաման

Ծանոթանանք մեկ այլ GRIS թիմի հետ։ Այն կոչվում է ճյուղի հրաման: Մասնաճյուղի հրամանի ձևաչափն է.

եթե<условие>
ապա<серия 1>
հակառակ դեպքում<серия 2>
քառ.

Ծառայողական kv բառը նշանակում է ճյուղի վերջը:

Ինչպես նախկինում, GRIS-ը կարող է ստուգել միայն երկու պայման. «Առջևում կա՞ եզր»: կամ «Առջևում վերջ չկա՞»:<Серия>մեկ կամ մի քանի հաջորդական հրամաններ են: Եթե<условие>ճիշտ է, ուրեմն<серия 1>հակառակ դեպքում -<серия 2>.

Եկեք գծենք բլոկային դիագրամ:

Նման ճյուղավորումը կոչվում է ամբողջական:

Ճյուղավորման ոչ լրիվ ձև

Որոշ դեպքերում օգտագործվում է ճյուղի հրամանի ոչ ամբողջական ձև

Օրինակ:

եթե եզրն առջևում է
ապա շրջադարձ
քառ.

Բլոկ սխեմա:

Անավարտ մասնաճյուղի հրամանն ունի հետևյալ ձևաչափը.

եթե<условие>
ապա<серия>
քառ.

Այստեղ<серия>կատարվում է, եթե<условие>արդար.

Եկեք համեմատաբար բարդ կազմենքգրամի մասին GRIS-ի համար: Այս օրինակում կտեսնեք, որ պրոգրեսիվ դետալների մեթոդի կիրառումը հեշտացնում է որոշ «փազլ» խնդիրներ լուծելը։

Երկու քայլ մանրամասնելու խնդրի օրինակ

Առաջադրանք 6. Կառուցեք զարդ, որը բաղկացած է դաշտի եզրին գտնվող քառակուսիներից: HRIS-ի սկզբնական դիրքը վերին ձախ անկյունում է, հարավային ուղղությամբ:

Դաշտի եզրից ծայր քառակուսիների շղթա գծող ընթացակարգը կոչենք ՇԱՐՔ։ Ընթացակարգը, որը գծում է մեկ քառակուսի, կոչվում է Քառակուսի: Նախ, գրեք հիմնականը

Զարդանախշերի ծրագիր
վաղ
կազմել ՇԱՐՔ
շրջադարձ
կազմել ՇԱՐՔ
շրջադարձ
կազմել ՇԱՐՔ

շրջադարձ
կազմել ՇԱՐՔ
կոն

Հիմա եկեք գրենք պրոցեդուրաները ՍԵՐԻԱ և ՔԱՌԱԿՈՒՍԻ.

SERIES ընթացակարգում ցիկլի մարմինը պարունակում է թերի ճյուղ: Նման ալգորիթմի կառուցվածքը կարելի է անվանել հետևյալ կերպ՝ հանգույց՝ ներդիր ճյուղավորմամբ։

ROW ընթացակարգեր.

Այս ծրագիրը կազմելու համար պահանջվեց երկու քայլ ալգորիթմի ճշգրտման համար, որոնք իրականացվեցին հետևյալ հաջորդականությամբ.

Այժմ դուք գիտեք գրաֆիկական կատարողին կառավարելու բոլոր հրամանները: Դրանք կարելի է բաժանել երեք խմբի՝ պարզ հրամաններ; ընթացակարգի զանգի հրաման; կառուցվածքային հրամաններ. Երրորդ խումբը ներառում է հանգույց և ճյուղ հրամաններ։

Հավելված 1.

Անցնենք մեր դասի գործնական մասին։

Վերբեռնեք ֆայլը C_1 մակարդակ

Մշակեք A կետից B կետ ուղիղ գծով շարժվելու ալգորիթմ՝ հետք նկարելով: A-ից B հեռավորությունը նախապես հայտնի չէ: Բայց հաստատ հայտնի է, որ B կետի ետևում նրանից մեկ բջիջ հեռավորության վրա պատ կա։ Օգտագործեք այս պատը, որպեսզի ավարտեք շարժումը հենց B կետում. առաջ ցատկելով, ստուգեք, արդյոք առջևում պատ կա, և եթե պատ չկա, ապա հետ գնացեք և թողեք հետք:

Վերբեռնեք ֆայլը C_2 մակարդակ

Մշակեք կատարողին A կետից B կետ տեղափոխելու ալգորիթմ՝ հաղթահարելով ճանապարհին հայտնվող երեք զույգ «ցատկող» պատերը։ Հետքը պետք է տեսանելի լինի։ Օգտագործեք ընթացակարգը մեկ զույգ պատի հաղթահարման համար:

Վերբեռնեք ֆայլը C_3 մակարդակ

Հավելված 2

Հավելված 3

Հավելված 4

Դասի ամփոփում, գնահատականներ.

Տնային առաջադրանք 31-րդ կետ,

Հավելված 1.

Հավելված 2

Հավելված 3

Հավելված 4

Դասի տեսակը. գիտելիքների համախմբման և նոր նյութ սովորելու դաս:

Դասի տեսակը. համակցված դաս (դասախոսություն և պրակտիկա).Դասի նպատակները. Ընդհանուր կրթություն.

ուսանողների մոտ գաղափար կազմել թեմայի հիմնական հասկացությունների մասին՝ ճյուղավորվող հրաման, ճյուղավորվող հրամանի թերի ձև;

ձևավորել GRIS «Strelochka»-ում ճյուղավորվող ալգորիթմներ մշակելու հմտություններ.

Զարգացող:

շրջակա աշխարհի երևույթների և գործընթացների տեղեկատվական տեսլականի զարգացում.

Ուսումնական:

Ուսանողների տեղեկատվական մշակույթի կրթություն, ուշադրություն, ճշգրտություն, կարգապահություն, հաստատակամություն;

դպրոցականների ճանաչողական հետաքրքրության կրթություն

Դասի կառուցվածքը.

Ի .Կազմակերպչական պահ (2ր.)

Ողջույններ. Ստուգելով ներկաներին. Դասի թեման.

II

Գրավոր հարցում 2 աշխատանքային տարբերակ

III

Բացատրություն ներկայացմամբ

Երկու քայլ մանրամասներով խնդրի օրինակ

Բացատրություն «Ալգորիթմի ցուցադրում ճյուղավորված «Զարդանախշով» Ստրելոչկայի կատարողի միջավայրում» շնորհանդեսի օգնությամբ:

IV

Վ . Դասի ամփոփում (2ր.)

VI . Տնային աշխատանք (1 րոպե)

Դասերի ընթացքում.

Ի .Կազմակերպման ժամանակ

Դասի թեման. Ճյուղավորվող և առաջադեմ փորվածք

Պարբերության հիմնական թեմաները.

մասնաճյուղի հրաման;
♦ ճյուղավորման ոչ ամբողջական ձև;
♦ երկու քայլ մանրամասներով խնդրի օրինակ։
(սլայդ 2)

II . Գիտելիքների թարմացում (5 րոպե)

Առարկայական թեստ.Ցիկլային ալգորիթմներ

Տարբերակ 1

1. Թվերից որում է պայմանը ստուգված.

2. Ցիկլային ալգորիթմը հետևյալն է.


    նկ
    քայլ
    կծ

    մինչև վերջն առջևում է, կրկնում ենք
    նկ
    քայլ
    շրջադարձ
    կծ

    վաղ
    քայլ
    կոն

    նկ
    քայլ
    կծ

4. Ցիկլի մարմինն է.

    ալգորիթմը նկարագրելու գրաֆիկական եղանակ

    սա հրահանգների մի շարք է, որը նկարագրում է կատարողի կողմից խնդիրը լուծելու արդյունքի հասնելու ընթացակարգը սահմանափակ թվով գործողություններով:

    ալգորիթմ, որով հրամանների որոշ հաջորդականություն պետք է կատարվի մի քանի անգամ:

5. Նկարեք ցիկլի կառուցվածքը (հոսքերի գծապատկեր)

Առարկայական թեստ.Ցիկլային ալգորիթմներ

Տարբերակ 2

1. Նկարներից որում է կատարվում ընթացակարգը.

2. Ցիկլը հետևյալն է.

  1. ալգորիթմ, որով հրամանների որոշ հաջորդականություն պետք է կատարվի մի քանի անգամ:

    ալգորիթմը նկարագրելու գրաֆիկական եղանակ

    սա այնպիսի ալգորիթմական կառուցվածք է, որում կատարվում է մեկ (կամ մի քանի) հրամանների կրկնվող կրկնություն:

    սա հրահանգների մի շարք է, որը նկարագրում է կատարողի կողմից խնդիրը լուծելու արդյունքի հասնելու ընթացակարգը սահմանափակ թվով գործողություններով:

3. Պահանջվում է հորիզոնական գիծ գծել ամբողջ էկրանով: Ընտրեք ճիշտ ծրագիրը.

    վաղ
    քայլ
    կոն

    նկ
    քայլ
    կծ

նկ

քայլ

շրջադարձ

կծ

    մինչև վերջն առջևում է, կրկնում ենք

նկ

քայլ

կծ

4. Բլոկային դիագրամն է.

    հրամանների հաջորդականություն, որը ներառված է ալգորիթմական կառուցվածքի «ցիկլում»:

    ալգորիթմը նկարագրելու գրաֆիկական եղանակ

    սա հրահանգների մի շարք է, որը նկարագրում է կատարողի կողմից խնդիրը լուծելու արդյունքի հասնելու ընթացակարգը սահմանափակ թվով գործողություններով:

    ալգորիթմ, որով հրամանների որոշ հաջորդականություն պետք է կատարվի մի քանի անգամ:

5. Գրեք ալգորիթմը պտտող ծրագիր:

III . Տեսական մաս (20ր.)

Մասնաճյուղի հրաման

Ծանոթանանք մեկ այլ GRIS թիմի հետ։ Այն կոչվում է ճյուղի հրաման: Մասնաճյուղի հրամանի ձևաչափն է.

եթե<условие>
ապա<серия 1>
հակառակ դեպքում<серия 2>
քառ.(սլայդ 3)

Ծառայողական kv բառը նշանակում է ճյուղի վերջը:

Ինչպես նախկինում, GRIS-ը կարող է ստուգել միայն երկու պայման. «Առջևում կա՞ եզր»: կամ «Առջևում վերջ չկա՞»:<Серия>մեկ կամ մի քանի հաջորդական հրամաններ են: Եթե<условие>ճիշտ է, ուրեմն<серия 1>հակառակ դեպքում -<серия 2>. Օրինակ ցույց է տրված նկ. 5.12.

(սլայդ 4)

Նման ճյուղավորումը կոչվում է ամբողջական:

Ճյուղավորման ոչ լրիվ ձև

Որոշ դեպքերում օգտագործվում է ճյուղի հրամանի ոչ ամբողջական ձև (Նկար 5.13): Օրինակ:

եթե եզրն առջևում է
ապա շրջադարձ
քառ.

(սլայդ 4)

Անավարտ մասնաճյուղի հրամանն ունի հետևյալ ձևաչափը.

եթե<условие>
ապա<серия>
քառ.

Այստեղ<серия>կատարվում է, եթե<условие>արդար.սլայդ 5)

Եկեք կազմենք վերջին, համեմատաբար բարդ ծրագիրը GRIS-ի համար: Այս օրինակում կտեսնեք, որ պրոգրեսիվ դետալների մեթոդի կիրառումը հեշտացնում է որոշ «փազլ» խնդիրներ լուծելը։

Երկու քայլ մանրամասնելու խնդրի օրինակ

Առաջադրանք 6. Կառուցեք զարդ, որը բաղկացած է դաշտի եզրին գտնվող քառակուսիներից: HRIS-ի սկզբնական դիրքը վերին ձախ անկյունում է՝ դեպի հարավ (նկ. 5.14):

(սլայդ 6)

Դաշտի եզրից ծայր քառակուսիների շղթա գծող ընթացակարգը կոչենք ՇԱՐՔ։ Ընթացակարգը, որը գծում է մեկ քառակուսի, կոչվում է Քառակուսի: Սկզբում գրենք հիմնական ծրագիրը։

Զարդանախշերի ծրագիր
վաղ
կազմել ՇԱՐՔ
շրջադարձ
կազմել ՇԱՐՔ
շրջադարձ
կազմել ՇԱՐՔ
շրջադարձ
կազմել ՇԱՐՔ
կոն(սլայդ 7)

Հիմա եկեք գրենք պրոցեդուրաները ՍԵՐԻԱ և ՔԱՌԱԿՈՒՍԻ.

(սլայդ 8)

SERIES ընթացակարգում ցիկլի մարմինը պարունակում է թերի ճյուղ: Նման ալգորիթմի կառուցվածքը կարելի է անվանել հետևյալ կերպ՝ հանգույց՝ ներդիր ճյուղավորմամբ։

Նկ. 5.15-ը ցույց է տալիս RAD ընթացակարգի բլոկային դիագրամը:

Այս ծրագիրը կազմելու համար պահանջվեց երկու քայլ ալգորիթմի ճշգրտման համար, որոնք իրականացվեցին հետևյալ հաջորդականությամբ.

Այժմ դուք գիտեք գրաֆիկական կատարողին կառավարելու բոլոր հրամանները: Դրանք կարելի է բաժանել երեք խմբի՝ պարզ հրամաններ; ընթացակարգի զանգի հրաման; կառուցվածքային հրամաններ. Երրորդ խումբը ներառում է հանգույց և ճյուղ հրամաններ։

(սլայդ 9)

IV . Գիտելիքների համախմբում (15 րոպե)

«Զարդանախշ» ալգորիթմի մշակում

Վ . Դասի ամփոփում (2ր.)

Ուսանողների աշխատանքի գնահատում դասարանում:

VI . Տնային աշխատանք (1 րոպե)

§31, հարցեր. Պատրաստվում է թեստին(սլայդ 10)

Հարցեր և առաջադրանքներ

1. Ի՞նչ է drill down-ը:
2. Ի՞նչ հրամաններից կարող են բաղկացած լինել մանրամասնության վերջին մակարդակի օժանդակ ալգորիթմները:
3. Ո՞րն է ճյուղի հրամանի ձևաչափը: Կատարողի ի՞նչ գործողություններ է դա սահմանում:
4. Ո՞րն է տարբերությունը լրիվ ճյուղավորման և թերի ճյուղավորման միջև:
5. Քայլ առ քայլ մանրամասնելով՝ կազմեք գրաֆիկական նկարչի կառավարման ծրագրեր՝ լուծելու հետևյալ խնդիրները.
գծեք ամբողջ դաշտը հորիզոնական կետավոր գծերով;
գծեք քառակուսիներ դաշտի բոլոր չորս անկյուններում;
նկարեք ամբողջ դաշտը մի բջիջի մեջ, որի կողմը հավասար է քայլին:

Թեմա՝ «Աճային ճշգրտման մեթոդ»
Ուսուցման նպատակը՝ Սովորողների հետ կրկնել համակարգչով խնդիրների լուծման փուլերը՝ ձևակերպում, ալգորիթմ, մաթեմատիկական մոդելի մեթոդ, ծրագիր, արդյունքների վերլուծություն։ Ներկայացրե՛ք փուլային ճշգրտման մեթոդի հայեցակարգը:
Նպատակը մշակել. Զարգացնել տրամաբանական մտածողությունը, հիշողությունը, հետաքրքրությունը առարկայի նկատմամբ: Ուսանողների կողմից համակարգչային գիտության հիմունքների ուժեղ և գիտակցված յուրացման ապահովում.
Բերե՛ք նպատակը՝ վարքագծի մշակույթ, հաղորդակցություն: Կրթություն տեղեկատվական մշակույթի ուսանողների մեջ. Ուսանողների նախապատրաստում տեղեկատվական հասարակության ակտիվ լիարժեք կյանքին և աշխատանքին:
Դասերի ընթացքում.
1. Օրգ պահ
2. Դասի նպատակի սահմանման փուլը
3. Հարցում d / z
Համակարգչով խնդիրների լուծման փուլերը՝ կարգավորում, ալգորիթմ, մաթեմատիկական մոդելի մեթոդ, ծրագիր, արդյունքների վերլուծություն:
Փորձարկում
1. Այս գործընթացը նկարագրող կանոնների հստակ ձևակերպված հաջորդականություն է
ա) բլոկային դիագրամ
բ) ալգորիթմ *
գ) ալգորիթմի հատկություններից մեկը
2. Ալգորիթմի հատկությունները
ա) ճշգրտություն, որոշակիություն, արդյունավետություն
բ) պարզություն, հասկանալիություն, արդյունավետություն
գ) դիսկրետություն, որոշակիություն, զանգվածային բնույթ, արդյունավետություն *
3. Մշակված ալգորիթմը կարող է ֆիքսվել մի քանի եղանակով
ա) գրաֆիկական
բ) հավասարումներ, կանոններ, բանաձևեր կազմելը
գ) բանավոր նկարագրություն, բլոկային դիագրամ, ալգորիթմական լեզվով *
4. Պատկերված է տեղեկատվության մշակման փուլը
ա) ուղղանկյուն *
բ) ռոմբուս
գ) օվալ
5. Ստուգման պայմանները պատկերված են
ա) ուղղանկյուն
բ) ռոմբ *
գ) քառակուսի
6. Օվալին նմանվող պատկերում գրում ենք
ա) մուտք, ելք *
բ) բանաձև
գ) սկիզբ, ավարտ
7. Սկզբնական տվյալների մուտքագրումը և արդյունքի ելքը գրում ենք ...
ա) զուգահեռագիծ *
բ) քառակուսի
գ) ռոմբուս
8. Փաստաթղթերից որո՞նք են ալգորիթմներ:
ա) z, s-ով վերջացող նախածանցների ուղղագրական կանոն
բ) հեռուստահաղորդումների ուղեցույց
գ) Խոհարարության բաղադրատոմս*
դ) Ապամոնտաժված վաճառված պահարան հավաքելու հրահանգներ *
9. Ո՞ր դեպքերում է նախադասությունը ճիշտ ավարտվում.Ալգորիթմ է
ա) գործողությունների վերջնական հաջորդականությունը, որը տանում է ցանկալի արդյունքի ցանկացած վավեր սկզբնական տվյալների համար *
բ) գործողություններ կատարելու հրահանգներ
գ) որոշ կատարողի համար հասկանալի հրամանների վերջավոր շարք, որոնց կատարումը հանգեցնում է խնդրի եզակի լուծման.
դ) ծրագիրը մեքենայական ծածկագրերում
10. Ալգորիթմի բաժանումն առանձին տարրական գործողությունների է
ա) Զսպվածություն*
բ) որոշակիություն
գ) զանգվածային բնույթ
դ) վճռականություն
11. Փաստաթղթերից որո՞նք են ալգորիթմներ:
Ա) Գրադարանի գրքերի կատալոգ
Բ) Միջազգային հեռախոսահամար հավաքելու կարգը*
Գ) Սոսինձ պատրաստելու բաղադրատոմս*
Դ) պատի օրացույց ընթացիկ տարվա համար

Ստուգում՝ Գնահատման չափանիշ՝ 11 «+» -5, 9 «+» -4, 7 «+» -3, 5 «+» -2.

4. Նոր թեմայի բացատրություն.
Ցանկացած գործունեության հաջողությունը կախված է մանրակրկիտ պլանավորումից: Եվ որքան դժվար է առաջադրանքը, այնքան կարևոր է ձեր գործողությունները պլանավորելու ունակությունը: Գլխավորը այս դեպքում միշտ կլինի վերջնական արդյունքների հստակ սահմանումը, հետո միջանկյալ արդյունքների սահմանումը, առանց որի անհնար է հասնել նպատակներին։
Պարզվում է, որ այս մոտեցումը միակ հնարավորն է համակարգչի միջոցով խնդիրներ լուծելու բարդ ալգորիթմներ և խոշոր ծրագրեր կազմելիս։ Այս մեթոդը կոչվում է ալգորիթմների և ծրագրերի քայլ առ քայլ մանրամասնում։ Քայլ առ քայլ մանրամասնելով ալգորիթմները գրվում են որպես օժանդակ ալգորիթմների մի շարք, որոնք լուծում են օժանդակ ենթաառաջադրանքները, և դրանցից յուրաքանչյուրը պահանջում է որոշակի միջանկյալ արդյունքներ ստանալ:
Հիմնական ալգորիթմը մշակելով՝ կարելի է անցնել «երկրորդ մակարդակի» ալգորիթմների մշակմանը, որն իր հերթին կարող է լրացուցիչ մանրամասներ պահանջել: Այսպիսով, հիմնական ալգորիթմը գործողությունների ծրագիր է, որը պետք է ավարտվի նպատակին հասնելու համար, և յուրաքանչյուր գործողության էությունը վերծանվում է համապատասխան օժանդակ ալգորիթմում:
Ալգորիթմները նկարագրելու համար քայլ առ քայլ մանրամասների օգտագործումը թույլ է տալիս հստակ, հստակ և հասկանալի նկարագրել, թե ինչպես լուծել խնդիրները:
Քայլ առ քայլ մանրամասնելու մեթոդը հեշտացնում է ալգորիթմների կազմումը, քանի որ թույլ է տալիս լուծել խնդիրը մասերով և որպես օժանդակ ալգորիթմ օգտագործել դեռևս չլուծված խնդիրները: Այս կառուցվածքը կոչվում է վերևից վար ծրագրավորում։
Դիտարկենք խնդիրը և կազմենք ալգորիթմ՝ օգտագործելով քայլ առ քայլ մանրամասնության մեթոդը։
1. Առկա է 2 սափոր՝ 3լ և 8լ տարողությամբ։ Նկարիչ Ջինը կարող է գետից ջուր քաշել յուրաքանչյուր սափորի մեջ, ջուր լցնել այնտեղից և որոշել, թե արդյոք սափորի ջուրը մինչև վերև լցված է: Կազմեք ալգորիթմ, որը կատարելով Ջինը գետից կհանի 7 լիտր: ջուր.
2. Կատարողը կարողանում է բառի մեջ մեկ տառ փոխարինել, իսկ իմաստալից բառից նորից պետք է իմաստալից բառ դուրս գա։ Գրեք փոխակերպման ալգորիթմ.
ա) ԱՅԳԻ բառերը ԿԱՏՈՒ բառին.
բ) FLY բառերը ՓԻՂ բառի մեջ են:

5. D/s բեմադրման փուլ. կարդացեք ամփոփագիրը, հորինեք մի քանի կարճ (15 հրամանից ոչ ավելի) ծրագրեր սխալներով, որպեսզի հաջորդ դասին դրանք ձեր հարևանի կողմից աշխատասեղանի վրա կարգաբերվեն: Նախկինում հայտնելով, թե ինչ նպատակով եք կազմել այս ծրագրերը:

6. Դասի ամփոփման փուլը.

>>Համակարգչային գիտություն. Ալգորիթմի ճյուղավորում և հաջորդական մանրամասնում

§ 31. Ճյուղավորում և հաջորդական մանրամասնումալգորիթմ

Պարբերության հիմնական թեմաները.

♦ մասնաճյուղի հրաման;
♦ ճյուղավորման ոչ ամբողջական ձև;
♦ երկքայլ հստակեցմամբ խնդրի օրինակ:

Մասնաճյուղի հրաման

Ծանոթանանք մեկ այլ GRIS թիմի հետ։ Այն կոչվում է ճյուղի հրաման: Մասնաճյուղի հրամանի ձևաչափն է.

եթե<условие>
ապա<серия 1>
հակառակ դեպքում<серия 2>
քառ.

Ծառայողական kv բառը նշանակում է ճյուղի վերջը:

Ինչպես նախկինում, GRIS-ը կարող է ստուգել միայն երկու պայման. «Առջևում կա՞ եզր»: կամ «Առջևում վերջ չկա՞»:<Серия>մեկ կամ մի քանի հաջորդական հրամաններ են: Եթե<условие>ճիշտ է, ուրեմն<серия 1>հակառակ դեպքում -<серия 2>. Օրինակ ցույց է տրված նկ. 5.12.

Նման ճյուղավորումը կոչվում է ամբողջական:

Ճյուղավորման ոչ լրիվ ձև

եթե եզրն առջևում է
ապա շրջադարձ
քառ.


եթե<условие>
ապա<серия>
քառ.

Այստեղ<серия>կատարվում է, եթե<условие>արդար.

Եկեք կազմենք վերջին, համեմատաբար բարդը ծրագիրը GRIS-ի համար: Այս օրինակում կտեսնեք, որ պրոգրեսիվ դետալների մեթոդի կիրառումը հեշտացնում է որոշ «փազլ» խնդիրներ լուծելը։

Երկու քայլ մանրամասնելու խնդրի օրինակ

Առաջադրանք 6. Կառուցեք զարդ, որը բաղկացած է դաշտի եզրին գտնվող քառակուսիներից: HRIS-ի սկզբնական դիրքը վերին ձախ անկյունում է՝ դեպի հարավ (նկ. 5.14):

Դաշտի եզրից ծայր քառակուսիների շղթա գծող ընթացակարգը կոչենք ՇԱՐՔ։ Ընթացակարգը, որը գծում է մեկ քառակուսի, կոչվում է Քառակուսի: Նախ գրեք հիմնականը ծրագիրը

Զարդանախշերի ծրագիր
վաղ
կազմել ՇԱՐՔ
շրջադարձ
կազմել ՇԱՐՔ
շրջադարձ
կազմել ՇԱՐՔ
շրջադարձ
կազմել ՇԱՐՔ
կոն

Հիմա եկեք գրենք պրոցեդուրաները ՍԵՐԻԱ և ՔԱՌԱԿՈՒՍԻ.

SERIES ընթացակարգում ցիկլի մարմինը պարունակում է թերի ճյուղ: Նման ալգորիթմի կառուցվածքը կարելի է անվանել հետևյալ կերպ՝ հանգույց՝ ներդիր ճյուղավորմամբ։

Նկ. 5.15 տրված է բլոկ սխեմա RAD ընթացակարգեր.

Այս ծրագիրը կազմելու համար պահանջվեց երկու քայլ ալգորիթմի ճշգրտման համար, որոնք իրականացվեցին հետևյալ հաջորդականությամբ.

Այժմ դուք գիտեք գրաֆիկական կատարողին կառավարելու բոլոր հրամանները: Դրանք կարելի է բաժանել երեք խմբի՝ պարզ հրամաններ; ընթացակարգի զանգի հրաման; կառուցվածքային հրամաններ. Երրորդ խումբը ներառում է հանգույց և ճյուղ հրամաններ։

Համառոտ հիմնականի մասին

Մասնաճյուղի հրամանն ունի հետևյալ ձևաչափը.

եթե<условие>
ապա<серия 1>
հակառակ դեպքում<серия 2>
քառ.

Եթե<условие>ճշմարիտ, ապա հրամանները, որոնք կազմում են<серию 1>եթե կեղծ է, ապա -<серию 2>.

Անավարտ մասնաճյուղի հրամանն ունի հետևյալ ձևաչափը.

եթե<условие>
ապա<серия>
քառ.

Եթե ​​պայմանը ճիշտ է, ապա<серия>, եթե կեղծ է, ապա անմիջապես անցեք ալգորիթմի հաջորդ հրամանին:

Բարդ ալգորիթմները հարմար են կառուցված քայլ առ քայլ մանրամասնելով:

Հարցեր և առաջադրանքներ

1. Ի՞նչ է drill down-ը:
2. Ի՞նչ հրամաններից կարող են բաղկացած լինել մանրամասնության վերջին մակարդակի օժանդակ ալգորիթմները:
3. Ո՞րն է ճյուղի հրամանի ձևաչափը: Կատարողի ի՞նչ գործողություններ է դա սահմանում:
4. Ո՞րն է տարբերությունը լրիվ ճյուղավորման և թերի ճյուղավորման միջև:
5. Քայլ առ քայլ մանրամասնելով՝ կազմեք գրաֆիկական նկարչի կառավարման ծրագրեր՝ լուծելու հետևյալ խնդիրները.
գծեք ամբողջ դաշտը հորիզոնական կետավոր գծերով;
գծեք քառակուսիներ դաշտի բոլոր չորս անկյուններում;
նկարեք ամբողջ դաշտը մի բջիջի մեջ, որի կողմը հավասար է քայլին:

Ինչ դուք պետք է սովորեք 5-րդ գլխից

Տիրապետել ուսումնական գրաֆիկական կատարողներից մեկի ծրագրային հսկողությանը.
Գրեք գծային ծրագրեր:
Գրեք ցիկլային ծրագրեր:
Գրեք ծրագրեր, որոնք պարունակում են ճյուղեր:
Նկարագրեք և օգտագործեք օժանդակ ալգորիթմներ (ենթածրագրեր):
Կիրառել հաջորդական դետալավորման մեթոդը։

Ի.Սեմակին, Լ.Զալոգովա, Ս.Ռուսակով, Լ.Շեստակովա, Ինֆորմատիկա, 9-րդ դասարան
Ներկայացված է ընթերցողների կողմից ինտերնետ կայքերից

Համակարգչային բոլոր գիտությունները առցանց, թեմաների ցանկը ըստ առարկայի, համակարգչային գիտության ամփոփագրերի ժողովածու, տնային առաջադրանքներ, հարցեր և պատասխաններ, համակարգչային գիտության ամփոփագրեր 9-րդ դասարան, դասի պլաններ

Դասի բովանդակությունը դասի ամփոփումաջակցություն շրջանակային դասի ներկայացման արագացուցիչ մեթոդներ ինտերակտիվ տեխնոլոգիաներ Պրակտիկա առաջադրանքներ և վարժություններ ինքնաքննության սեմինարներ, թրեյնինգներ, դեպքեր, որոնումներ տնային առաջադրանքների քննարկման հարցեր հռետորական հարցեր ուսանողներից Նկարազարդումներ աուդիո, տեսահոլովակներ և մուլտիմեդիալուսանկարներ, նկարներ գրաֆիկա, աղյուսակներ, սխեմաներ հումոր, անեկդոտներ, կատակներ, կոմիքսներ առակներ, ասացվածքներ, խաչբառեր, մեջբերումներ Հավելումներ վերացականներհոդվածներ չիպսեր հետաքրքրասեր խաբեբա թերթիկների համար դասագրքեր հիմնական և լրացուցիչ տերմինների բառարան այլ Դասագրքերի և դասերի կատարելագործումուղղել դասագրքի սխալներըԴասագրքի նորարարության տարրերի թարմացում դասագրքում՝ հնացած գիտելիքները նորերով փոխարինելով Միայն ուսուցիչների համար կատարյալ դասերքննարկման ծրագրի տարվա մեթոդական առաջարկությունների օրացուցային պլան Ինտեգրված դասեր

Եթե ​​ունեք ուղղումներ կամ առաջարկություններ այս դասի համար,