Сабақ жоспары (сабақ) нақты сабақтың жобасы болып табылатын құжат ретінде (мамандық бағытының бейіні бойынша пәндер бойынша мысал негізінде)

Өзінің негізінде сабақ, сынып-сабақ жүйесінде оқытуды ұйымдастырудың негізгі формасы ретінде тиімділіктің алғы шарты ретінде оны жоспарлауды көздейді.

И.П.Подласомның пікірінше, сабақтың нәтижелілігінің формуласы екі компонентті қамтиды: оны дайындаудың тиянақтылығы және оны өткізу шеберлігі. Сабаққа дайындық – оқу-тәрбие процесін ұйымдастыру бойынша шаралар кешенін әзірлеу, оған мыналар кіреді: диагностика, болжау, жоспарлау. Ал дирижерлық шеберлік, әдетте, мұғалімнің тәжірибесімен байланысты.

Әдетте, сабақтарды өткізудің тиімділігін арттыру үшін осы екі аспектіні арттыру үшін білім беру ұйымындағы жас мұғалімдер тек сабақ жоспарын ғана емес, оның егжей-тегжейлі жоспарлануын және дайындалуын қамтамасыз ету үшін оның конспектісін немесе егжей-тегжейлі сабақ жоспарын әзірлеуі керек. .

Сабақ жоспары дәстүрлі түрде ТжКБ жүйесінде, көптеген ОҚБ мекемелерінде құрастырылады. Қазіргі уақытта мұғалімдердің сабақ жоспарын (сыныптарын) міндетті түрде дайындауы бойынша республикалық деңгейде нормативтік бекітілген талаптар жоқ. Дегенмен, алдыңғы түсініктемелерден көрініп тұрғандай, оларды сыныптық жүйеге дайындау ұсынылады. Білім беру ұйымдары білім беру сапасын басқару жүйесін енгізу шеңберінде мұғалім сабағын құру нәтижелерін «Сабақ жоспары» құжатында және тіпті оның нысанында көрсету қажеттілігі туралы өз стандарттарын қабылдай алады.

Сабақ жоспары (сабақ) – нақты сабақтың жобасы болып табылатын, оны жүзеге асыру үшін мұғалім әзірлеген және оның құрылымы мен негізгі элементтерін көрсететін құжат. Сабақ жоспары сабақтың түпкілікті мақсаттарын (міндеттерін) анықтауды, оның құрылымын (курсын), оқу материалының мазмұнын меңгеру бойынша мұғалім мен оқушылардың негізгі әрекеттерінің тізбесін қамтиды. Мысал формасын (21.1-сурет) сабақтың мазмұнын сипаттауға арналған негізгі элементтерді көрсететін сабақ жоспарын құру үшін пайдалануға болады. Сабақты құрастыру кезінде әрбір мұғалім әзірленетін құжатқа қажетті (негізделген) мәліметтерді енгізеді, мысалы, бағдарлама тақырыбының атауы, сабақтың әдістемелік мақсатын тұжырымдау, сабақ түрі, сабақтың сипаттамасы. материалдық-техникалық жабдықталуы және т.б.

САБАҚ ЖОСПАРЫ

Сабақ бағдарламасының тақырыбы __________________________________ (сағат саны)

Сабақтың тақырыбы ___________________________________________ (сағат саны)

Сабақтың мақсаттары:

    тәрбиелік ________________________________

    тәрбиелік _____________________

    дамытушы ___________________________________

Сабақтың барысы (кезеңдері).

Мұғалімнің қолы

Күріш. 21.1. Сабақ жоспарының үлгісі (сыныптар)

Сабақ жоспарын дайындаған кезде оның мазмұнын егжей-тегжейлі сипаттауға нақты ұсыныс беру қиын. Сабақ құрылымын басқа мұғалімдерге түсінікті және басқа сыныптардан ерекшелендіретіндей етіп сипаттау қажет деп есептейміз.

Сабақтың барысы оның құрылымына сәйкес мұғаліммен сипатталады (құрылымы сабақтың түріне, түрі дидактикалық мақсатқа байланысты). Бұл жағдайда сіз олардың үлгілі дәстүрлі құрылымын пайдалана аласыз қойындысы. 14.2.

Сабақтың кезеңдерін сипаттау рубрикация арқылы жүргізілуі мүмкін ( адж. 28, 29, 30, 31, 32, 33, 36 ) немесе технологиялық картада – оқу процесін сипаттайтын қатаң анықталған құрылымдық бөліктері бар кесте (34-қосымша). Сабақ жоспарын құру кезінде оны пайдалану міндетті емес. Технологиялық карта түріндегі сабақ жоспарларының сипаттамасын мына сілтемеден табуға болады: Қазіргі сабақтың әдістемесі: Заманауи сабақтың әдістемесі бойынша әдістемелік ұсыныстар / Құраст.: Журавкова Т.К., Скоморохова О.М., Скуратович С.В. / Могилев облыстық атқару комитеті білім бөлімінің кәсіптік білім беру оқу-әдістемелік орталығы. - Могилев, 2007. - http://www.mgpl1.mogilev.by/methodist1.html.

«Сабақ жоспары» құжаты іс жүргізудің негізгі талаптарын орындаумен құрастырылған (Беларусь Республикасының мемлекеттік органдары мен ұйымдарында іс жүргізу жөніндегі нұсқаулық, Беларусь Республикасы Әділет министрлігінің 2006 жылғы 20 желтоқсандағы № 100 қаулысымен бекітілген. 2009 жылғы 19 қаңтардағы N 4 (өзгертулерімен және толықтыруларымен)).

Ашық сабақтың жоспарын оқу орны басшысының орынбасары бекітеді.

Сабақ жоспарында әдетте оның күні, тақырыптық (күнтізбелік-тақырыптық) жоспарға сәйкес нөмірі, топ нөмірі, мамандығы, ол өткізілетін біліктілігі көрсетіледі. Кез келген ақпарат оның көлемін ұлғайту, сондықтан оның сипаттамасын қабылдау тиімділігін төмендету үшін емес, қажетті элементтерді егжей-тегжейлі көрсету үшін беріледі. Мысалы, егер пән әртүрлі мамандықтар үшін әртүрлі мазмұнда оқылса, мамандықтың атауы қажет, сондықтан мұғалім оларға арналған сабақ жоспарларын шатастыра алмайды.

Сабақтың мақсаттары әртүрлі позициялардан қойылуы мүмкін (қараңыз. 23-бөлім). Егер мұғалім сабаққа үш мақсат қою нұсқасын таңдаған болса (оқыту, тәрбиелеу және дамыту немесе оқыту, тәрбиелеу және дамыту), олардың барлығы бір позициядан қойылуы керек. Мақсат қоюдың тағы бір нұсқасы мүмкін: оның бөліктері ретінде сабақтың дидактикалық мақсаты мен міндеттерін қою. Бұл жағдайда кем дегенде үш тапсырма тұжырымдалады (оқыту, тәрбиелеу, дамыту). Мұғалім позициясынан мақсат қоятын мұғалімдер, әдетте, оқушылардың нақты күтілетін іс-әрекетін сипаттау үшін сабақтың нәтижесін де келтіреді және сәйкесінше оны меңгеру үшін тапсырмалар мен бағалау критерийлерін ұсынады.

Сабақ жоспарында, егер оның нысаны бекітілмеген болса, онда сабақтың мазмұнын сипаттаудың көлемі мен егжей-тегжейіне шектеу қойылмайды. Дегенмен, мұғалім бұл құжатты әдістемелік қызметтермен тексеру үшін де, өз қызметін ұтымды ету үшін де жасайды, бұл ең маңызды. Сабақты өткізуде мұғалімге барынша көмектесуі керек. Демек, мұғалім оны ыңғайлы пайдалануы керек.

Сабақты сауатты сипаттау үшін оның түрін көрсету керек, өйткені оның құрылымы оған байланысты. Сабақты құрастыру кезінде мұғалім оның әрбір элементіне жұмсалатын уақытты болжайды. Сабақ жоспарындағы әрбір қадам үшін уақытты көрсетуге болады.

Сабақтың кезеңдерінің сипаттамасы мұғалімнің қолдануды жоспарлап отырған оқыту әдістерімен, оқыту формаларымен, оқу құралдарымен толықтырылады. Қажет болған жағдайда бұл құралдар тікелей сабақ жоспарында егжей-тегжейлі (сипатталады) (мысалы, білімді жаңарту үшін жоспарланған сұрақтар көрсетілуі мүмкін және т.б.). Дегенмен, сабақтың мазмұны мен ұйымдастырылуын сипаттаудың толығырақ формалары бар.

Сабақ жоспарында қажетті логистика немесе ТШО, үй тапсырмасы көрсетіледі. Сабақ жоспары қажетті дидактикалық материалдармен (жабық тест тапсырмаларына стандартты жауаптар, тапсырмалар карточкалары және т.б.), бағалау критерийлерімен қоса берілуі мүмкін.

Сабақты жобалаудың нәтижелерін сипаттаудың бірнеше формалары бар екенін есте ұстаған жөн: сабақ жоспары, конспект жоспары, егжей-тегжейлі жоспарлық жоспар, дәстүрлі емес сабақ сценарийі, әдістемелік әзірлеме. Бұл тізімде сабақты сипаттау формалары сипаттаманың егжей-тегжейінің ұлғаюы негізінде реттелген. Олардың арасындағы шеңбер өте еркін болса да (олардың нысаны құжатталмаған болса).

Сабақты қорытындылау - сабақтың толық сипаттамасы. Ол тек сабақтың құрылымын ғана емес, оқу материалын да бекітеді. Егжей-тегжейлі жоспарлы жоспар сабақтың егжей-тегжейлі (конспектімен салыстырғанда толық) сипаттамасын білдіреді.

Әдістемелік өңдеу сабақты қамтамасыз ететін барлық материалдардың жиынтығы болып табылады. Онда сабақ жоспары немесе жоспар бар. Мәтінде сабақты өткізу әдістемесінің көптеген ұстанымдары түсіндіріледі, сабақты әдістемелік қамтамасыз ету (немесе сабақтар топтамасы).

Қатысты мәселелер: MP - 5 , 6 , 7 , 8 , 9 , 10 , 14 , 20 , 22 , 23 , 35 ; P - 18 , 19 .

ТАҚЫРЫП: «АЛГОРИТМНІҢ ТҰРАҚТАЛУ ЖӘНЕ ТІЗІЛІК ДЕГЕРЕКТЕРІ»

Сабақтың мақсаттары:

Тәрбиелік:

1. оқушыларды тармақталу командасымен таныстыру.

2.екі сатылы егжей-тегжейлі есептің мысалын көрсетіңіз.

Тәрбиелік:

ақпараттық мәдениетке, зейінділікке, ұқыптылыққа, алғырлыққа тәрбиелеу.

Әзірлеуші:

1.өзін-өзі бақылауды дамыту;

2.танымдық қызығушылықтарын дамыту

Сабақтың түрі: біріктірілген

Сабақтың түрі: материалды түсіндіру және алғашқы бекіту сабағы

Жабдық: тақта, компьютерлер, проектор

Оқулық: Семакин «Информатика және АКТ» 9-сынып

Сабақ жоспары:

    Ұйымдастыру кезеңі, үй тапсырмасын тексеру.

    Жаңа материалды түсіндіру.

    Практикалық бөлім.

    Сабақты қорытындылау.

    Үй жұмысы.

Сабақтар кезінде

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушылардың іс-әрекеті

Сәлем жігіттер! Отыру! Бүгін біз тармақталу алгоритмін зерттейміз.

Үй тапсырмасын тексеру

Филиал командасы

Тағы бір GRIS командасымен танысайық. Ол тармақ командасы деп аталады. Тармақ командасының пішімі:

егер<условие>
содан кейін<серия 1>
әйтпесе<серия 2>
шаршы

Кв қызметші сөзі тармақтың соңын білдіреді.

Бұрынғыдай, GRIS тек екі шартты тексере алады: «алда шеті бар ма?» немесе «алда соңы жоқ па?».<Серия>бір немесе бірнеше дәйекті командалар болып табылады. Егер а<условие>онда рас<серия 1>, әйтпесе -<серия 2>.

Блок-схеманы саламыз.

Мұндай тармақталу толық деп аталады.

Тармақталудың толық емес түрі

Кейбір жағдайларда тармақ командасының толық емес түрі қолданылады

Мысалға:

егер шеті алда болса
содан кейін бұрылыңыз
шаршы

Блок-схема:

Аяқталмаған тармақ пәрменінде келесі пішім бар:

егер<условие>
содан кейін<серия>
шаршы

Мұнда<серия>орындалады, егер<условие>әділ.

Салыстырмалы түрде кешенді құрайықграмм туралы GRIS үшін. Бұл мысалда сіз прогрессивті деталь әдісін қолдану кейбір «пазл» есептерін шешуді жеңілдететінін көресіз.

Екі сатылы егжей-тегжейлі мәселенің мысалы

Тапсырма 6. Алаңның жиегіне орналасқан шаршылардан тұратын ою-өрнек құрастыр. HRIS бастапқы орны жоғарғы сол жақ бұрышта, оңтүстік бағытта.

Өрістің шетінен шетіне квадраттар тізбегін сызатын процедураны ROW деп атаймыз. Бір шаршыны сызатын процедураны Квадрат деп атайды. Алдымен негізгісін жаз

Ою-өрнек бағдарламасы
ерте
ЖОЛ жасаңыз
бұрылыс
ЖОЛ жасаңыз
бұрылыс
ЖОЛ жасаңыз

бұрылыс
ЖОЛ жасаңыз
con

Енді SERIES және QUARE процедураларын жазайық:

SERIES процедурасында цикл денесі толық емес тармақты қамтиды. Мұндай алгоритмнің құрылымын келесідей атауға болады: кірістірілген тармақталуы бар цикл.

ROW процедуралары.

Бұл бағдарламаны құрастыру алгоритмді нақтылау үшін екі қадамды қажет етті, олар келесі ретпен орындалды:

Енді сіз графикалық орындаушыны басқаруға арналған барлық командаларды білесіз. Оларды үш топқа бөлуге болады: қарапайым командалар; процедураны шақыру командасы; құрылымдық командалар. Үшінші топқа цикл және тармақ командалары жатады.

1-қосымша.

Сабағымыздың практикалық бөліміне көшейік.

C_1 деңгейі файлын жүктеп салу

А нүктесінен В нүктесіне із салып, түзу бойымен жылжу алгоритмін құрастырыңыз. А-дан В-ға дейінгі қашықтық алдын ала белгісіз. Бірақ В нүктесінің артында одан бір ұяшық қашықтықта қабырға бар екені анық. Қозғалысты дәл В нүктесінде аяқтау үшін осы қабырғаны пайдаланыңыз: алға секіріп, алда қабырға бар-жоғын тексеріңіз, егер қабырға жоқ болса, артқа қайтып, із қалдырыңыз.

C_2 деңгейі файлын жүктеп салу

Жолда пайда болған үш жұп «секіру» қабырғаларын еңсере отырып, орындаушыны А нүктесінен В нүктесіне жылжыту алгоритмін құрастырыңыз. Жол көрінуі керек. Бір жұп қабырғаларды жеңу үшін процедураны қолданыңыз.

C_3 деңгейі файлын жүктеп салу

2-қосымша

3-қосымша

4-қосымша

Сабақты қорытындылау, баға қою.

Үйге тапсырма 31,

1-қосымша.

2-қосымша

3-қосымша

4-қосымша

Сабақтың түрі: білімді бекіту және жаңа материалды меңгеру сабағы.

Сабақтың түрі: аралас сабақ (дәріс және тәжірибе).Сабақтың мақсаттары: Жалпы білім:

Тақырыптың негізгі ұғымдары: салалас бұйрық, салалас бұйрықтың толымсыз түрі туралы студенттер арасында түсінік қалыптастыру;

«Стрелочка» ГРАЖ-да тармақталу арқылы алгоритмдерді құрастыру дағдыларын қалыптастыру;

Әзірлеуші:

қоршаған дүниенің құбылыстары мен процестеріне ақпараттық көзқарасты дамыту;

Тәрбиелік:

оқушылардың ақпараттық мәдениетін, зейінділікке, ұқыптылыққа, тәртіптілікке, алғырлыққа тәрбиелеу;

мектеп оқушыларының танымдық қызығушылығын тәрбиелеу

Сабақтың құрылымы:

I .Ұйымдастыру сәті (2 мин.)

Сәлем. Қатысушыларды тексеру. Сабақтың тақырыбы.

II

Жазбаша сауалнама 2 жұмыс нұсқасы

III

Презентация арқылы түсіндіру

Екі қадамдық мәліметтері бар мәселенің мысалы

«Стрелочка орындаушысының ортасында «Ою» тармақталған алгоритмді көрсету» презентациясының көмегімен түсіндіру.

IV

В . Сабақты қорытындылау (2 мин.)

VI . Үйге тапсырма (1 мин.)

Сабақтар кезінде:

I .Ұйымдастыру уақыты

Сабақтың тақырыбы: « Тармақталу және прогрессивті бұрғылау

Параграфтың негізгі тақырыптары:

филиал командасы;
♦ тармақталудың толық емес түрі;
♦ екі қадамдық бөлшектері бар мәселенің мысалы.
(2-слайд)

II . Білімді пысықтау (5 мин.)

Пәндік тест:Циклдік алгоритмдер

1 нұсқа

1. Фигураның қайсысында шарт тексеріледі?

2. Циклдік алгоритм:


    nc
    қадам
    кт

    соңына дейін, қайталаңыз
    nc
    қадам
    бұрылыс
    кт

    ерте
    қадам
    con

    nc
    қадам
    кт

4. Циклдің денесі:

    алгоритмді сипаттаудың графикалық тәсілі

    бұл орындаушының іс-әрекеттердің шектеулі санында мәселені шешу нәтижесіне жету тәртібін сипаттайтын нұсқаулар жиынтығы.

    кейбір командалар тізбегі бірнеше рет орындалуы керек алгоритм.

5. Цикл құрылымын сызыңыз (блок-схема)

Пәндік тест:Циклдік алгоритмдер

2-нұсқа

1. Қай фигурада процедура орындалады?

2. Цикл дегеніміз:

  1. кейбір командалар тізбегі бірнеше рет орындалуы керек алгоритм.

    алгоритмді сипаттаудың графикалық тәсілі

    бұл бір (немесе бірнеше) командалардың қайталануы жүзеге асырылатын алгоритмдік құрылым.

    бұл орындаушының іс-әрекеттердің шектеулі санында мәселені шешу нәтижесіне жету тәртібін сипаттайтын нұсқаулар жиынтығы.

3. Бүкіл экран бойынша көлденең сызық сызу қажет. Дұрыс бағдарламаны таңдаңыз:

    ерте
    қадам
    con

    nc
    қадам
    кт

nc

қадам

бұрылыс

кт

    соңына дейін, қайталаңыз

nc

қадам

кт

4. Блок-схема – бұл:

    «цикл» алгоритмдік құрылымына кіретін командалар тізбегі.

    алгоритмді сипаттаудың графикалық тәсілі

    бұл орындаушының іс-әрекеттердің шектеулі санында мәселені шешу нәтижесіне жету тәртібін сипаттайтын нұсқаулар жиынтығы.

    кейбір командалар тізбегі бірнеше рет орындалуы керек алгоритм.

5. Алгоритмді циклдік бағдарлама жазыңыз.

III . Теориялық бөлім (20 мин.)

Филиал командасы

Тағы бір GRIS командасымен танысайық. Ол тармақ командасы деп аталады. Тармақ командасының пішімі:

егер<условие>
содан кейін<серия 1>
әйтпесе<серия 2>
шаршы(3-слайд)

Кв қызметші сөзі тармақтың соңын білдіреді.

Бұрынғыдай, GRIS тек екі шартты тексере алады: «алда шеті бар ма?» немесе «алда соңы жоқ па?».<Серия>бір немесе бірнеше дәйекті командалар болып табылады. Егер а<условие>онда рас<серия 1>, әйтпесе -<серия 2>. Мысал суретте көрсетілген. 5.12.

(4-слайд)

Мұндай тармақталу толық деп аталады.

Тармақталудың толық емес түрі

Кейбір жағдайларда тармақ командасының толық емес түрі қолданылады (5.13-сурет). Мысалға:

егер шеті алда болса
содан кейін бұрылыңыз
шаршы

(4-слайд)

Аяқталмаған тармақ пәрменінде келесі пішім бар:

егер<условие>
содан кейін<серия>
шаршы

Мұнда<серия>орындалады, егер<условие>әділ.слайд 5)

GRIS үшін соңғы, салыстырмалы түрде күрделі бағдарламаны құрастырайық. Бұл мысалда сіз прогрессивті деталь әдісін қолдану кейбір «пазл» есептерін шешуді жеңілдететінін көресіз.

Екі сатылы егжей-тегжейлі мәселенің мысалы

Тапсырма 6. Алаңның жиегіне орналасқан шаршылардан тұратын ою-өрнек құрастыр. HRIS бастапқы жағдайы жоғарғы сол жақ бұрышта, оңтүстікке қарай бағытта (5.14-сурет).

(слайд 6)

Өрістің шетінен шетіне квадраттар тізбегін сызатын процедураны ROW деп атаймыз. Бір шаршыны сызатын процедураны Квадрат деп атайды. Алдымен негізгі программаны жазайық.

Ою-өрнек бағдарламасы
ерте
ЖОЛ жасаңыз
бұрылыс
ЖОЛ жасаңыз
бұрылыс
ЖОЛ жасаңыз
бұрылыс
ЖОЛ жасаңыз
con(7-слайд)

Енді SERIES және QUARE процедураларын жазайық:

(8-слайд)

SERIES процедурасында цикл денесі толық емес тармақты қамтиды. Мұндай алгоритмнің құрылымын келесідей атауға болады: кірістірілген тармақталуы бар цикл.

Суретте. 5.15 RAD процедурасының құрылымдық схемасын көрсетеді.

Бұл бағдарламаны құрастыру алгоритмді нақтылау үшін екі қадамды қажет етті, олар келесі ретпен орындалды:

Енді сіз графикалық орындаушыны басқаруға арналған барлық командаларды білесіз. Оларды үш топқа бөлуге болады: қарапайым командалар; процедураны шақыру командасы; құрылымдық командалар. Үшінші топқа цикл және тармақ командалары жатады.

(9-слайд)

IV . Білімді бекіту (15 мин.)

«Ою-өрнек» алгоритмін құрастыру

В . Сабақты қорытындылау (2 мин.)

Оқушылардың сабақтағы жұмысын бағалау.

VI . Үйге тапсырма (1 мин.)

§31, сұрақтар. Тестке дайындалу(слайд 10)

Сұрақтар мен тапсырмалар

1. Бұрғылау дегеніміз не?
2. Детальдың соңғы деңгейінің көмекші алгоритмдері қандай командалардан тұруы мүмкін?
3. Тармақ командасының пішімі қандай? Ол орындаушының қандай әрекетін анықтайды?
4. Толық тармақталу мен толық емес тармақталудың айырмашылығы неде?
5. Келесі міндеттерді шешу үшін кезең-кезеңімен егжей-тегжейлі түрде графикалық суретшіні басқару бағдарламаларын құрастырыңыз:
бүкіл өрісті көлденең нүктелі сызықтармен сызыңыз;
алаңның барлық төрт бұрышында шаршыларды сызу;
жағы қадамға тең ұяшыққа бүкіл өрісті сызыңыз.

Тақырыбы: «Артық нақтылау әдісі»
Оқыту мақсаты: Компьютерде есептерді шығару кезеңдерін оқушылармен қайталау: тұжырымдау, алгоритм, математикалық модель әдісі, бағдарлама, нәтижелерді талдау. Қадамдық нақтылау әдісі түсінігімен таныстыру.
Мақсатын дамыта отырып: Логикалық ойлауын, есте сақтау қабілетін, пәнге қызығушылығын дамыту. Оқушылардың информатика негіздерін берік және саналы меңгеруін қамтамасыз ету.
Мақсаты: Мінез-құлық, қарым-қатынас мәдениетіне тәрбиелеу. Оқушыларды ақпараттық мәдениетке тәрбиелеу. Студенттерді ақпараттық қоғамда белсенді толыққанды өмірге және еңбекке дайындау.
Сабақтар кезінде:
1. Ұйымдастыру сәті
2. Сабақтың мақсатын қою кезеңі
3. Сауалнама d / z
Есептерді компьютерде шешу кезеңдері: баптау, алгоритм, математикалық модель әдісі, бағдарлама, нәтижелерді талдау.
Сынақ
1. Бұл процесті сипаттайтын ережелердің нақты тұжырымдалған тізбегі болып табылады
а) блок-схема
б) алгоритм*
в) алгоритм қасиеттерінің бірі
2. Алгоритмнің қасиеттері
а) дәлдік, сенімділік, нәтижелік
б) анықтық, түсініктілік, нәтижелілік
в) дискреттілік, анықтық, бұқаралық сипат, тиімділік *
3. Жасалған алгоритмді бірнеше жолмен бекітуге болады
а) графикалық
ә) теңдеулер, ережелер, формулалар құрастыру
в) ауызша сипаттау, блок-схема, алгоритмдік тілде *
4. Ақпаратты өңдеу кезеңі бейнеленген
а) төртбұрыш*
б) ромб
в) сопақ
5. Тексеру шарттары бейнеленген
а) тіктөртбұрыш
б) ромб *
в) шаршы
6. Сопақшаға ұқсас фигурада біз жазамыз
а) енгізу, шығару*
б) формула
в) басы, соңы
7. Бастапқы мәліметтерді енгізуді және нәтижені шығаруды ... түрінде жазамыз.
а) параллелограмм*
б) шаршы
в) ромб
8. Құжаттардың қайсысы алгоритмдер болып табылады?
а) z, s әріптеріне аяқталатын префикстердің емле ережесі
б) телебағдарлама нұсқаулығы
в) Пісіру рецепті*
г) Бөлшектелген түрде сатылатын шкафты құрастыру нұсқаулары *
9. Қандай жағдайда сөйлем дұрыс аяқталады: Алгоритм бұл
а) кез келген жарамды бастапқы деректер үшін қажетті нәтижеге әкелетін әрекеттердің соңғы тізбегі *
б) әрекеттерді орындауға нұсқау
в) орындауы есептің бірегей шешіміне әкелетін кейбір орындаушыға түсінікті командалардың шектеулі жиынтығы
г) машина кодтарындағы программа
10. Алгоритмнің жеке элементар әрекеттерге бөлінуі болып табылады
а) дискреттілік*
б) Сенімділік
в) бұқаралық сипат
г) анықтау
11. Құжаттардың қайсысы алгоритмдер болып табылады?
A) Кітапханадағы кітаптар каталогы
B) Халықаралық телефон нөмірін теру тәртібі*
C) Желім жасауға арналған рецепт*
D) Ағымдағы жылдың қабырға күнтізбесі

Тексеру: Бағалау критерийі: 11 «+» -5, 9 «+» -4, 7 «+» -3, 5 «+» -2

4. Жаңа тақырыпты түсіндіру:
Кез келген іс-әрекеттің сәтті болуы мұқият жоспарлауға байланысты. Ал тапсырма неғұрлым қиын болса, соғұрлым өз іс-әрекетіңізді жоспарлау қабілеті маңызды. Бұл жағдайда ең бастысы әрқашан түпкілікті нәтижелерді нақты анықтау, содан кейін аралық нәтижелерді анықтау болады, онсыз мақсаттарға жету мүмкін емес.
Бұл тәсіл күрделі алгоритмдерді және компьютерді пайдаланып есептерді шешуге арналған үлкен бағдарламаларды құрастыру кезінде мүмкін болатын жалғыз әдіс болып табылады. Бұл әдіс алгоритмдер мен бағдарламаларды кезең-кезеңімен егжей-тегжейлеу деп аталады. Қадамдық егжей-тегжейлі түрде алгоритмдер көмекші ішкі тапсырмаларды шешетін көмекші алгоритмдер жиынтығы ретінде жазылады және олардың әрқайсысы белгілі бір аралық нәтижелерді алуды талап етеді.
Негізгі алгоритмді әзірлегеннен кейін, «екінші деңгейлі» алгоритмдерді әзірлеуге көшуге болады, бұл өз кезегінде қосымша егжей-тегжейлерді қажет етуі мүмкін. Сонымен, негізгі алгоритм мақсатқа жету үшін орындалуы қажет әрекет жоспары болып табылады және әрбір әрекеттің мәні сәйкес көмекші алгоритмде шифрланады.
Алгоритмдерді сипаттау үшін қадамдық егжей-тегжейлерді пайдалану есептерді шешу жолын анық, анық және түсінікті сипаттауға мүмкіндік береді.
Қадамдық бөлшектеу әдісі алгоритмдерді құрастыруды жеңілдетеді, өйткені есепті бөліктерге бөліп шешуге және әлі шешілмеген есептерді көмекші алгоритм ретінде пайдалануға мүмкіндік береді. Бұл құрылымды жоғарыдан төмен бағдарламалау деп атайды.
Есепті қарастырайық және қадамдық егжей-тегжейлі әдісті қолданып алгоритм құрастырайық.
1. Сыйымдылығы 3л және 8л болатын 2 құмыра бар. Суретші Джин әр құмыраға өзеннен су тартып, одан су құйып, құмырадағы судың басына дейін толғанын анықтай алады. Алгоритм құрастырыңыз, оны орындау арқылы Джин өзеннен 7 литр су тартады. су.
2. Орындаушы сөздегі бір әріпті ауыстыра алады, ал мағыналы сөзден қайтадан мағыналы сөз шығуы керек. Түрлендіру алгоритмін жазыңыз:
а) БАҚ сөздері МЫСЫҚ сөзіне;
б) ұшатын сөздер ПІЛ сөзіне енеді.

5. Д/с кезеңділігі: түйіндемені оқып шығыңыз, қателері бар бірнеше қысқа (15 командадан аспайтын) бағдарламаларды ойлап табыңыз, осылайша келесі сабақта оларды көршіңіз партада түзетеді. Сіз бұл бағдарламаларды қандай мақсатта құрастырғаныңызды алдын ала хабарлаған болатынсыз.

6. Сабақты қорытындылау кезеңі.

>>Информатика: Алгоритмнің тармақталуы және ретті детализациясы

§ 31. Тармақталу және дәйекті бөлшектеуалгоритм

Параграфтың негізгі тақырыптары:

♦ филиал командасы;
♦ тармақталудың толық емес түрі;
♦ екі сатылы спецификациясы бар мәселенің мысалы.

Филиал командасы

Тағы бір GRIS командасымен танысайық. Ол тармақ командасы деп аталады. Тармақ командасының пішімі:

егер<условие>
содан кейін<серия 1>
әйтпесе<серия 2>
шаршы

Кв қызметші сөзі тармақтың соңын білдіреді.

Бұрынғыдай, GRIS тек екі шартты тексере алады: «алда шеті бар ма?» немесе «алда соңы жоқ па?».<Серия>бір немесе бірнеше дәйекті командалар болып табылады. Егер а<условие>онда рас<серия 1>, әйтпесе -<серия 2>. Мысал суретте көрсетілген. 5.12.

Мұндай тармақталу толық деп аталады.

Тармақталудың толық емес түрі

егер шеті алда болса
содан кейін бұрылыңыз
шаршы


егер<условие>
содан кейін<серия>
шаршы

Мұнда<серия>орындалады, егер<условие>әділ.

Соңғы, салыстырмалы түрде күрделі құрастырайық бағдарламасы GRIS үшін. Бұл мысалда сіз прогрессивті деталь әдісін қолдану кейбір «пазл» есептерін шешуді жеңілдететінін көресіз.

Екі сатылы егжей-тегжейлі мәселенің мысалы

Тапсырма 6. Алаңның жиегіне орналасқан шаршылардан тұратын ою-өрнек құрастыр. HRIS бастапқы жағдайы жоғарғы сол жақ бұрышта, оңтүстікке қарай бағытта (5.14-сурет).

Өрістің шетінен шетіне квадраттар тізбегін сызатын процедураны ROW деп атаймыз. Бір шаршыны сызатын процедураны Квадрат деп атайды. Алдымен негізгісін жаз бағдарламасы

Ою-өрнек бағдарламасы
ерте
ЖОЛ жасаңыз
бұрылыс
ЖОЛ жасаңыз
бұрылыс
ЖОЛ жасаңыз
бұрылыс
ЖОЛ жасаңыз
con

Енді SERIES және QUARE процедураларын жазайық:

SERIES процедурасында цикл денесі толық емес тармақты қамтиды. Мұндай алгоритмнің құрылымын келесідей атауға болады: кірістірілген тармақталуы бар цикл.

Суретте. 5.15 берілген блок-схема RAD процедуралары.

Бұл бағдарламаны құрастыру алгоритмді нақтылау үшін екі қадамды қажет етті, олар келесі ретпен орындалды:

Енді сіз графикалық орындаушыны басқаруға арналған барлық командаларды білесіз. Оларды үш топқа бөлуге болады: қарапайым командалар; процедураны шақыру командасы; құрылымдық командалар. Үшінші топқа цикл және тармақ командалары жатады.

Негізгі туралы қысқаша

Тармақ пәрменінің келесі пішімі бар:

егер<условие>
содан кейін<серия 1>
әйтпесе<серия 2>
шаршы

Егер а<условие>true, содан кейін құрайтын командалар<серию 1>егер жалған болса, онда -<серию 2>.

Аяқталмаған тармақ пәрменінде келесі пішім бар:

егер<условие>
содан кейін<серия>
шаршы

Шарт дұрыс болса, онда<серия>, егер жалған болса, онда бірден алгоритмнің келесі пәрменіне өтіңіз.

Күрделі алгоритмдер қадамдық егжей-тегжейлі түрде ыңғайлы түрде құрастырылады.

Сұрақтар мен тапсырмалар

1. Бұрғылау дегеніміз не?
2. Детальдың соңғы деңгейінің көмекші алгоритмдері қандай командалардан тұруы мүмкін?
3. Тармақ командасының пішімі қандай? Ол орындаушының қандай әрекетін анықтайды?
4. Толық тармақталу мен толық емес тармақталудың айырмашылығы неде?
5. Келесі міндеттерді шешу үшін кезең-кезеңімен егжей-тегжейлі түрде графикалық суретшіні басқару бағдарламаларын құрастырыңыз:
бүкіл өрісті көлденең нүктелі сызықтармен сызыңыз;
алаңның барлық төрт бұрышында шаршыларды сызу;
жағы қадамға тең ұяшыққа бүкіл өрісті сызыңыз.

5-тараудан нені үйрену керек

Оқу графикалық орындаушылардың бірінің бағдарламалық басқаруын меңгеру.
Сызықтық программаларды жазыңыз.
Циклдік программаларды жазыңыз.
Құрамында тармақтары бар программаларды жазыңыз.
Көмекші алгоритмдерді (ішкі бағдарламалар) сипаттау және қолдану.
Тізбектелген детальдау әдісін қолданыңыз.

И.Семакин, Л.Залогова, С.Русаков, Л.Шестакова, Информатика, 9 сынып
Оқырмандар интернет сайттарынан жіберген

Барлық информатика онлайн, пәндер бойынша тақырыптар тізімі, информатика рефераттары жинағы, үй тапсырмасы, сұрақ-жауап, информатика рефераттары 9 сынып, сабақ жоспарлары

Сабақтың мазмұны сабақты қорытындылаутірек кадрлық сабақ презентация жеделдету әдістері интерактивті технологиялар Жаттығу тапсырмалар мен жаттығулар өзін-өзі тексеру практикумдар, тренингтер, кейстер, квесттер үй тапсырмасын талқылау сұрақтары студенттердің риторикалық сұрақтары Иллюстрациялар аудио, бейнеклиптер және мультимедиафотосуреттер, суреттер графикасы, кестелер, әзіл-оспақ, анекдоттар, әзілдер, комикстер, нақыл сөздер, сөзжұмбақ, дәйексөздер Қосымшалар рефераттармақалалар, ізденімпаздыққа арналған чиптер, оқулықтар, басқа терминдердің негізгі және қосымша глоссарийі Оқулықтар мен сабақтарды жетілдіруоқулықтағы қателерді түзетуоқулықтағы үзіндіні жаңарту сабақтағы инновация элементтері ескірген білімді жаңасымен алмастыру Тек мұғалімдерге арналған тамаша сабақтаржылдың күнтізбелік жоспары талқылау бағдарламасының әдістемелік ұсыныстары Біріктірілген сабақтар

Осы сабақ бойынша түзетулеріңіз немесе ұсыныстарыңыз болса,