Pamokos planas (pamoka) kaip dokumentas, kuris yra konkrečios pamokos projektas (remiantis pavyzdžiu specialybės krypties profilio disciplinose)

Iš esmės pamoka, kaip pagrindinė mokymosi organizavimo forma klasės-pamokų sistemoje, apima jos planavimą kaip būtiną efektyvumo sąlygą.

Anot I.P.Podlasom, pamokos efektyvumo formulę sudaro du komponentai: jos paruošimo kruopštumas ir vedimo įgūdžiai. Pamokos rengimas – ugdymo proceso organizavimo priemonių komplekso sukūrimas, kuris apima: diagnostiką, prognozavimą, planavimą. O dirigavimo įgūdžiai, kaip taisyklė, siejami su mokytojo patirtimi.

Paprastai, siekiant sustiprinti šiuos du užsiėmimų vedimo aspektus, jaunieji mokytojai ugdymo įstaigoje privalo parengti ne tik pamokų planą, bet ir jo metmenų planą arba detalų pamokų planą, kad būtų užtikrintas detalus jo planavimas ir parengimas. .

Pamokų planas tradiciškai sudaromas TVET sistemoje, daugelyje SSE įstaigų. Šiuo metu respublikiniu lygiu nėra normatyviškai patvirtintų reikalavimų dėl privalomo mokytojų pamokų planų (klasių) rengimo. Tačiau, kaip matyti iš ankstesnių paaiškinimų, rekomenduojama juos paruošti klasės sistemai. Švietimo institucijos, įgyvendindamos švietimo kokybės vadybos sistemą, gali priimti savo standartus, kad mokytojo pamokos konstravimo rezultatai turi būti atspindėti dokumente „Pamokų planas“ ir net jo formoje.

Pamokos planas (pamoka) - dokumentas, kuris yra konkrečios pamokos projektas, parengtas mokytojo jo įgyvendinimui ir atspindintis jo struktūrą bei pagrindinius elementus. Pamokos planas apima galutinių pamokos tikslų (užduočių) apibrėžimą, jos struktūrą (kursą), pagrindinių mokytojo ir mokinių veiksmų, skirtų mokomosios medžiagos turiniui įsisavinti, sąrašą. Pamokos planui sudaryti galima naudoti pavyzdinę formą (21.1 pav.), kurioje pateikiami pagrindiniai pamokos turinio aprašymo elementai. Kurdamas pamoką, kiekvienas mokytojas į kuriamą dokumentą įveda reikiamą (pagrįstą) informaciją, pavyzdžiui, programos temos pavadinimą, pamokos metodinio tikslo formulavimą, pamokos tipą, aprašą. materialinė ir techninė įranga ir kt.

PAMOKOS PLANAS

Pamokos programos tema ___________________________________________ (valandų skaičius)

Pamokos tema _____________________________________________________ (valandų skaičius)

Pamokos tikslai:

    švietimo _________________________

    edukacinis ______________________

    vystosi ____________________________

Pamokos eiga (etapai).

Mokytojo parašas

Ryžiai. 21.1. Pamokos plano formos (klasės) pavyzdys

Rengiant pamokos planą sunku pateikti aiškią rekomendaciją detalizuoti jo turinį. Manome, kad pamokos struktūrą būtina apibūdinti taip, kad ji būtų suprantama kitiems mokytojams ir išskirtų ją iš kitų klasių.

Pamokos eigą mokytojas aprašo vadovaudamasis jos struktūra (struktūra priklauso nuo pamokos tipo, tipas – nuo ​​didaktinio tikslo). Tokiu atveju galite naudoti jų pavyzdinę tradicinę struktūrą, pateiktą skirtuką. 14.2.

Pamokos etapų aprašymas gali būti atliekamas per rubriką ( adj. 28, 29, 30, 31, 32, 33, 36 ) arba technologiniame žemėlapyje - lentelė, kurioje yra griežtai apibrėžtos ugdymo procesą apibūdinančios struktūrinės dalys (34 priedas). Jo naudojimas rengiant pamokos planą yra neprivalomas. Pamokų planų aprašymą technologinio žemėlapio forma rasite nuorodoje: Šiuolaikinės pamokos metodika: Metodinės rekomendacijos dėl šiuolaikinės pamokos metodikos / Sud.: Zhuravkova T.K., Skomorokhova O.M., Skuratovich S.V. / Mogiliovo srities vykdomojo komiteto Švietimo departamento Profesinio mokymo edukacinis ir metodinis centras. - Mogiliovas, 2007 m. http://www.mgpl1.mogilev.by/methodist1.html.

Dokumentas „Pamokos planas“ yra sudarytas įvykdžius pagrindinius kanceliarinio darbo reikalavimus (Instrukcija dėl kanceliarinio darbo Baltarusijos Respublikos valstybinėse įstaigose ir organizacijose, patvirtinta Baltarusijos Respublikos teisingumo ministerijos 2008 m. 2009-01-19 Nr.4 (su pakeitimais ir papildymais)).

Atviros pamokos planą tvirtina ugdymo įstaigos vadovo pavaduotojas.

Pamokų plane dažniausiai nurodoma ir jo data, numeris pagal teminį (kalendorinį-teminį) planą, grupės numeris, specialybė, kvalifikacija, kuriai ji yra skirta. Bet kokia informacija pateikiama ne siekiant padidinti jos apimtį ir dėl to sumažinti jos aprašymo suvokimo efektyvumą, o norint detalizuoti būtinus elementus. Pavyzdžiui, specialybės pavadinimas būtinas, jei disciplina skirtingoms specialybėms skaitoma skirtingu turiniu, todėl mokytojas negali supainioti joms skirtų pamokų planų.

Pamokos tikslus galima nustatyti iš skirtingų pozicijų (žr. 23 skyrius). Jei mokytojas pasirinko galimybę nustatyti tris pamokos tikslus (mokymas, ugdymas ir tobulinimas arba mokymas, ugdymas ir ugdymas), jie visi turėtų būti keliami iš tos pačios pozicijos. Galimas ir kitas tikslų išsikėlimo variantas: pamokos didaktinio tikslo ir uždavinių nustatymas kaip jos dalys. Šiuo atveju suformuluojamos bent trys užduotys (mokymas, ugdymas, ugdymas). Iš mokytojo pozicijų tikslus išsikėlę mokytojai dažniausiai atsineša ir pamokos rezultatus, siekdami apibūdinti konkrečią numatomą mokinių veiklą ir atitinkamai pateikia jiems užduotis jai įsisavinti bei vertinimo kriterijus.

Pamokos planas, jeigu jo forma nepatvirtinta, neturi apribojimų pamokos turinio aprašo apimties ir detalumo atžvilgiu. Tačiau mokytojas rengia šį dokumentą tiek metodinių tarnybų patikrinimui, tiek savo veiklos racionalizavimui, o tai yra svarbiausia. Jis turėtų kiek įmanoma padėti mokytojui vesti pamoką. Taigi, mokytojui turėtų būti patogu juo naudotis.

Norint kompetentingai aprašyti pamoką, būtina nurodyti jos tipą, nes nuo to priklauso jos struktūra. Kurdamas pamoką, mokytojas numato laiką, praleistą kiekvienam jos elementui. Laikas gali būti rodomas kiekvienam pamokos plano žingsniui.

Pamokos etapų aprašymas papildytas mokymo metodais, kuriuos mokytojas planuoja naudoti, mokymo formomis, mokymo priemonėmis. Jei reikia, šios priemonės detalizuojamos (aprašomos) tiesiogiai pamokos plane (pvz., gali būti nurodyti suplanuoti klausimai žinioms atnaujinti ir pan.). Tačiau yra ir išsamesnės pamokos turinio ir organizavimo aprašymo formos.

Pamokos plane nurodomi reikalingi logistikos arba TCO, namų darbai. Prie pamokos plano gali būti pridedama reikalinga didaktinė medžiaga (standartiniai uždarojo testo užduočių atsakymai, užduočių kortelės ir kt.), vertinimo kriterijai.

Reikia atsiminti, kad yra kelios pamokos projektavimo rezultatų apibūdinimo formos: pamokos planas, metmenų planas, detalus metmenų planas, netradicinės pamokos scenarijus, metodinis tobulinimas. Šiame sąraše pamokos aprašymo formos surikiuotos, atsižvelgiant į vis išsamesnį aprašymą. Nors sistema tarp jų yra gana savavališka (jei jų forma nėra dokumentuota).

Pamokos santrauka - išsamus pamokos aprašymas. Jame nefiksuojama ne tik pamokos struktūra, bet ir mokomoji medžiaga. Išsamus metmenų planas reiškia išsamų (išsamų, palyginti su abstrakčiu) pamokos aprašymą.

Metodinis tobulinimas yra visos medžiagos, suteikiančios pamoką, rinkinys. Jame yra pamokos planas arba metmenys. Tekste pateikiamas daugelio pamokos vedimo metodikos pozicijų paaiškinimas, pamokos (ar pamokų ciklo) metodinė pagalba.

Susijusios problemos: MP - 5 , 6 , 7 , 8 , 9 , 10 , 14 , 20 , 22 , 23 , 35 ; P - 18 , 19 .

TEMA: „ALGORITMO ŠAKOJIMAS IR NEIŠKOS DUOMENYS“

Pamokos tikslai:

Švietimas:

1. supažindinti mokinius su išsišakojusia komanda.

2.parodyti dviejų žingsnių detalizavimo problemos pavyzdį.

Švietimas:

informacinės kultūros ugdymas, dėmesys, tikslumas, užsispyrimas.

Kuriama:

1.savikontrolės ugdymas;

2.pažintinių interesų ugdymas

Pamokos tipas: sujungti

Pamokos tipas: paaiškinimo ir pirminio medžiagos konsolidavimo pamoka

Įranga: lenta, kompiuteriai, projektorius

Vadovėlis: Semakin „Informatika ir IKT“ 9 klasė

Pamokos planas:

    Organizacinis momentas, namų darbų tikrinimas.

    Naujos medžiagos paaiškinimas.

    Praktinė dalis.

    Apibendrinant pamoką.

    Namų darbai.

Per užsiėmimus

Mokytojo veikla

Studentų veikla

Sveiki, vaikinai! Prisėskite! Šiandien mes išnagrinėsime šakojimo algoritmą.

Namų darbų tikrinimas

Filialo komanda

Susipažinkime su kita GRIS komanda. Tai vadinama filialo komanda. Šakos komandos formatas yra toks:

jeigu<условие>
tada<серия 1>
kitaip<серия 2>
kv.

Tarnybinis žodis kv reiškia šakos pabaigą.

Kaip ir anksčiau, GRIS gali patikrinti tik dvi sąlygas: „ar yra pranašumas į priekį? arba "nėra pabaigos?".<Серия>yra viena ar daugiau iš eilės einančių komandų. Jeigu<условие>tai tiesa, tada<серия 1>, kitaip -<серия 2>.

Nubraižykime blokinę schemą.

Toks išsišakojimas vadinamas užbaigtu.

Nebaigta šakojimosi forma

Kai kuriais atvejais naudojama neužbaigta šakos komandos forma

Pavyzdžiui:

jei kraštas yra priekyje
tada pasukite
kv.

Blokinė diagrama:

Neužbaigtos šakos komandos formatas yra toks:

jeigu<условие>
tada<серия>
kv.

Čia<серия>atliekama, jei<условие>šviesus.

Padarykime gana sudėtingą apie gramą už GRIS. Šiame pavyzdyje pamatysite, kad naudojant progresyvaus detalumo metodą lengviau išspręsti kai kurias „galvosūkio“ problemas.

Dviejų etapų detalizavimo problemos pavyzdys

6 užduotis. Sukonstruokite ornamentą, sudarytą iš kvadratų, esančių palei lauko kraštą. Pradinė HRIS padėtis yra viršutiniame kairiajame kampe, pietų kryptimi.

Pavadinkime procedūrą, kuri nubrėžia kvadratų grandinę nuo lauko krašto iki krašto, EILUTE. Vieno kvadrato piešimo procedūra vadinama Kvadratas. Pirmiausia parašykite pagrindinį

Ornamento programa
anksti
padarykite EILUtę
pasukti
padarykite EILUtę
pasukti
padarykite EILUtę

pasukti
padarykite EILUtę
con

Dabar parašykime procedūras SERIJA ir Kvadratas:

SERIES procedūroje ciklo korpuse yra neužbaigta šaka. Tokio algoritmo struktūrą galima pavadinti taip: kilpa su įdėtu šakojimu.

ROW procedūros.

Norint sudaryti šią programą, algoritmui patikslinti reikėjo dviejų žingsnių, kurie buvo atlikti tokia seka:

Dabar žinote visas grafinio vykdytojo valdymo komandas. Jas galima suskirstyti į tris grupes: paprastas komandas; procedūrų iškvietimo komanda; struktūrines komandas. Trečioji grupė apima kilpų ir šakų komandas.

1 priedėlis.

Pereikime prie praktinės pamokos dalies.

Įkelti failą C_1 lygiu

Sukurkite judėjimo iš taško A į tašką B tiesia linija algoritmą, nubrėždami pėdsaką. Atstumas nuo A iki B iš anksto nežinomas. Tačiau tikrai žinoma, kad už taško B vieno langelio atstumu nuo jo yra siena. Naudokite šią sieną, kad užbaigtumėte judesį tiksliai taške B: šokinėkite į priekį, patikrinkite, ar priekyje yra siena, o jei jos nėra, grįžkite atgal ir palikite pėdsaką.

Įkelti failą C_2 lygiu

Sukurkite atlikėjo perkėlimo iš taško A į tašką B algoritmą, įveikiant tris pakeliui atsirandančias „šokinėjančių“ sienų poras. Takas turi būti matomas. Naudokite procedūrą, kad įveiktumėte vieną sienų porą.

Įkelti failą C_3 lygiu

2 priedas

3 priedas

4 priedas

Pamokos apibendrinimas, pažymių dėjimas.

31 namų darbų punktas,

1 priedėlis.

2 priedas

3 priedas

4 priedas

Pamokos tipas: žinių įtvirtinimo ir naujos medžiagos mokymosi pamoka.

Pamokos tipas: kombinuota pamoka (paskaita ir praktika).Pamokos tikslai: Bendrasis išsilavinimas:

formuoti mokinių idėją apie pagrindines temos sąvokas: šakojimo komanda, neužbaigta šakojimo komandos forma;

formuoti GRIS „Strelochka“ algoritmų su išsišakojimu kūrimo įgūdžius;

Kuriama:

informacinio matymo apie supančio pasaulio reiškinius ir procesus ugdymas;

Švietimas:

mokinių informacinės kultūros ugdymas, dėmesingumas, tikslumas, disciplina, atkaklumas;

moksleivių pažintinio intereso ugdymas

Pamokos struktūra:

.Organizacinis momentas (2 min.)

Sveikinimai. Susirinkusiųjų tikrinimas. Pamokos tema.

II

Apklausa raštu 2 darbo variantai

III

Paaiškinimas pristatymu

Problemos su dviejų žingsnių detalėmis pavyzdys

Paaiškinimas prezentacijos pagalba „Algoritmo su šakojimu „Ornamentas“ demonstravimas Strelochka atlikėjo aplinkoje“.

IV

V . Pamokos santrauka (2 min.)

VI . Namų darbai (1 min.)

Užsiėmimų metu:

.Laiko organizavimas

Pamokos tema: „ Šakojantis ir laipsniškas gręžimas

Pagrindinės pastraipos temos:

filialo komanda;
♦ neužbaigta šakojimosi forma;
♦ problemos pavyzdys su dviejų žingsnių detalėmis.
(2 skaidrė)

II . Žinių atnaujinimas (5 min.)

Dalyko testas:Cikliniai algoritmai

1 variantas

1. Kuriame iš paveikslų būklė patikrinta:

2. Ciklinis algoritmas yra toks:


    nc
    žingsnis
    kts

    kol laukia pabaiga, kartokite
    nc
    žingsnis
    pasukti
    kts

    anksti
    žingsnis
    con

    nc
    žingsnis
    kts

4. Ciklo korpusas yra:

    grafinis algoritmo aprašymo būdas

    tai instrukcijų rinkinys, aprašantis procedūrą, kaip atlikėjas turi pasiekti problemos sprendimo rezultatą atlikdamas baigtinį veiksmų skaičių.

    algoritmas, kuriame tam tikra komandų seka turi būti vykdoma kelis kartus.

5. Nubraižykite ciklo struktūrą (schemą)

Dalyko testas:Cikliniai algoritmai

2 variantas

1. Kuriame iš paveikslėlių atliekama procedūra:

2. Ciklas yra toks:

  1. algoritmas, kuriame tam tikra komandų seka turi būti vykdoma kelis kartus.

    grafinis algoritmo aprašymo būdas

    Tai tokia algoritminė struktūra, kurioje kartojama viena (ar kelios) komandos.

    tai instrukcijų rinkinys, aprašantis procedūrą, kaip atlikėjas turi pasiekti problemos sprendimo rezultatą atlikdamas baigtinį veiksmų skaičių.

3. Reikia nubrėžti horizontalią liniją per visą ekraną. Pasirinkite tinkamą programą:

    anksti
    žingsnis
    con

    nc
    žingsnis
    kts

nc

žingsnis

pasukti

kts

    kol laukia pabaiga, kartokite

nc

žingsnis

kts

4. Blokinė schema yra tokia:

    komandų seka, įtraukta į algoritminę struktūrą „ciklas“.

    grafinis algoritmo aprašymo būdas

    tai instrukcijų rinkinys, aprašantis procedūrą, kaip atlikėjas turi pasiekti problemos sprendimo rezultatą atlikdamas baigtinį veiksmų skaičių.

    algoritmas, kuriame tam tikra komandų seka turi būti vykdoma kelis kartus.

5. Parašykite programą, kuri apims algoritmą.

III . Teorinė dalis (20 min.)

Filialo komanda

Susipažinkime su kita GRIS komanda. Tai vadinama filialo komanda. Šakos komandos formatas yra toks:

jeigu<условие>
tada<серия 1>
kitaip<серия 2>
kv.(3 skaidrė)

Tarnybinis žodis kv reiškia šakos pabaigą.

Kaip ir anksčiau, GRIS gali patikrinti tik dvi sąlygas: „ar yra pranašumas į priekį? arba "nėra pabaigos?".<Серия>yra viena ar daugiau iš eilės einančių komandų. Jeigu<условие>tai tiesa, tada<серия 1>, kitaip -<серия 2>. Pavyzdys parodytas fig. 5.12.

(4 skaidrė)

Toks išsišakojimas vadinamas užbaigtu.

Nebaigta šakojimosi forma

Kai kuriais atvejais naudojama neužbaigta šakos komandos forma (5.13 pav.). Pavyzdžiui:

jei kraštas yra priekyje
tada pasukite
kv.

(4 skaidrė)

Neužbaigtos šakos komandos formatas yra toks:

jeigu<условие>
tada<серия>
kv.

Čia<серия>atliekama, jei<условие>šviesus.5 skaidrė)

Sukurkime paskutinę, gana sudėtingą GRIS programą. Šiame pavyzdyje pamatysite, kad naudojant progresyvaus detalumo metodą lengviau išspręsti kai kurias „galvosūkio“ problemas.

Dviejų etapų detalizavimo problemos pavyzdys

6 užduotis. Sukonstruokite ornamentą, sudarytą iš kvadratų, esančių palei lauko kraštą. Pradinė HRIS padėtis yra viršutiniame kairiajame kampe, kryptis į pietus (5.14 pav.).

(6 skaidrė)

Pavadinkime procedūrą, kuri nubrėžia kvadratų grandinę nuo lauko krašto iki krašto, EILUTE. Vieno kvadrato piešimo procedūra vadinama Kvadratas. Pirmiausia parašykime pagrindinę programą.

Ornamento programa
anksti
padarykite EILUtę
pasukti
padarykite EILUĘ
pasukti
padarykite EILUĘ
pasukti
padarykite EILUtę
con(7 skaidrė)

Dabar parašykime procedūras SERIJA ir Kvadratas:

(8 skaidrė)

SERIES procedūroje ciklo korpuse yra neužbaigta šaka. Tokio algoritmo struktūrą galima pavadinti taip: kilpa su įdėtu šakojimu.

Ant pav. 5.15 parodyta RAD procedūros blokinė schema.

Norint sudaryti šią programą, algoritmui patikslinti reikėjo dviejų žingsnių, kurie buvo atlikti tokia seka:

Dabar žinote visas grafinio vykdytojo valdymo komandas. Jas galima suskirstyti į tris grupes: paprastas komandas; procedūrų iškvietimo komanda; struktūrines komandas. Trečioji grupė apima kilpų ir šakų komandas.

(9 skaidrė)

IV . Žinių įtvirtinimas (15 min.)

„Ornamento“ algoritmo kūrimas

V . Pamokos santrauka (2 min.)

Mokinių darbų įvertinimas klasėje.

VI . Namų darbai (1 min.)

§31, klausimai. Pasiruošimas testui(10 skaidrė)

Klausimai ir užduotys

1. Kas yra gręžimas?
2. Iš kokių komandų gali sudaryti paskutinio detalumo lygio pagalbiniai algoritmai?
3. Koks yra šakos komandos formatas? Kokius atlikėjo veiksmus jis apibrėžia?
4. Kuo skiriasi visiškas išsišakojimas nuo nepilno?
5. Žingsnis po žingsnio detalizuodami sudarykite grafikos menininko valdymo programas, kad išspręstumėte šias užduotis:
nubrėžkite visą lauką horizontaliomis punktyrinėmis linijomis;
nubrėžti kvadratus visuose keturiuose lauko kampuose;
nubrėžkite visą lauką langelyje, kurio kraštinė lygi žingsniui.

Tema: „Laipsnio tobulinimo metodas“
Mokymosi tikslas: Kartoti su mokiniais uždavinių sprendimo kompiuteriu etapus: formulavimas, algoritmas, matematinio modelio metodas, programa, rezultatų analizė. Pristatykite laipsniško tobulinimo metodo sąvoką.
Išsiugdę tikslą: lavinti loginį mąstymą, atmintį, domėjimąsi dalyku. Užtikrinti, kad studentai tvirtai ir sąmoningai įsisavintų informatikos pagrindus.
Iškelkite tikslą: elgesio kultūrą, bendravimą. Informacinės kultūros studentų ugdymas. Studentų rengimas aktyviam visaverčiam gyvenimui ir darbui informacinėje visuomenėje.
Užsiėmimų metu:
1. Org momentas
2. Pamokos tikslo nustatymo etapas
3. Apklausa d / z
Užduočių sprendimo kompiuteriu etapai: nustatymas, algoritmas, matematinio modelio metodas, programa, rezultatų analizė.
Testas
1. Aiškiai suformuluota taisyklių seka, apibūdinanti šį procesą
a) blokinė schema
b) algoritmas *
c) viena iš algoritmo savybių
2. Algoritmo savybės
a) tikslumas, tikrumas, efektyvumas
b) aiškumas, suprantamumas, efektyvumas
c) diskretiškumas, tikrumas, masiškumas, efektyvumas*
3. Sukurtas algoritmas gali būti fiksuojamas keliais būdais
a) grafinis
b) lygčių, taisyklių, formulių sudarymas
c) žodinis aprašymas, blokinė diagrama, algoritmine kalba *
4. Vaizduojamas informacijos apdorojimo etapas
a) stačiakampis*
b) rombas
c) ovalus
5. Pavaizduotos tikrinimo sąlygos
a) stačiakampis
b) rombas*
c) kvadratas
6. Figūroje, panašioje į ovalą, rašome
a) įvestis, išvestis*
b) formulė
c) pradžia, pabaiga
7. Pradinių duomenų įvestį ir rezultato išvestį įrašome ...
a) lygiagretainis *
b) kvadratas
c) rombas
8. Kurie iš dokumentų yra algoritmai?
a) Priešdėlių, kurie baigiasi z, s, rašybos taisyklė
b) TV programų vadovas
c) Maisto gaminimo receptas*
d) Išardytos spintelės surinkimo instrukcijos *
9. Kokiais atvejais sakinys baigiasi teisingai: Algoritmas yra
a) galutinė veiksmų seka, leidžianti pasiekti pageidaujamą bet kokių galiojančių pradinių duomenų rezultatą *
b) nurodymai atlikti veiksmus
c) baigtinis tam tikram vykdytojui suprantamų komandų rinkinys, kurio vykdymas lemia unikalų problemos sprendimą
d) programa mašininiuose koduose
10. Algoritmo padalijimas į atskirus elementarius veiksmus yra
a) diskretiškumas*
b) tikrumas
c) masės pobūdis
d) Pasiryžimas
11. Kurie iš dokumentų yra algoritmai?
A) Bibliotekos knygų katalogas
B) tarptautinio telefono numerio rinkimo procedūra*
C) Klijų gaminimo receptas*
D) Sieninis einamųjų metų kalendorius

Patikrinimas: Vertinimo kriterijus: 11 "+" -5, 9 "+" -4, 7 "+" -3, 5 "+" -2

4. Naujos temos paaiškinimas:
Bet kokios veiklos sėkmė priklauso nuo kruopštaus planavimo. Ir kuo sunkesnė užduotis, tuo svarbesnis gebėjimas planuoti savo veiksmus. Pagrindinis dalykas šiuo atveju visada bus aiškus galutinių rezultatų apibrėžimas, tada – tarpinių rezultatų apibrėžimas, be kurių neįmanoma pasiekti tikslų.
Šis metodas yra vienintelis įmanomas sudarant sudėtingus algoritmus ir dideles programas problemoms spręsti naudojant kompiuterį. Šis metodas vadinamas žingsnis po žingsnio algoritmų ir programų detalizavimu. Žingsnis po žingsnio detalizuojant, algoritmai rašomi kaip pagalbinių algoritmų rinkinys, sprendžiantis pagalbines papildomas užduotis, ir kiekvienam iš jų reikia gauti tam tikrus tarpinius rezultatus.
Sukūrus pagrindinį algoritmą, galima pereiti prie „antrojo lygio“ algoritmų kūrimo, kuriuos savo ruožtu gali prireikti detalizuoti. Taigi pagrindinis algoritmas yra veiksmų planas, kuris turi būti įvykdytas tikslui pasiekti, o kiekvieno veiksmo esmė iššifruojama atitinkamame pagalbiniame algoritme.
Naudodami žingsnis po žingsnio detalizavimą algoritmams aprašyti, galite aiškiai, aiškiai ir suprantamai aprašyti, kaip spręsti problemas.
Žingsnis po žingsnio detalizavimo metodas palengvina algoritmų sudarymą, nes leidžia išspręsti problemą dalimis ir naudoti kaip pagalbinius algoritmus dar neišspręstas problemas. Ši struktūra vadinama programavimu iš viršaus į apačią.
Apsvarstykime problemą ir sudarykime algoritmą, naudodami žingsnis po žingsnio detalizavimo metodą.
1. Yra 2 ąsočiai, kurių talpa 3L ir 8L. Menininkas Jin gali į kiekvieną ąsotį įpilti vandens iš upės, išpilti iš jo vandenį ir nustatyti, ar vanduo ąsotyje pilnas iki viršaus. Sudarykite algoritmą, kurį vykdydamas Jin iš upės ištrauks 7 litrus. vandens.
2. Atlikėjas žodyje sugeba pakeisti vieną raidę, o iš prasmingo žodžio vėl turi virsti prasmingas žodis. Parašykite transformacijos algoritmą:
a) žodžiai SODAS prie žodžio KATĖ;
b) žodžiai FLY į žodį DRAMBLIS.

5. D / s inscenizacijos etapas: perskaitykite santrauką, sugalvokite kelias trumpas (ne daugiau kaip 15 komandų) programas su klaidomis, kad kitoje pamokoje jūsų kaimynas ant stalo galėtų jas derinti. Prieš tai pranešę, kokiu tikslu sudarėte šias programas.

6. Pamokos apibendrinimo etapas.

>>Kompiuteris: išsišakojimas ir nuoseklus algoritmo detalizavimas

§ 31. Išsišakojimas ir nuoseklus detalizavimasalgoritmas

Pagrindinės pastraipos temos:

♦ filialo komanda;
♦ neužbaigta šakojimosi forma;
♦ problemos su dviejų žingsnių specifikacija pavyzdys.

Filialo komanda

Susipažinkime su kita GRIS komanda. Tai vadinama filialo komanda. Šakos komandos formatas yra toks:

jeigu<условие>
tada<серия 1>
kitaip<серия 2>
kv.

Tarnybinis žodis kv reiškia šakos pabaigą.

Kaip ir anksčiau, GRIS gali patikrinti tik dvi sąlygas: „ar yra pranašumas į priekį? arba "nėra pabaigos?".<Серия>yra viena ar daugiau iš eilės einančių komandų. Jeigu<условие>tai tiesa, tada<серия 1>, kitaip -<серия 2>. Pavyzdys parodytas fig. 5.12.

Toks išsišakojimas vadinamas užbaigtu.

Nebaigta šakojimosi forma

jei kraštas yra priekyje
tada pasukite
kv.


jeigu<условие>
tada<серия>
kv.

Čia<серия>atliekama, jei<условие>šviesus.

Surašykime paskutinį, palyginti sudėtingą programa už GRIS. Šiame pavyzdyje pamatysite, kad naudojant progresyvaus detalumo metodą lengviau išspręsti kai kurias „galvosūkio“ problemas.

Dviejų etapų detalizavimo problemos pavyzdys

6 užduotis. Sukonstruokite ornamentą, sudarytą iš kvadratų, esančių palei lauko kraštą. Pradinė HRIS padėtis yra viršutiniame kairiajame kampe, kryptis į pietus (5.14 pav.).

Pavadinkime procedūrą, kuri nubrėžia kvadratų grandinę nuo lauko krašto iki krašto, EILUTE. Vieno kvadrato piešimo procedūra vadinama Kvadratas. Pirmiausia parašykite pagrindinį programa

Ornamento programa
anksti
padarykite EILUtę
pasukti
padarykite EILUĘ
pasukti
padarykite EILUĘ
pasukti
padarykite EILUtę
con

Dabar parašykime procedūras SERIJA ir Kvadratas:

SERIES procedūroje ciklo korpuse yra neužbaigta šaka. Tokio algoritmo struktūrą galima pavadinti taip: kilpa su įdėtu šakojimu.

Ant pav. duotas 5.15 blokinė schema RAD procedūros.

Norint sudaryti šią programą, algoritmui patikslinti reikėjo dviejų žingsnių, kurie buvo atlikti tokia seka:

Dabar žinote visas grafinio vykdytojo valdymo komandas. Jas galima suskirstyti į tris grupes: paprastas komandas; procedūrų iškvietimo komanda; struktūrines komandas. Trečioji grupė apima kilpų ir šakų komandas.

Trumpai apie pagrindinį

Šakos komanda yra tokio formato:

jeigu<условие>
tada<серия 1>
kitaip<серия 2>
kv.

Jeigu<условие>tiesa, tada komandos, kurias sudaro<серию 1>jei netiesa, tai -<серию 2>.

Neužbaigtos šakos komandos formatas yra toks:

jeigu<условие>
tada<серия>
kv.

Jei sąlyga yra teisinga, tada<серия>, jei klaidinga, iš karto pereikite prie kitos algoritmo komandos.

Sudėtingi algoritmai yra patogiai sukurti nuosekliai detalizuojant.

Klausimai ir užduotys

1. Kas yra gręžimas?
2. Iš kokių komandų gali sudaryti paskutinio detalumo lygio pagalbiniai algoritmai?
3. Koks yra šakos komandos formatas? Kokius atlikėjo veiksmus jis apibrėžia?
4. Kuo skiriasi visiškas išsišakojimas nuo nepilno?
5. Žingsnis po žingsnio detalizuodami sudarykite grafikos menininko valdymo programas, kad išspręstumėte šias užduotis:
nubrėžkite visą lauką horizontaliomis punktyrinėmis linijomis;
nubrėžti kvadratus visuose keturiuose lauko kampuose;
nubrėžkite visą lauką langelyje, kurio kraštinė lygi žingsniui.

Ko turėtumėte išmokti iš 5 skyriaus

Įvaldyti vieno iš edukacinių grafikos atlikėjų programos valdymą.
Rašyti linijines programas.
Rašykite ciklines programas.
Rašykite programas, kuriose yra šakų.
Apibūdinti ir naudoti pagalbinius algoritmus (paprogrames).
Taikykite nuoseklaus detalizavimo metodą.

I. Semakinas, L. Zalogova, S. Rusakovas, L. Šestakova, informatika, 9 kl.
Pateikė skaitytojai iš interneto svetainių

Visi informatika internete, temų sąrašas pagal dalykus, informatikos santraukų rinkinys, namų darbai, klausimai ir atsakymai, informatikos tezės 9 klasė, pamokų planai

Pamokos turinys pamokos santrauka paramos rėmo pamokos pristatymo pagreitinimo metodai interaktyvios technologijos Praktika užduotys ir pratimai savianalizės seminarai, mokymai, atvejai, užduotys namų darbai diskusija klausimai retoriniai mokinių klausimai Iliustracijos garso, vaizdo klipai ir multimedija nuotraukos, paveikslėliai grafika, lentelės, schemos humoras, anekdotai, anekdotai, komiksai, palyginimai, posakiai, kryžiažodžiai, citatos Priedai tezės straipsniai lustai smalsiems cheat sheets vadovėliai pagrindinis ir papildomas terminų žodynas kita Vadovėlių ir pamokų tobulinimasklaidų taisymas vadovėlyje vadovėlio fragmento atnaujinimas naujovių elementų pamokoje pasenusių žinių pakeitimas naujomis Tik mokytojams tobulos pamokos kalendorinis planas metams diskusijų programos metodinės rekomendacijos Integruotos pamokos

Jei turite šios pamokos pataisymų ar pasiūlymų,