Planul de lecție (lecția) ca document care este un proiect al unei lecții specifice (pe baza unui exemplu în disciplinele profilului direcției de specialitate)

În esență, lecția, ca formă principală de organizare a învățării în sistemul clasă-lecție, implică planificarea ei ca o condiție prealabilă pentru eficacitate.

Potrivit lui I.P. Podlasom, formula pentru eficacitatea unei lecții include două componente: minuțiozitatea pregătirii ei și abilitatea de a o conduce. Pregătirea lecției - elaborarea unui set de măsuri de organizare a procesului educațional, care includ: diagnosticare, prognoză, planificare. Și abilitatea de a conduce, de regulă, este asociată cu experiența profesorului.

De regulă, pentru a spori aceste două aspecte în eficacitatea desfășurării cursurilor, tinerii profesori dintr-o instituție de învățământ sunt obligați să elaboreze nu numai un plan de lecție, ci și un plan general al acestuia sau un plan detaliat al lecției pentru a asigura planificarea și pregătirea detaliată a acestuia. .

Planul de lecție este elaborat în mod tradițional în sistemul ÎPT, în multe instituții ESS. În prezent, nu există cerințe aprobate normativ la nivel republican privind pregătirea obligatorie a planurilor de lecții (orelor) de către profesori. Totuși, după cum se poate observa din explicațiile anterioare, se recomandă pregătirea lor pentru sistemul de clasă. Instituțiile de învățământ, în cadrul implementării sistemului de management al calității educației, pot adopta propriile standarde pentru necesitatea de a reflecta rezultatele construirii unei lecții pentru profesor în documentul „Planul de lecție” și chiar în forma acesteia.

Planul de lecție (lecția) - un document care este un proiect al unei lecții specifice, elaborat de un profesor pentru implementarea acesteia și care reflectă structura și elementele sale principale. Planul de lecție include definirea scopurilor (sarcinilor) finale ale lecției, structura acesteia (cursul), o listă a principalelor acțiuni ale profesorului și elevilor pentru a stăpâni conținutul materialului educațional. Un exemplu de formular (fig. 21.1) poate fi folosit pentru a întocmi un plan de lecție, care prezintă principalele elemente de descriere a conținutului lecției. La proiectarea unei lecții, fiecare profesor introduce informațiile necesare (justificate) în documentul în curs de elaborare, de exemplu, denumirea temei programului, formularea scopului metodologic al lecției, tipul de lecție, o descriere a materialul și echipamentul tehnic etc.

PLANUL LECȚIEI

Tema programului de lecție _________________________________ (număr de ore)

Tema lecției ________________________________________________ (număr de ore)

Obiectivele lecției:

    educational _________________________

    educational _____________________

    în curs de dezvoltare ________________________

Cursul (etapele) lecției

Semnătura profesorului

Orez. 21.1. Exemplu de formular de plan de lecție (cursuri)

Atunci când pregătiți un plan de lecție, este dificil să oferiți o recomandare clară pentru detalierea descrierii conținutului acestuia. Considerăm că este necesar să descriem structura lecției într-un grad care să fie înțeles de alți profesori și să o deosebim de alte clase.

Cursul lecției este descris de profesor în conformitate cu structura acesteia (structura depinde de tipul lecției, tipul depinde de scopul didactic). În acest caz, puteți folosi structura lor tradițională exemplară, dată în fila. 14.2.

Descrierea etapelor lecției poate fi realizată prin rubricare ( adj. 28, 29, 30, 31, 32, 33, 36 ) sau într-o hartă tehnologică - un tabel care are părți structurale strict definite care caracterizează procesul de învățământ (Anexa 34). Utilizarea acestuia la elaborarea unui plan de lecție este opțională. O descriere a planurilor de lecție sub forma unei hărți tehnologice poate fi găsită la link-ul: Metodologia lecției moderne: Recomandări metodologice privind metodologia lecției moderne / Comp.: Zhuravkova T.K., Skomorokhova O.M., Skuratovich S.V. / Centrul Educațional și Metodologic pentru Învățământul Profesional al Departamentului de Învățământ al Comitetului Executiv Regional Mogilev. - Mogilev, 2007. - http://www.mgpl1.mogilev.by/methodist1.html.

Documentul „Planul de lecție” este întocmit cu îndeplinirea cerințelor de bază ale muncii de birou (Instrucțiuni privind munca de birou în organele și organizațiile de stat ale Republicii Belarus, aprobate prin Decretul Ministerului Justiției din Republica Belarus din data de 19 ianuarie 2009 Nr. 4 (cu modificările și completările)).

Planul unei lecții deschise este aprobat de directorul adjunct al instituției de învățământ.

Planul de lecție indică de obicei și data acestuia, numărul conform planului tematic (calendar-tematic), numărul grupei, specialitatea, calificarea pentru care este susținut. Orice informație este dată nu pentru a-și crește volumul și, prin urmare, pentru a reduce eficiența percepției descrierii sale, ci pentru a detalia elementele necesare. De exemplu, numele specialității este necesar dacă disciplina este citită cu conținut diferit pentru diferite specialități, prin urmare profesorul nu poate confunda planurile de lecție pentru acestea.

Obiectivele lecției pot fi stabilite din diferite poziții (vezi. secțiunea 23). Dacă profesorul a ales opțiunea de a stabili trei obiective pentru lecție (formare, educație și dezvoltare sau predare, educație și dezvoltare), toate acestea ar trebui stabilite din aceeași poziție. O altă variantă de stabilire a scopurilor este posibilă: stabilirea scopului didactic și a obiectivelor lecției ca părți ale acesteia. În acest caz, sunt formulate cel puțin trei sarcini (predare, educațională, dezvoltare). Profesorii care stabilesc obiective din postura de profesor aduc de obicei și rezultatele lecției pentru a descrie activitatea specifică așteptată a elevilor și, în consecință, le oferă sarcini pentru a o stăpâni și criterii de evaluare.

Planul de lecție, dacă forma sa nu este aprobată, nu are restricții privind volumul și detaliile descrierii conținutului lecției. Profesorul întocmește însă acest document atât pentru verificarea de către serviciile metodologice, cât și pentru raționalizarea propriilor activități, ceea ce este cel mai important. El ar trebui să ajute profesorul pe cât posibil în desfășurarea lecției. Așadar, profesorul ar trebui să fie confortabil să-l folosească.

Pentru o descriere competentă a lecției, este necesar să indicați tipul acesteia, deoarece structura sa depinde de aceasta. Când proiectează o lecție, profesorul prezice timpul petrecut cu fiecare dintre elementele acesteia. Timpul poate fi afișat pentru fiecare pas din planul de lecție.

Descrierea etapelor lecției este completată de metodele de predare pe care profesorul intenționează să le folosească, formele de predare și mijloacele didactice. Dacă este necesar, aceste instrumente sunt detaliate (descrise) direct în planul de lecție (de exemplu, întrebările planificate pot fi indicate pentru a actualiza cunoștințele etc.). Cu toate acestea, există formulare mai detaliate pentru descrierea conținutului și organizarea lecției.

Planul de lecție indică logistica necesară sau TCO, temele pentru acasă. Planul de lecție poate fi însoțit de materialele didactice necesare (răspunsuri standard la sarcinile unui test închis, fișe de sarcini etc.), criterii de evaluare.

Trebuie amintit că există mai multe forme de descriere a rezultatelor proiectării unei lecții: plan de lecție, plan de schiță, plan de schiță detaliat, scenariu de lecție netradițional, dezvoltare metodologică. În această enumerare, formele de descriere a lecției sunt clasificate pe baza detalierii din ce în ce mai mari a descrierii. Deși cadrul dintre ele este destul de arbitrar (dacă forma lor nu este documentată).

Rezumatul lecției - o descriere detaliată a lecției. Nu fixează nu numai structura lecției, ci și materialul educațional. Un plan general detaliat implică o descriere detaliată (completă în comparație cu rezumatul) a lecției.

Dezvoltare metodică este un set de toate materialele care oferă o lecție. Conține un plan sau schiță de lecție. Textul oferă o explicație a multor poziții ale metodologiei de desfășurare a unei lecții, suport metodologic pentru o lecție (sau o serie de lecții).

Probleme conexe: MP - 5 , 6 , 7 , 8 , 9 , 10 , 14 , 20 , 22 , 23 , 35 ; P - 18 , 19 .

SUBIECT: „DETALII DE BRANCHIFICARE ȘI SECVENȚIALĂ ALE ALGORITMULUI”

Obiectivele lecției:

Educational:

1. introduceți elevii în echipa de ramificație.

2.arată un exemplu de problemă cu detalii în doi pași.

Educational:

educarea culturii informaţionale, atenţie, acurateţe, perseverenţă.

În curs de dezvoltare:

1.dezvoltarea autocontrolului;

2.dezvoltarea intereselor cognitive

Tip de lecție: combinate

Tip de lecție: lectie de explicatie si consolidare primara a materialului

Echipament: placa, calculatoare, proiector

Manual: Semakin „Informatică și TIC” Clasa a 9-a

Planul lecției:

    Moment organizatoric, verificarea temelor.

    Explicarea noului material.

    Partea practică.

    Rezumând lecția.

    Teme pentru acasă.

În timpul orelor

Activitatea profesorului

Activitati elevilor

Buna baieti! Ia loc! Astăzi vom studia algoritmul de ramificare.

Verificarea temelor

Comanda de filială

Să facem cunoștință cu o altă echipă GRIS. Se numește comanda de ramură. Formatul comenzii branch este:

dacă<условие>
atunci<серия 1>
in caz contrar<серия 2>
mp

Cuvântul de serviciu kv denotă sfârșitul unei ramuri.

Ca și înainte, GRIS poate verifica doar două condiții: „există un avantaj înainte?” sau „nu există un sfârșit înainte?”.<Серия>este una sau mai multe comenzi consecutive. Dacă<условие>este adevărat, atunci<серия 1>, in caz contrar -<серия 2>.

Să desenăm o diagramă bloc.

O astfel de ramificare se numește completă.

Forma incompletă de ramificare

În unele cazuri, este utilizată o formă incompletă a comenzii branch

De exemplu:

dacă marginea este înainte
apoi întoarce-te
mp

Diagramă bloc:

O comandă de ramură incompletă are următorul format:

dacă<условие>
atunci<серия>
mp

Aici<серия>se efectuează dacă<условие>corect.

Să facem un relativ complex despre gram pentru GRIS. În acest exemplu, veți vedea că utilizarea metodei detaliului progresiv facilitează rezolvarea unor probleme „puzzle”.

Un exemplu de problemă cu detalii în doi pași

Sarcina 6. Construiți un ornament format din pătrate situate de-a lungul marginii câmpului. Poziția inițială a HRIS este în colțul din stânga sus, direcția sud.

Să numim procedura care desenează un lanț de pătrate de la o margine la alta a câmpului RÂND. Procedura care desenează un pătrat se numește PĂTRAT. Mai întâi, scrieți principalul

Program de ornamente
din timp
face un RÂND
întoarce
face un RÂND
întoarce
face un RÂND

întoarce
face un RÂND
con

Acum să scriem procedurile SERIES și SQUARE:

În procedura SERIES, corpul ciclului conține o ramură incompletă. Structura unui astfel de algoritm poate fi numită după cum urmează: o buclă cu ramificare imbricată.

Proceduri ROW.

Compilarea acestui program a necesitat doi pași pentru a rafina algoritmul, care au fost efectuate în următoarea secvență:

Acum cunoașteți toate comenzile pentru controlul executorului grafic. Ele pot fi împărțite în trei grupe: comenzi simple; comanda de apel de procedură; comenzi structurale. Al treilea grup include comenzi bucle și ramificații.

Anexa 1.

Să trecem la partea practică a lecției noastre.

Încărcați fișierul C_1 nivel

Dezvoltați un algoritm pentru deplasarea de la punctul A la punctul B în linie dreaptă cu trasarea unei urme. Distanța de la A la B nu este cunoscută dinainte. Dar se știe cu siguranță că există un perete în spatele punctului B la o distanță de o celulă de acesta. Utilizați acest perete pentru a finaliza mișcarea exact în punctul B: săriți înainte, verificați dacă există un zid în față și, dacă nu există perete, apoi întoarceți-vă și lăsați o urmă.

Încărcați fișierul C_2 nivel

Dezvoltați un algoritm pentru mutarea interpretului din punctul A în punctul B, depășind trei perechi de pereți „săritori” care apar pe drum. Traseul trebuie să fie vizibil. Utilizați procedura pentru a depăși o pereche de pereți.

Încărcați fișierul C_3 nivel

Anexa 2

Anexa 3

Anexa 4

Rezumând lecția, punând note.

Tema 31,

Anexa 1.

Anexa 2

Anexa 3

Anexa 4

Tip de lecție: o lecție de consolidare a cunoștințelor și de învățare a materialelor noi.

Tip de lecție: lecție combinată (prelecție și practică).Obiectivele lecției: Educatie generala:

să-și facă o idee în rândul elevilor despre conceptele de bază ale temei: o comandă de ramificare, o formă incompletă a unei comenzi de ramificare;

să formeze abilitățile de dezvoltare a algoritmilor cu ramificare în GRIS „Strelochka”;

În curs de dezvoltare:

dezvoltarea viziunii informaționale asupra fenomenelor și proceselor lumii înconjurătoare;

Educational:

educarea culturii informaționale a elevilor, atenție, acuratețe, disciplină, perseverență;

educarea interesului cognitiv al şcolarilor

Structura lecției:

eu .Moment organizatoric (2 min.)

Salutari. Verificarea celor prezenti. Tema lecției.

II

Sondaj scris 2 variante de lucru

III

Explicarea cu o prezentare

Un exemplu de problemă cu detalii în doi pași

Explicație cu ajutorul prezentării „Demonstrarea algoritmului cu ramificare „Ornament” în mediul interpretului Strelochka”.

IV

V . Rezumatul lecției (2 min.)

VI . Tema pentru acasă (1 min.)

În timpul orelor:

eu .Organizarea timpului

Subiectul lecției: „ Ramificare și drill-down progresiv

Principalele subiecte ale paragrafului:

comanda de ramură;
♦ formă incompletă de ramificare;
♦ un exemplu de problemă cu detalii în doi pași.
(diapozitivul 2)

II . Actualizarea cunoștințelor (5 min.)

Test de subiect:Algoritmi ciclici

Opțiunea 1

1. În care dintre cifre se verifică starea:

2. Algoritmul ciclic este:


    nc
    Etapa
    kts

    până când finalul este înainte, repetă
    nc
    Etapa
    întoarce
    kts

    din timp
    Etapa
    con

    nc
    Etapa
    kts

4. Corpul ciclului este:

    mod grafic de descriere a algoritmului

    acesta este un set de instrucțiuni care descriu procedura prin care executantul poate obține rezultatul rezolvării problemei într-un număr finit de acțiuni.

    un algoritm în care o anumită secvență de comenzi trebuie executată de mai multe ori.

5. Desenați structura ciclului (organigrama)

Test de subiect:Algoritmi ciclici

Opțiunea 2

1. În care dintre figuri se efectuează procedura:

2. Ciclul este:

  1. un algoritm în care o anumită secvență de comenzi trebuie executată de mai multe ori.

    mod grafic de descriere a algoritmului

    aceasta este o astfel de structură algoritmică în care se efectuează repetarea repetată a uneia (sau mai multor) comenzi.

    acesta este un set de instrucțiuni care descriu procedura prin care executantul poate obține rezultatul rezolvării problemei într-un număr finit de acțiuni.

3. Este necesar să trasați o linie orizontală pe întregul ecran. Alege programul potrivit:

    din timp
    Etapa
    con

    nc
    Etapa
    kts

nc

Etapa

întoarce

kts

    până când finalul este înainte, repetă

nc

Etapa

kts

4. Diagrama bloc este:

    o succesiune de comenzi incluse în structura algoritmică „ciclu”.

    mod grafic de descriere a algoritmului

    acesta este un set de instrucțiuni care descriu procedura prin care executantul poate obține rezultatul rezolvării problemei într-un număr finit de acțiuni.

    un algoritm în care o anumită secvență de comenzi trebuie executată de mai multe ori.

5. Scrieți un program care să facă bucla algoritmului.

III . Partea teoretică (20 min.)

Comanda de filială

Să facem cunoștință cu o altă echipă GRIS. Se numește comanda de ramură. Formatul comenzii branch este:

dacă<условие>
atunci<серия 1>
in caz contrar<серия 2>
mp(diapozitivul 3)

Cuvântul de serviciu kv denotă sfârșitul unei ramuri.

Ca și înainte, GRIS poate verifica doar două condiții: „există un avantaj înainte?” sau „nu există un sfârșit înainte?”.<Серия>este una sau mai multe comenzi consecutive. Dacă<условие>este adevărat, atunci<серия 1>, in caz contrar -<серия 2>. Un exemplu este prezentat în fig. 5.12.

(diapozitivul 4)

O astfel de ramificare se numește completă.

Forma incompletă de ramificare

În unele cazuri, este utilizată o formă incompletă a comenzii de ramură (Figura 5.13). De exemplu:

dacă marginea este înainte
apoi întoarce-te
mp

(diapozitivul 4)

O comandă de ramură incompletă are următorul format:

dacă<условие>
atunci<серия>
mp

Aici<серия>se efectuează dacă<условие>corect.slide 5)

Să compunem ultimul program relativ complex pentru GRIS. În acest exemplu, veți vedea că utilizarea metodei detaliului progresiv facilitează rezolvarea unor probleme „puzzle”.

Un exemplu de problemă cu detalii în doi pași

Sarcina 6. Construiți un ornament format din pătrate situate de-a lungul marginii câmpului. Poziția inițială a HRIS este în colțul din stânga sus, direcția spre sud (Fig. 5.14).

(diapozitivul 6)

Să numim procedura care desenează un lanț de pătrate de la o margine la alta a câmpului RÂND. Procedura care desenează un pătrat se numește PĂTRAT. Să scriem mai întâi programul principal.

Program de ornamente
din timp
face un RÂND
întoarce
face un RÂND
întoarce
face un RÂND
întoarce
face un RÂND
con(diapozitivul 7)

Acum să scriem procedurile SERIES și SQUARE:

(diapozitivul 8)

În procedura SERIES, corpul ciclului conține o ramură incompletă. Structura unui astfel de algoritm poate fi numită după cum urmează: o buclă cu ramificare imbricată.

Pe fig. 5.15 prezintă o diagramă bloc a procedurii RAD.

Compilarea acestui program a necesitat doi pași pentru a rafina algoritmul, care au fost efectuate în următoarea secvență:

Acum cunoașteți toate comenzile pentru controlul executorului grafic. Ele pot fi împărțite în trei grupe: comenzi simple; comanda de apel de procedură; comenzi structurale. Al treilea grup include comenzi bucle și ramificații.

(diapozitivul 9)

IV . Consolidarea cunoștințelor (15 min.)

Dezvoltarea algoritmului „Ornament”.

V . Rezumatul lecției (2 min.)

Evaluarea muncii elevilor la clasă.

VI . Tema pentru acasă (1 min.)

§31, întrebări. Pregătește-te pentru test(diapozitivul 10)

Întrebări și sarcini

1. Ce este drill down?
2. Din ce comenzi pot consta algoritmii auxiliari ai ultimului nivel de detaliu?
3. Care este formatul comenzii branch? Ce acțiuni ale interpretului definește?
4. Care este diferența dintre ramificarea completă și ramificarea incompletă?
5. Prin detalierea pas cu pas, compuneți programe de control pentru graficieni pentru a rezolva următoarele sarcini:
desenați întregul câmp cu linii punctate orizontale;
trageți pătrate în toate cele patru colțuri ale câmpului;
desenați întregul câmp într-o celulă cu o latură egală cu pasul.

Subiect: „Metoda de rafinare incrementală”
Scopul învățării: Să repete cu elevii etapele rezolvării problemelor pe calculator: formularea, algoritmul, metoda unui model matematic, programul, analiza rezultatelor. Introduceți conceptul de metodă de rafinare în trepte.
Având dezvoltat scopul: Să dezvolte gândirea logică, memoria, interesul pentru subiect. Asigurarea unei stăpâniri puternice și conștiente a elementelor de bază ale informaticii de către studenți.
Aduceți în discuție obiectivul: cultura comportamentului, comunicare. Educația studenților la cultura informațională. Pregătirea studenților pentru o viață plină activă și muncă în societatea informațională.
În timpul orelor:
1. Moment org
2. Etapa stabilirii scopului lecției
3. Sondaj d/z
Etape de rezolvare a problemelor pe calculator: setare, algoritm, metoda modelului matematic, program, analiza rezultatelor.
Test
1. O secvență clar formulată de reguli care descriu acest proces este
a) schema bloc
b) algoritm *
c) una dintre proprietăţile algoritmului
2. Proprietăţile algoritmului
a) acuratețea, certitudinea, eficacitatea
b) claritate, inteligibilitate, eficacitate
c) discretie, certitudine, caracter de masă, eficacitate*
3. Algoritmul dezvoltat poate fi fixat în mai multe moduri
a) grafic
b) intocmirea ecuatiilor, regulilor, formulelor
c) descriere verbală, diagramă bloc, în limbaj algoritmic *
4. Este descrisă etapa de prelucrare a informaţiei
a) un dreptunghi *
b) romb
c) oval
5. Condițiile de verificare sunt descrise
a) un dreptunghi
b) romb *
c) un pătrat
6. Într-o figură asemănătoare unui oval, scriem
a) intrare, ieșire*
b) formula
c) început, sfârșit
7. Scriem intrarea datelor inițiale și ieșirea rezultatului în ...
a) paralelogram *
b) pătrat
c) romb
8. Care dintre documente sunt algoritmi?
a) Regula de ortografie pentru prefixele care se termină în z, s
b) Ghid de programe TV
c) Reteta de gatit*
d) Instrucțiuni pentru asamblarea unui dulap vândut dezasamblat *
9. În ce cazuri se termină corect propoziţia: Un algoritm este
a) secvența finală de acțiuni care duc la rezultatul dorit pentru orice date inițiale valide *
b) instrucţiuni pentru efectuarea acţiunilor
c) un set finit de comenzi de înțeles de un executant, a căror execuție duce la o soluție unică a problemei
d) program în coduri maşină
10. Împărțirea algoritmului în acțiuni elementare separate este
a) discretie*
b) Certitudinea
c) caracterul de masă
d) Determinare
11. Care dintre documente sunt algoritmi?
A) Catalogul cărților din bibliotecă
B) Procedura de formare a unui număr de telefon internațional*
C) Reteta pentru a face lipici*
D) Calendar de perete pentru anul curent

Verificare: Criteriu de evaluare: 11 "+" -5, 9 "+" -4, 7 "+" -3, 5 "+" -2

4. Explicația noului subiect:
Succesul oricărei activități depinde de o planificare atentă. Și cu cât sarcina este mai dificilă, cu atât este mai importantă capacitatea de a-ți planifica acțiunile. Principalul lucru în acest caz va fi întotdeauna o definiție clară a rezultatelor finale, apoi definirea rezultatelor intermediare, fără de care este imposibil să se atingă obiectivele.
Această abordare se dovedește a fi singura posibilă atunci când se compilează algoritmi complecși și programe mari pentru rezolvarea problemelor folosind un computer. Această metodă se numește detalierea pas cu pas a algoritmilor și programelor. Cu detalierea pas cu pas, algoritmii sunt scriși ca un set de algoritmi auxiliari care rezolvă subsarcini auxiliare, iar fiecare dintre ele necesită obținerea anumitor rezultate intermediare.
După ce a dezvoltat algoritmul principal, se poate trece la dezvoltarea algoritmilor de „al doilea nivel”, care, la rândul lor, pot necesita detalii suplimentare. Astfel, algoritmul principal este un plan de acțiune care trebuie finalizat pentru a atinge scopul, iar esența fiecărei acțiuni este descifrată în algoritmul auxiliar corespunzător.
Utilizarea detalierii pas cu pas pentru a descrie algoritmi vă permite să descrieți clar, clar și înțeles cum să rezolvați problemele.
Metoda detalierii pas cu pas facilitează compilarea algoritmilor, deoarece vă permite să rezolvați problema în părți și să utilizați ca algoritmi auxiliari probleme care nu au fost încă rezolvate. Această structură se numește programare de sus în jos.
Să luăm în considerare problema și să compunem un algoritm folosind metoda detalierii pas cu pas.
1. Sunt 2 ulcioare cu o capacitate de 3L si 8L. Artistul Jin poate trage apa din râu în fiecare ulcior, poate turna apă din ea și poate determina dacă apa din ulcior este umplută până la vârf. Alcătuiește un algoritm, prin executarea căruia Jin va trage 7 litri din râu. apă.
2. Interpretul este capabil să înlocuiască o literă într-un cuvânt, iar dintr-un cuvânt semnificativ ar trebui să iasă din nou un cuvânt semnificativ. Scrieți un algoritm de transformare:
a) cuvintele GRADINA la cuvantul PISIC;
b) cuvintele ZBURĂ în cuvântul ELEFANT.

5. Etapa punerii în scenă D/s: citiți rezumatul, veniți cu mai multe programe scurte (nu mai mult de 15 comenzi) cu erori, pentru ca în lecția următoare să poată fi depanate de vecinul de pe birou. După ce ați raportat anterior în ce scop ați compilat aceste programe.

6. Etapa de rezumare a lecției.

>> Informatica: ramificarea si detalierea secventiala a algoritmului

§ 31. Ramificare și detaliere secvențialăalgoritm

Principalele subiecte ale paragrafului:

♦ comandă de ramură;
♦ formă incompletă de ramificare;
♦ un exemplu de problemă cu o specificație în doi pași.

Comanda de filială

Să facem cunoștință cu o altă echipă GRIS. Se numește comanda de ramură. Formatul comenzii branch este:

dacă<условие>
atunci<серия 1>
in caz contrar<серия 2>
mp

Cuvântul de serviciu kv indică capătul unei ramuri.

Ca și înainte, GRIS poate verifica doar două condiții: „există un avantaj înainte?” sau „nu există un sfârșit înainte?”.<Серия>este una sau mai multe comenzi consecutive. Dacă<условие>este adevărat, atunci<серия 1>, in caz contrar -<серия 2>. Un exemplu este prezentat în fig. 5.12.

O astfel de ramificare se numește completă.

Forma incompletă de ramificare

dacă marginea este înainte
apoi întoarce-te
mp


dacă<условие>
atunci<серия>
mp

Aici<серия>se efectuează dacă<условие>corect.

Să-l compunem pe ultimul, relativ complex program pentru GRIS. În acest exemplu, veți vedea că utilizarea metodei detaliului progresiv facilitează rezolvarea unor probleme „puzzle”.

Un exemplu de problemă cu detalii în doi pași

Sarcina 6. Construiți un ornament format din pătrate situate de-a lungul marginii câmpului. Poziția inițială a HRIS este în colțul din stânga sus, direcția spre sud (Fig. 5.14).

Să numim procedura care desenează un lanț de pătrate de la o margine la alta a câmpului RÂND. Procedura care desenează un pătrat se numește PĂTRAT. Mai întâi, scrieți principalul program

Program de ornamente
din timp
face un RÂND
întoarce
face un RÂND
întoarce
face un RÂND
întoarce
face un RÂND
con

Acum să scriem procedurile SERIES și SQUARE:

În procedura SERIES, corpul ciclului conține o ramură incompletă. Structura unui astfel de algoritm poate fi numită după cum urmează: o buclă cu ramificare imbricată.

Pe fig. 5.15 este dat diagramă bloc Proceduri RAD.

Compilarea acestui program a necesitat doi pași pentru a rafina algoritmul, care au fost efectuate în următoarea secvență:

Acum cunoașteți toate comenzile pentru controlul executorului grafic. Ele pot fi împărțite în trei grupe: comenzi simple; comanda de apel de procedură; comenzi structurale. Al treilea grup include comenzi bucle și ramificații.

Pe scurt despre principal

Comanda branch are următorul format:

dacă<условие>
atunci<серия 1>
in caz contrar<серия 2>
mp

Dacă<условие>adevărat, apoi comenzile care compun<серию 1>dacă este fals, atunci -<серию 2>.

O comandă de ramură incompletă are următorul format:

dacă<условие>
atunci<серия>
mp

Dacă condiția este adevărată, atunci<серия>, dacă este fals, atunci treceți imediat la următoarea comandă a algoritmului.

Algoritmii complecși sunt construiți în mod convenabil prin detaliere pas cu pas.

Întrebări și sarcini

1. Ce este drill down?
2. Din ce comenzi pot consta algoritmii auxiliari ai ultimului nivel de detaliu?
3. Care este formatul comenzii branch? Ce acțiuni ale interpretului definește?
4. Care este diferența dintre ramificarea completă și ramificarea incompletă?
5. Prin detalierea pas cu pas, compuneți programe de control pentru graficieni pentru a rezolva următoarele sarcini:
desenați întregul câmp cu linii punctate orizontale;
trageți pătrate în toate cele patru colțuri ale câmpului;
desenați întregul câmp într-o celulă cu o latură egală cu pasul.

Ce ar trebui să înveți din capitolul 5

Pentru a stăpâni controlul programului unuia dintre interpretii grafici educaționali.
Scrieți programe liniare.
Scrieți programe ciclice.
Scrieți programe care conțin ramuri.
Descrieți și utilizați algoritmi auxiliari (subrutine).
Aplicați metoda detalierii secvențiale.

I. Semakin, L. Zalogova, S. Rusakov, L. Shestakova, Informatica, clasa a 9-a
Trimis de cititorii de pe site-uri de internet

Toată informatica online, listă de subiecte după subiect, colecție de rezumate informatică, teme, întrebări și răspunsuri, rezumate informatică Clasa a 9-a, planuri de lecție

Conținutul lecției rezumatul lecției suport cadru prezentarea lecției metode accelerative tehnologii interactive Practică sarcini și exerciții ateliere de autoexaminare, traininguri, cazuri, quest-uri teme pentru acasă întrebări discuții întrebări retorice de la elevi Ilustrații audio, clipuri video și multimedia fotografii, imagini grafice, tabele, scheme umor, anecdote, glume, pilde cu benzi desenate, proverbe, cuvinte încrucișate, citate Suplimente rezumate articole jetoane pentru curioase cheat sheets manuale de bază și glosar suplimentar de termeni altele Îmbunătățirea manualelor și lecțiilorcorectarea erorilor din manual actualizarea unui fragment din manualul elementelor de inovare la lecție înlocuirea cunoștințelor învechite cu altele noi Doar pentru profesori lecții perfecte plan calendaristic pentru anul recomandări metodologice ale programului de discuții Lecții integrate

Dacă aveți corecții sau sugestii pentru această lecție,