План уроку (заняття) як документ, що є проектом конкретного навчального заняття (на основі прикладу з дисциплін профілю напряму спеціальності)

За своєю суттю урок, як основна форма організації навчання у класно-урочній системі, передбачає його планування як обов'язкову умову ефективності.

Згідно І.П.Підласому, формула ефективності уроку включає дві складові: ретельність його підготовки та майстерність проведення. Підготовка уроку - розробка комплексу заходів для організації навчального процесу, які включають: діагностику, прогнозування, планування. А майстерність проведення, як правило, пов'язана із досвідом викладача.

Як правило, для посилення цих двох аспектів у ефективності проведення занять молодих педагогів у закладі освіти зобов'язують розробляти не тільки план уроку, а його план-конспект або розгорнутий план уроку, щоб гарантувати його детальне планування та підготовку.

План уроку зазвичай складається у системі ПТО, у багатьох установах ССО. Нині нормативно затверджених вимог на республіканському рівні щодо обов'язковості підготовки педагогами планів уроків (занять) немає. Однак, як видно з попередніх пояснень, їхня підготовка для класно-урочної системи рекомендується. Установи освіти у межах реалізації системи управління якості освіти можуть прийняти власні норми за необхідності відображення результатів конструювання заняття педагогом у документі «План уроку» і навіть його форму.

План уроку (заняття) - документ, що є проектом конкретного навчального заняття, розроблений педагогом для його проведення і відображає його структуру та основні елементи. План уроку включає визначення кінцевих цілей (завдань) уроку, його структуру (хід), перелік основних дій педагога та учнів щодо освоєння змісту навчального матеріалу. Для складання плану уроку може бути використана зразкова форма (рис. 21.1), в якій наведено основні елементи для опису змісту заняття. Кожен педагог, проектуючи заняття, вносить у документ, що розробляється, необхідну (обґрунтовану) інформацію, наприклад, найменування теми програми, формулювання методичної мети уроку, тип уроку, опис матеріально-технічного оснащення тощо.

ПЛАН УРОКУ

Тема програми уроку __________________________________ (кількість годин)

Тема уроку ___________________________________________ (кількість годин)

Цілі уроку:

    навчальна _________________________

    виховна _____________________

    розвиваюча________________________

Хід (етапи) уроку

Підпис педагога

Мал. 21.1. Орієнтовна форма плану уроку (заняття)

При підготовці плану уроку важко дати чітку рекомендацію щодо деталізації опису його змісту. Вважаємо, що необхідним є опис структури заняття до ступеня, зрозумілого іншим педагогам і відрізняє його від інших занять.

Хід уроку описує педагогом відповідно до його структури (структура залежить від типу уроку, тип - від дидактичної мети). При цьому можна скористатися їхньою зразковою традиційною структурою, наведеною в табл. 14.2.

Опис етапів уроку може вестись через рубрикацію ( дод. 28, 29, 30, 31, 32, 33, 36 ) або у технологічній карті - таблиці, що має строго певні структурні частини, що характеризують навчальний процес (додаток 34). Її використання під час розробки плану уроку необов'язково. З описом планів уроку у вигляді технологічної карти можна познайомитись за посиланням: Методика сучасного уроку: Методичні рекомендації з методики сучасного уроку / Упоряд.: Журавкова Т.К.., Скоморохова О.М., Скуратович С.В. / Навчально-методичний центр професійної освіти управління освіти Могилівського облвиконкому. - м.Могильов, 2007. - http://www.mgpl1.mogilev.by/metodist1.html.

Документ «План уроку» складається з виконанням основних вимог діловодства (Інструкція з діловодства в державних органах та організаціях Республіки Білорусь, утв. постановою Міністерства юстиції Республіки Білорусь від 19.01.2009 № 4 (з ізм. І доп.)).

План відкритого заняття затверджується заступником керівника освіти.

У плані уроку зазвичай вказується також його дата проведення, номер за тематичним (календарно-тематичним) планом, номер групи, спеціальність, кваліфікація, на яку він проводиться. Будь-яка інформація дається не для того, щоб збільшити його обсяг, а значить зменшити ефективність сприйняття його опису, а для деталізації необхідних елементів. Наприклад, назва спеціальності необхідна, якщо дисципліна читається з різним змістом до різних спеціальностей, отже педагогу не можна переплутати плани уроків їм.

Цілі уроку можна поставити з різних позицій (див. розділ 23). Якщо педагог вибрав варіант постановки трьох цілей заняття (навчання, виховання та розвитку або навчальної, виховної та розвиває), всі вони мають бути поставлені з однієї позиції. Можливий інший варіант цілепокладання: постановка дидактичної мети та завдань уроку, як її частин. І тут формулюється мінімум три завдання (навчальна, виховна, розвиваюча). Педагоги, що ставить цілі з позиції педагога наводять зазвичай ще й результати заняття, щоб описати конкретну очікувану діяльність учнів і, відповідно їй, передбачити завдання їм її освоєння та критерії оцінки.

План уроку, якщо його форму не затверджено, немає обмежень обсяг і деталізацію опису змісту заняття. Однак цей документ педагог складає як для перевірки методичними службами, так і для раціоналізації власної діяльності, що найважливіше. Він має максимально допомагати педагогу у проведенні заняття. Отже, викладачеві має бути зручно ним користуватися.

Для грамотного опису уроку необхідно вказати його тип, оскільки саме від цього залежить його структура. Проектуючи заняття, педагог прогнозує витрати часу кожен із його елементів. Час може бути показано для кожного етапу у плані уроку.

Опис етапів уроку доповнюється методами навчання, які планує педагог для використання, формами навчання, засобами навчання. Якщо є потреба, ці кошти деталізуються (описуються) у плані уроку (наприклад, можуть зазначатися плановані питання актуалізації знань тощо.). Однак є більш докладні форми опису змісту та організації заняття.

У плані уроку вказується необхідне матеріально-технічне забезпечення або ТЗН, домашнє завдання. До плану уроку можуть додаватися необхідні дидактичні матеріали (еталони відповіді завдання закритого тесту, картки-завдання тощо.), критерії оцінки.

Потрібно пам'ятати, що є кілька форм опису результатів проектування заняття: план уроку, план-конспект, розгорнутий план-конспект, сценарій нетрадиційного уроку, методична розробка. У цьому перерахунку форми опису заняття ранжировані на основі зростання деталізації опису. Хоча рамки з-поміж них досить умовні (якщо їх форма не встановлені документально).

Конспект уроку - Докладний опис уроку. У ньому не фіксується як структура заняття, а й викладається навчальний матеріал. Розгорнутий план-конспект передбачає детальний (повний порівняно з конспектом) опис заняття.

Методична розробка - Це комплекс всіх матеріалів, які забезпечують проведення уроку. У ній є план чи конспект уроку. За текстом дається пояснення багатьох позицій методики проведення заняття, методичне забезпечення уроку (чи серії уроків).

Взаємопов'язані питання: МП - 5 , 6 , 7 , 8 , 9 , 10 , 14 , 20 , 22 , 23 , 35 ; П – 18 , 19 .

ТЕМА: "РОЗГЛЯД І НАСЛІДНА ДЕТАЛІЗАЦІЯ АЛГОРИТМУ"

Цілі уроку:

Освітні:

1. познайомити учнів із командою розгалуження.

2.показати приклад задачі з двокроковою деталізацією.

Виховні:

виховання інформаційної культури, уваги, акуратності, посидючості.

Розвиваючі:

1.розвиток самоконтролю;

2.розвиток пізнавальних інтересів

Тип уроку: комбінований

Вигляд уроку: урок пояснення та первинного закріплення матеріалу

Обладнання: дошка, комп'ютери, проектор

Підручник: Семакін «Інформатика та ІКТ» 9 клас

План уроку:

    Організаційний момент, перевірка домашнього завдання.

    Пояснення нового матеріалу.

    Практична частина.

    Підбиття підсумків уроку.

    Домашнє завдання.

Хід уроку

Діяльність вчителя

Діяльність учнів

Здрастуйте, хлопці! Сідайте! Сьогодні ми вивчатимемо алгоритм розгалуження.

Перевірка домашнього завдання

Команда розгалуження

Познайомимося ще з однією командою ГРІС. Вона називається командою розгалуження. Формат команди розгалуження такий:

якщо<условие>
то<серия 1>
інакше<серия 2>
кв

Службове слово кв означає кінець розгалуження.

Як і раніше, ГРІС може перевіряти лише дві умови: «попереду край?» або «попереду не край?».<Серия>- Це одна або кілька наступних один за одним команд. Якщо<условие>справедливо, то виконується<серия 1>, в іншому випадку -<серия 2>.

Давайте зобразимо блок-схему.

Таке розгалуження називається повним.

Неповна форма розгалуження

У деяких випадках використовується неповна форма команди розгалуження

Наприклад:

якщо попереду край
то поворот
кв

Блок-схема:

Неповна команда розгалуження має такий формат:

якщо<условие>
то<серия>
кв

Тут<серия>виконується, якщо<условие>справедливо.

Складемо порівняно складнупро граму для ГРІС. У цьому прикладі ви побачите, що застосування методу послідовної деталізації полегшує вирішення деяких «головоломних» завдань.

Приклад задачі з двокроковою деталізацією

Завдання 6. Побудувати орнамент, що складається із квадратів, розташованих по краю поля. Вихідне положення ГРІС - у верхньому лівому кутку, напрямок на південь.

Процедуру, що малює ланцюжок квадратів від краю до краю поля, назвемо РЯД. Процедуру, яка малює один квадрат, назвемо КВАДРАТ. Спочатку напишемо основну

програма Орнамент
поч
зроби РЯД
поворот
зроби РЯД
поворот
зроби РЯД

поворот
зроби РЯД
кін

Тепер напишемо процедури РЯД і КВАДРАТ:

У процедурі РЯД у тілі циклу міститься неповне розгалуження. Структуру такого алгоритму можна назвати так: цикл із вкладеним розгалуженням.

Процедури РЯД.

Складання цієї програми вимагало двох кроків деталізації алгоритму, які виконувались у такій послідовності:

Тепер вам відомі усі команди управління графічним виконавцем. Їх можна поділити на три групи: прості команди; команда звернення до процедури; структурні команди. До третьої групи належать команди циклу та розгалуження.

Додаток 1.

Переходимо до практичної частини нашого уроку.

Завантажуйте файл Ц_1 рівень

Розробте алгоритм переміщення з точки А до точки Б по прямій з малюванням сліду. Відстань від А до Б наперед невідома. Але достеменно відомо, що за точкою Б на відстані однієї клітини від неї знаходиться стінка. Скористайтеся цією стінкою для того, щоб завершити переміщення саме в точці Б: застрибнувши вперед перевіряйте, чи немає попереду стінки і якщо стінки немає, то повертайтеся і залишайте слід.

Завантажуйте файл Ц_2 рівень

Розробте алгоритм переміщення виконавця з точки А в точку Б з подоланням трьох пар, що виникають на шляху, «стрибають» стінок. Слід має бути видно. Використовуйте процедуру для подолання однієї пари стін.

Завантажуйте файл Ц_3 рівень

Додаток 2

Додаток 3

Додаток 4

Підбиття підсумків уроку, виставлення відміток.

Домашнє завдання п.31,

Додаток 1.

Додаток 2

Додаток 3

Додаток 4

Тип уроку: урок закріплення знань та вивчення нового матеріалу.

Вигляд уроку: комбінований урок (лекція та практика).Цілі уроку: Загальноосвітні:

сформувати уявлення у учнів про основні поняття теми: команда розгалуження, неповна форма команди розгалуження;

сформувати навички розробки алгоритмів із розгалуженням у ГРІС «Стрілочка»;

Розвиваючі:

розвиток інформаційного бачення явищ та процесів навколишнього світу;

Виховні:

виховання інформаційної культури учнів, уважність, акуратність, дисциплінованість, посидючість;

виховання пізнавального інтересу школярів

Структура уроку:

I .Організаційний момент (2 хв.)

Вітання. Перевірка присутніх. Повідомлення теми уроку.

II

Письмове опитування 2 варіанти робіт

III

Пояснення за допомогою презентації

Приклад завдання з двома кроковими деталізаціями

Пояснення за допомогою презентації «Демонстрація алгоритму з розгалуженням «Орнамент» серед виконавця Стрілочка».

IV

V . Підсумок уроку (2 хв.)

VI . Домашнє завдання (1 хв.)

Хід уроку:

I . Організаційний момент

Тема урока: " Розгалуження та послідовна деталізація

Основні теми параграфа:

команда розгалуження;
♦ неповна форма розгалуження;
♦ приклад задачі з двома кроковими деталізаціями.
(слайд 2)

II . Актуалізація знань (5 хв.)

Тест на тему:Циклічні алгоритми

Варіант 1

1.У якій із фігур виконується перевірка умови:

2. Циклічний алгоритм це:


    нц
    крок
    кц

    поки попереду не край, повторювати
    нц
    крок
    поворот
    кц

    поч
    крок
    кін

    нц
    крок
    кц

4. Тіло циклу – це:

    графічний спосіб опису алгоритму

    це набір інструкцій, що описують порядок дій виконавця для досягнення результату розв'язання задачі за кінець дій.

    алгоритм у якому якась послідовність команд має бути виконана кілька разів.

5. Намалювати структуру циклу (блок-схема)

Тест на тему:Циклічні алгоритми

Варіант 2

1.У якій із фігур виконується процедура:

2. Цикл – це:

  1. алгоритм у якому якась послідовність команд має бути виконана кілька разів.

    графічний спосіб опису алгоритму

    це така алгоритмічна структура, у якій здійснюється багаторазове повторення однієї (чи кількох) команд.

    це набір інструкцій, що описують порядок дій виконавця для досягнення результату розв'язання задачі за кінець дій.

3. Потрібно намалювати горизонтальну лінію через весь екран. Виберіть правильну програму:

    поч
    крок
    кін

    нц
    крок
    кц

нц

крок

поворот

кц

    поки попереду не край, повторювати

нц

крок

кц

4. Блок-схема – це:

    послідовність команд, що входить до алгоритмічної структури "цикл".

    графічний спосіб опису алгоритму

    це набір інструкцій, що описують порядок дій виконавця для досягнення результату розв'язання задачі за кінець дій.

    алгоритм у якому якась послідовність команд має бути виконана кілька разів.

5. Написати програму зациклювання алгоритму.

III . Теоретична частина (20 хв.)

Команда розгалуження

Познайомимося ще з однією командою ГРІС. Вона називається командою розгалуження. Формат команди розгалуження такий:

якщо<условие>
то<серия 1>
інакше<серия 2>
кв(Слайд 3)

Службове слово кв означає кінець розгалуження.

Як і раніше, ГРІС може перевіряти лише дві умови: «попереду край?» або «попереду не край?».<Серия>- Це одна або кілька наступних один за одним команд. Якщо<условие>справедливо, то виконується<серия 1>, в іншому випадку -<серия 2>. Приклад показано на рис. 5.12.

(слайд 4)

Таке розгалуження називається повним.

Неповна форма розгалуження

У деяких випадках використовують неповну форму команди розгалуження (рис. 5.13). Наприклад:

якщо попереду край
то поворот
кв

(слайд 4)

Неповна команда розгалуження має такий формат:

якщо<условие>
то<серия>
кв

Тут<серия>виконується, якщо<условие>справедливо.слайд 5)

Складемо останню, порівняно складну програму для ГРІС. У цьому прикладі ви побачите, що застосування методу послідовної деталізації полегшує вирішення деяких «головоломних» завдань.

Приклад задачі з двокроковою деталізацією

Завдання 6. Побудувати орнамент, що складається із квадратів, розташованих по краю поля. Вихідне положення ГРІС – у верхньому лівому кутку, напрямок на південь (рис. 5.14).

(слайд 6)

Процедуру, що малює ланцюжок квадратів від краю до краю поля, назвемо РЯД. Процедуру, яка малює один квадрат, назвемо КВАДРАТ. Спочатку напишемо основну програму.

програма Орнамент
поч
зроби РЯД
поворот
зроби РЯД
поворот
зроби РЯД
поворот
зроби РЯД
кін(Слайд 7)

Тепер напишемо процедури РЯД і КВАДРАТ:

(слайд 8)

У процедурі РЯД у тілі циклу міститься неповне розгалуження. Структуру такого алгоритму можна назвати так: цикл із вкладеним розгалуженням.

На рис. 5.15 наведено блок-схему процедури РЯД.

Складання цієї програми вимагало двох кроків деталізації алгоритму, які виконувались у такій послідовності:

Тепер вам відомі усі команди управління графічним виконавцем. Їх можна поділити на три групи: прості команди; команда звернення до процедури; структурні команди. До третьої групи належать команди циклу та розгалуження.

(слайд 9)

IV . Закріплення знань (15 хв.)

Опрацювання алгоритму «Орнамент»

V . Підсумок уроку (2 хв.)

Оцінювання роботи учнів під час уроку.

VI . Домашнє завдання (1 хв.)

§31, питання. Готується до контрольної роботи(слайд 10)

Запитання та завдання

1. Що таке покрокова деталізація?
2. З яких команд можуть складатися допоміжні алгоритми останнього рівня деталізації?
3. Який формат має команда розгалуження? Які дії виконавця вона визначає?
4. Чим відрізняється повне розгалуження від неповного?
5. Шляхом покрокової деталізації складіть програми управління графічним виконавцем для вирішення наступних завдань:
розкреслити все поле горизонтальними пунктирними лініями;
намалювати квадрати у всіх чотирьох кутах поля;
розкреслити все поле в клітку зі стороною, що дорівнює кроку.

Тема: "Метод покрокової деталізації"
Навч мета: Повторити з учнями етапи розв'язання задач на комп'ютері: постановкою, алгоритмом, методом математичної моделі, програмою, аналізом результатів. Ввести поняття методу покрокової деталізації.
Розвиваючи мету: Розвивати логічне мислення, пам'ять, інтерес до предмета. Забезпечення міцного та свідомого оволодіння учнями основ інформатики.
Виховує мету: Культуру поведінки, спілкування. Виховання в учнів інформаційної культури. Підготовка учнів до активного повноцінного життя та роботи в умовах інформаційного суспільства.
Хід уроку:
1. Орг момент
2. Етап постановки мети уроку
3. Опитування д/з
Етапи розв'язання задач на комп'ютері: постановкою, алгоритмом, методом математичної моделі, програмою, аналізом результатів.
Тест
1. Чітко сформульована послідовність правил, що описують цей процес
а) блок-схемою
б) алгоритмом *
в) одна з властивостей алгоритму
2. Властивості алгоритму
а) точність, визначеність, результативність
б) ясність, зрозумілість, результативність
в) дискретність, визначеність, масовість, результативність*
3. Розроблений алгоритм можна зафіксувати кількома способами
а) графічним
б) складання рівнянь, правил, формул
в) словесний опис, блок-схема, алгоритмічною мовою *
4. Етап обробки інформації зображується
а) прямокутником *
б) ромбом
в) овалом
5. Перевірка умов зображується
а) прямокутником
б) ромбом *
в) квадратом
6. У фігурі подібної до овалу записуємо
а) введення, виведення*
б) формулу
в) початок, кінець
7. Введення вихідних даних та виведення результату записуємо в…
а) паралелограмі *
б) квадраті
в) ромбі
8. Які документи є алгоритмами?
а) Правило правопису приставок, що закінчуються на з,
б) Програма телепередач
в) Кулінарний рецепт приготування страви*
г) Інструкція зі збирання проданої в розібраному вигляді шафи*
9. У яких випадках правильно закінчується пропозиція: Алгоритм – це
а) кінцева послідовність дій, що призводить до шуканого результату за будь-яких допустимих вихідних даних*
б) вказівку виконання дій
в) кінцевий набір зрозумілих деякому виконавцю команд, виконання яких призводить до однозначного вирішення поставленого завдання
г) програма у машинних кодах
10. Розчленованість алгоритму на окремі елементарні дії – це
а) Дискретність*
б) Визначеність
в) Масовість
г) Детермінованість
11. Які документи є алгоритмами?
А) Каталог книг у бібліотеці
Б) Порядок набору міжнародного номера*
В) Рецепт приготування клею*
Г) настінний календар на поточний рік

Перевірка: Критерій оцінок: 11 "+"-5, 9 "+"-4, 7 "+"-3, 5 "+"-2

4. Пояснення нової теми:
Успіх будь-якої діяльності залежить від ретельності планування. І чим складніше завдання, тим важливіше вміння спланувати свої дії. Головним при цьому завжди буде чітке визначення кінцевих результатів, потім визначення проміжних результатів, без яких неможливе досягнення поставленої мети.
Такий підхід виявляється єдино можливим при складанні складних алгоритмів та великих програм для вирішення задач з використанням ЕОМ. Цей спосіб називається покроковою деталізацією алгоритмів та програм. При покроковій деталізації алгоритми записуються як безліч допоміжних алгоритмів, вирішальних допоміжні подзадачи, а кожна їх вимагає отримання певних проміжних результатів.
Розробивши основний алгоритм, можна розпочати розробку алгоритмів «другого рівня», які у свою чергу можуть вимагати подальшої деталізації. Таким чином, основний алгоритм є планом дій, який необхідно виконати для досягнення поставленої мети, а суть кожної дії розшифровується у відповідному допоміжному алгоритмі.
Використання покрокової деталізації описи алгоритмів дозволяє чітко, ясно і зрозуміло описувати способи розв'язання задач.
Метод покрокової деталізації полегшує складання алгоритмів, т.к. дозволяє вирішувати завдання частинами і користуватися як допоміжні алгоритми ще не вирішених завдань. Таку побудову називають програмуванням зверху донизу.
Розглянемо завдання та складемо алгоритм використовуючи метод покрокової деталізації.
1. Є 2 глеки ємністю 3л і 8л. Виконавець Джин може набирати воду з річки в кожен глечик, виливати з нього воду і визначати чи налита вода в глечику догори. Складіть алгоритм, виконавши який Джин набере з річки 7 л. води.
2. Виконавець вміє замінювати в слові одну букву, причому з осмисленого слова має вийти знову осмислене слово. Складіть алгоритм перетворення:
а) слова САД у слово КОТ;
б) слова МУХА у слово СЛОН.

5. Етап постановки Д/з: прочитати конспект, вигадати кілька коротких (не більше 15 команд) програм з помилками, щоб на наступному уроці дати налагодити їх своєму сусідові по парті. Попередньо повідомивши, з якою метою ви становили ці програми.

6. Етап підбиття підсумків уроку.

>>Інформатика: Розгалуження та послідовна деталізація алгоритму

§ 31. Розгалуження та послідовна деталізаціяалгоритму

Основні теми параграфа:

♦ команда розгалуження;
♦ неповна форма розгалуження;
♦ приклад задачі з двокроковою деталізацією.

Команда розгалуження

Познайомимося ще з однією командою ГРІС. Вона називається командою розгалуження. Формат команди розгалуження такий:

якщо<условие>
то<серия 1>
інакше<серия 2>
кв

Службове слово кв означає кінець розгалуження.

Як і раніше, ГРІС може перевіряти лише дві умови: «попереду край?» або «попереду не край?».<Серия>- Це одна або кілька наступних один за одним команд. Якщо<условие>справедливо, то виконується<серия 1>, в іншому випадку -<серия 2>. Приклад показано на рис. 5.12.

Таке розгалуження називається повним.

Неповна форма розгалуження

якщо попереду край
то поворот
кв


якщо<условие>
то<серия>
кв

Тут<серия>виконується, якщо<условие>справедливо.

Складемо останню, порівняно складну програмудля ГРІС. У цьому прикладі ви побачите, що застосування методу послідовної деталізації полегшує вирішення деяких «головоломних» завдань.

Приклад задачі з двокроковою деталізацією

Завдання 6. Побудувати орнамент, що складається із квадратів, розташованих по краю поля. Вихідне положення ГРІС – у верхньому лівому кутку, напрямок на південь (рис. 5.14).

Процедуру, що малює ланцюжок квадратів від краю до краю поля, назвемо РЯД. Процедуру, яка малює один квадрат, назвемо КВАДРАТ. Спочатку напишемо основну програму

програма Орнамент
поч
зроби РЯД
поворот
зроби РЯД
поворот
зроби РЯД
поворот
зроби РЯД
кін

Тепер напишемо процедури РЯД і КВАДРАТ:

У процедурі РЯД у тілі циклу міститься неповне розгалуження. Структуру такого алгоритму можна назвати так: цикл із вкладеним розгалуженням.

На рис. 5.15 наведено блок-схемапроцедури РЯД.

Складання цієї програми вимагало двох кроків деталізації алгоритму, які виконувались у такій послідовності:

Тепер вам відомі усі команди управління графічним виконавцем. Їх можна поділити на три групи: прості команди; команда звернення до процедури; структурні команди. До третьої групи належать команди циклу та розгалуження.

Коротко про головне

Команда розгалуження має такий формат:

якщо<условие>
то<серия 1>
інакше<серия 2>
кв

Якщо<условие>істинно, то виконуються команди, що становлять<серию 1>, якщо хибно, то -<серию 2>.

Неповна команда розгалуження має такий формат:

якщо<условие>
то<серия>
кв

Якщо умова істинна, то виконується<серия>Якщо помилково, то відразу відбувається перехід до наступної команди алгоритму.

Складні алгоритми зручно будувати шляхом покрокової деталізації.

Запитання та завдання

1. Що таке покрокова деталізація?
2. З яких команд можуть складатися допоміжні алгоритми останнього рівня деталізації?
3. Який формат має команда розгалуження? Які дії виконавця вона визначає?
4. Чим відрізняється повне розгалуження від неповного?
5. Шляхом покрокової деталізації складіть програми управління графічним виконавцем для вирішення наступних завдань:
розкреслити все поле горизонтальними пунктирними лініями;
намалювати квадрати у всіх чотирьох кутах поля;
розкреслити все поле в клітку зі стороною, що дорівнює кроку.

Чого ви повинні навчитися, вивчивши розділ 5

Освоїти програмне управління одним із навчальних графічних виконавців.
Складати лінійні програми.
Складати циклічні програми.
Складати програми, що містять розгалуження.
Описувати та використовувати допоміжні алгоритми (підпрограми).
Застосовувати метод послідовної деталізації.

І. Семакін, Л. Залогова, С. Русаков, Л. Шестакова, Інформатика, 9 клас
Надіслано читачами з інтернет-сайтів

Вся інформатика онлайн, список тем з предметів, збірка конспектів з інформатики, домашня робота, питання та відповіді, реферати з інформатики

Зміст уроку конспект урокуопорний каркас презентація уроку акселеративні методи інтерактивні технології Практика завдання та вправи самоперевірка практикуми, тренінги, кейси, квести домашні завдання риторичні питання від учнів Ілюстрації аудіо-, відеокліпи та мультимедіафотографії, картинки графіки, таблиці, схеми гумор, анекдоти, приколи, комікси притчі, приказки, кросворди, цитати Доповнення рефератистатті фішки для допитливих шпаргалки підручники основні та додаткові словник термінів інші Удосконалення підручників та уроківвиправлення помилок у підручникуоновлення фрагмента у підручнику елементи новаторства на уроці заміна застарілих знань новими Тільки для вчителів ідеальні урокикалендарний план на рік методичні рекомендації програми обговорення Інтегровані уроки

Якщо у вас є виправлення або пропозиції до цього уроку,