Dars rejasi (dars) ma'lum bir dars loyihasi bo'lgan hujjat sifatida (mutaxassislik yo'nalishi profili fanlari bo'yicha misol asosida)

Asosan, dars sinf-dars tizimida o'qitishni tashkil etishning asosiy shakli sifatida uni rejalashtirishni samaradorlikning asosiy sharti sifatida o'z ichiga oladi.

I.P.Podlasomning fikricha, dars samaradorligi formulasi ikkita komponentni o'z ichiga oladi: uni tayyorlashning puxtaligi va uni o'tkazish mahorati. Darsga tayyorgarlik - o'quv jarayonini tashkil etish bo'yicha chora-tadbirlar majmuini ishlab chiqish, ular quyidagilarni o'z ichiga oladi: diagnostika, prognozlash, rejalashtirish. Va dirijyorlik mahorati, qoida tariqasida, o'qituvchining tajribasi bilan bog'liq.

Qoidaga ko'ra, darslarni o'tkazish samaradorligini oshirishda ushbu ikki jihatni oshirish uchun ta'lim muassasasining yosh o'qituvchilari nafaqat dars rejasini, balki uni batafsil rejalashtirish va tayyorlashni ta'minlash uchun uning konspekt rejasini yoki batafsil dars rejasini ishlab chiqishlari shart. .

Dars rejasi an'anaviy tarzda TKT tizimida, ko'plab SSE muassasalarida tuziladi. Hozirgi kunda o‘qituvchilar tomonidan dars ishlanmalarini (sinflarini) majburiy tayyorlash bo‘yicha respublika miqyosida normativ tasdiqlangan talablar mavjud emas. Biroq, oldingi tushuntirishlardan ko'rinib turibdiki, ularni sinf tizimiga tayyorlash tavsiya etiladi. Ta'lim muassasalari ta'lim sifatini boshqarish tizimini joriy etish doirasida o'qituvchi darsini qurish natijalarini "Dars rejasi" hujjatida va hatto uning shaklida aks ettirish zarurati bo'yicha o'z standartlarini qabul qilishi mumkin.

Dars rejasi (dars) - muayyan dars loyihasi bo'lgan, uni amalga oshirish uchun o'qituvchi tomonidan ishlab chiqilgan va uning tuzilishi va asosiy elementlarini aks ettiruvchi hujjat. Dars rejasida darsning yakuniy maqsadlari (vazifalari), uning tuzilishi (kursi), o'qituvchi va o'quvchilarning o'quv materiali mazmunini o'zlashtirish bo'yicha asosiy harakatlarining ro'yxatini aniqlash kiradi. Darsning mazmunini tavsiflash uchun asosiy elementlarni taqdim etadigan dars rejasini tuzish uchun namunaviy shakldan (21.1-rasm) foydalanish mumkin. Darsni loyihalashda har bir o'qituvchi ishlab chiqilayotgan hujjatga kerakli (asoslangan) ma'lumotlarni kiritadi, masalan, dastur mavzusining nomi, darsning uslubiy maqsadini shakllantirish, dars turi, tavsifi. moddiy-texnik jihozlar va boshqalar.

DARS REJASI

Dars dasturining mavzusi __________________________________ (soatlar soni)

Dars mavzusi ___________________________________________ (soatlar soni)

Dars maqsadlari:

    ta'lim _______________________

    ta'lim _____________________

    rivojlanayotgan ___________________________________

Darsning borishi (bosqichlari).

O'qituvchining imzosi

Guruch. 21.1. Namuna dars rejasi shakli (sinflar)

Dars rejasini tuzishda uning mazmunini batafsil tavsiflash uchun aniq tavsiyalar berish qiyin. Darsning tuzilishini boshqa o‘qituvchilarga tushunarli va boshqa sinflardan ajratib turadigan darajada tasvirlab berish zarur, deb hisoblaymiz.

Darsning borishi o`qituvchi tomonidan uning tuzilishiga muvofiq tavsiflanadi (tuzilishi dars turiga, turi didaktik maqsadga bog`liq). Bunday holda, siz ularning namunaviy an'anaviy tuzilishidan foydalanishingiz mumkin tab. 14.2.

Darsning bosqichlarini tavsiflash rubrikatsiya orqali amalga oshirilishi mumkin ( adj. 28, 29, 30, 31, 32, 33, 36 ) yoki texnologik xaritada - ta'lim jarayonini tavsiflovchi qat'iy belgilangan tarkibiy qismlarga ega bo'lgan jadval (34-ilova). Dars rejasini ishlab chiqishda undan foydalanish ixtiyoriydir. Texnologik xarita ko'rinishidagi dars ishlanmalarining tavsifini havolada topishingiz mumkin: Zamonaviy dars metodikasi: Zamonaviy darsning metodologiyasi bo'yicha uslubiy tavsiyalar / Komp.: Juravkova T.K., Skomoroxova O.M., Skuratovich S.V. / Mogilev viloyat ijroiya qo'mitasining ta'lim boshqarmasining kasb-hunar ta'limi bo'yicha o'quv-uslubiy markazi. - Mogilev, 2007. - http://www.mgpl1.mogilev.by/methodist1.html.

"Dars rejasi" hujjati ish yuritishning asosiy talablarini bajarish bilan tuzilgan (Belarus Respublikasi Adliya vazirligining 2009 yil 2009-sonli buyrug'i bilan tasdiqlangan Belarus Respublikasi davlat organlari va tashkilotlarida ish yuritish bo'yicha yo'riqnoma). 2009 yil 19 yanvardagi 4-son (o'zgartirish va qo'shimchalar bilan)).

Ochiq dars rejasi ta’lim muassasasi rahbarining o‘rinbosari tomonidan tasdiqlanadi.

Dars rejasida, odatda, uning sanasi, tematik (taqvim-mavzuiy) rejaga muvofiq raqami, guruh raqami, mutaxassisligi, u o'tkaziladigan malakasi ko'rsatiladi. Har qanday ma'lumot uning hajmini oshirish va shuning uchun uning tavsifini idrok etish samaradorligini pasaytirish uchun emas, balki zarur elementlarni batafsil bayon qilish uchun beriladi. Misol uchun, agar fan turli mutaxassisliklar uchun turli xil mazmunda o'qilsa, mutaxassislik nomi kerak, shuning uchun o'qituvchi ular uchun dars rejalarini aralashtirib yubora olmaydi.

Darsning maqsadlari turli pozitsiyalardan belgilanishi mumkin (qarang. 23-bo'lim). Agar o'qituvchi dars uchun uchta maqsadni qo'yish variantini tanlagan bo'lsa (o'qitish, ta'lim va rivojlantirish yoki o'qitish, ta'lim va rivojlantirish), ularning barchasi bir xil pozitsiyadan belgilanishi kerak. Maqsadni belgilashning yana bir varianti mumkin: darsning didaktik maqsadi va vazifalarini uning qismlari sifatida belgilash. Bunday holda, kamida uchta vazifa (o'qitish, tarbiyalash, rivojlantirish) shakllantiriladi. O'qituvchi pozitsiyasidan maqsad qo'ygan o'qituvchilar odatda o'quvchilarning aniq kutilayotgan faoliyatini tavsiflash uchun dars natijalarini keltiradilar va shunga mos ravishda ularni o'zlashtirishlari uchun topshiriqlar va baholash mezonlarini taqdim etadilar.

Dars rejasi, agar uning shakli tasdiqlanmagan bo'lsa, dars mazmunini tavsiflashning hajmi va tafsilotlari bo'yicha cheklovlar yo'q. Biroq, o'qituvchi ushbu hujjatni metodik xizmatlar tomonidan tekshirish uchun ham, o'z faoliyatini ratsionalizatsiya qilish uchun ham tuzadi, bu eng muhimi. Darsni o`tkazishda o`qituvchiga imkon qadar yordam berishi kerak. Demak, o'qituvchi undan qulay foydalanishi kerak.

Darsni malakali tavsiflash uchun uning turini ko'rsatish kerak, chunki uning tuzilishi unga bog'liq. Darsni loyihalashda o'qituvchi uning har bir elementiga sarflangan vaqtni taxmin qiladi. Dars rejasining har bir bosqichi uchun vaqt ko'rsatilishi mumkin.

Dars bosqichlarining tavsifi o`qituvchi foydalanishni rejalashtirgan o`qitish usullari, o`qitish shakllari va o`quv qurollari bilan to`ldiriladi. Agar kerak bo'lsa, ushbu vositalar to'g'ridan-to'g'ri dars rejasida batafsil (ta'riflangan) (masalan, bilimlarni yangilash uchun rejalashtirilgan savollar ko'rsatilishi mumkin va hokazo). Shu bilan birga, darsning mazmuni va tashkil etilishini tavsiflash uchun batafsilroq shakllar mavjud.

Dars rejasi zarur logistika yoki TCO, uy vazifasini ko'rsatadi. Dars rejasiga kerakli didaktik materiallar (yopiq test topshiriqlariga standart javoblar, topshiriq kartalari va boshqalar), baholash mezonlari qo'shilishi mumkin.

Shuni esda tutish kerakki, darsni loyihalash natijalarini tavsiflashning bir necha shakllari mavjud: dars rejasi, reja rejasi, batafsil reja rejasi, noan'anaviy dars stsenariysi, uslubiy ishlanma. Bu sanab o'tilganda darsni tavsiflash shakllari tavsifning ko'payib borayotgan detallari asosida tartiblangan. Garchi ular orasidagi ramka juda o'zboshimchalik bilan bo'lsa ham (agar ularning shakli hujjatlashtirilmagan bo'lsa).

Dars xulosasi - darsning batafsil tavsifi. U nafaqat darsning tuzilishini, balki o'quv materialini ham tuzatadi. Batafsil konspekt rejasi darsning batafsil (mavhum bilan solishtirganda to'liq) tavsifini nazarda tutadi.

Metodik ishlab chiqish darsni ta'minlovchi barcha materiallar to'plamidir. Unda dars rejasi yoki rejasi mavjud. Matn darsni o'tkazish metodologiyasining ko'plab pozitsiyalarini tushuntirish, darsni (yoki bir qator darslarni) uslubiy yordam beradi.

Tegishli masalalar: MP - 5 , 6 , 7 , 8 , 9 , 10 , 14 , 20 , 22 , 23 , 35 ; P - 18 , 19 .

MAVZU: “ALGORITMNING TARMOQLANISHI VA TARTIBIY TA’LIFLARI”

Dars maqsadlari:

Tarbiyaviy:

1. o‘quvchilarni tarmoqlanuvchi jamoa bilan tanishtirish.

2.ikki bosqichli tafsilotli masala misolini ko'rsating.

Tarbiyaviy:

axborot madaniyati, diqqat, aniqlik, qat'iyatlilikni tarbiyalash.

Rivojlanayotgan:

1.o'z-o'zini nazorat qilishni rivojlantirish;

2.kognitiv qiziqishlarni rivojlantirish

Dars turi: birlashtirilgan

Dars turi: tushuntirish darsi va materialni birlamchi mustahkamlash

Uskunalar: doska, kompyuterlar, proyektor

Darslik: Semakin “Informatika va AKT” 9-sinf

Dars rejasi:

    Tashkiliy vaqt, uy vazifasini tekshirish.

    Yangi materialni tushuntirish.

    Amaliy qism.

    Darsni yakunlash.

    Uy vazifasi.

Darslar davomida

O'qituvchi faoliyati

Talabalar faoliyati

Salom bolalar! O'tiring! Bugun biz tarmoqlanish algoritmini o'rganamiz.

Uy vazifasini tekshirish

Filial buyrug'i

Keling, yana bir GRIS jamoasi bilan tanishamiz. U filial buyrug'i deb ataladi. Filial buyrug'ining formati:

agar<условие>
keyin<серия 1>
aks holda<серия 2>
kv.

Kv xizmat so'zi shoxning oxirini bildiradi.

Avvalgidek, GRIS faqat ikkita shartni tekshirishi mumkin: "oldinda cheklov bormi?" yoki "oldinda oxiri yo'qmi?".<Серия>bir yoki bir nechta ketma-ket buyruqlardir. Agar<условие>demak haqiqat<серия 1>, aks holda -<серия 2>.

Keling, blok-sxemani chizamiz.

Bunday shoxlanish to'liq deyiladi.

Shoxlanishning tugallanmagan shakli

Ba'zi hollarda filial buyrug'ining to'liq bo'lmagan shakli ishlatiladi

Masalan:

agar chekka oldinda bo'lsa
keyin aylantiring
kv.

Blok diagrammasi:

Tugallanmagan filial buyrug'i quyidagi formatga ega:

agar<условие>
keyin<серия>
kv.

Bu yerda<серия>agar bajariladi<условие>adolatli.

Keling, nisbatan murakkab tuzaylik gramm haqida GRIS uchun. Ushbu misolda siz progressiv tafsilot usulidan foydalanish ba'zi "jumboq" masalalarni hal qilishni osonlashtirishini ko'rasiz.

Ikki bosqichli detallashtirish muammosiga misol

Vazifa 6. Maydonning chetida joylashgan kvadratlardan iborat bezak yasang. HRIS ning boshlang'ich pozitsiyasi yuqori chap burchakda, janubiy yo'nalishda.

Maydon chetidan chetiga kvadratchalar zanjirini chizuvchi protsedurani QAT deb ataymiz. Bir kvadrat chizilgan protsedura Kvadrat deb ataladi. Birinchidan, asosiy narsani yozing

Bezak dasturi
erta
Qator hosil qiling
burilish
Qator hosil qiling
burilish
Qator hosil qiling

burilish
Qator hosil qiling
con

Endi SERIES va SQUARE protseduralarini yozamiz:

SERIES protsedurasida tsikl tanasida to'liq bo'lmagan filial mavjud. Bunday algoritmning strukturasini quyidagicha atash mumkin: ichki tarmoqlangan halqa.

ROW protseduralari.

Ushbu dasturni tuzish algoritmni takomillashtirish uchun ikki bosqichni talab qildi, ular quyidagi ketma-ketlikda bajarildi:

Endi siz grafik ijrochini boshqarish uchun barcha buyruqlarni bilasiz. Ularni uch guruhga bo'lish mumkin: oddiy buyruqlar; protsedurani chaqirish buyrug'i; tizimli buyruqlar. Uchinchi guruhga sikl va tarmoq buyruqlari kiradi.

1-ilova.

Keling, darsimizning amaliy qismiga o'tamiz.

C_1 darajasidagi faylni yuklang

A nuqtadan B nuqtaga to‘g‘ri chiziq bo‘ylab harakatlanish algoritmini iz chizib tuzing. A dan B gacha bo'lgan masofa oldindan ma'lum emas. Lekin aniq ma'lumki, B nuqtasi orqasida undan bir katakcha masofada devor bor. Harakatni aynan B nuqtasida bajarish uchun ushbu devordan foydalaning: oldinga sakrab, oldinda devor bor-yo'qligini tekshiring va agar devor bo'lmasa, orqaga qayting va iz qoldiring.

C_2 darajasidagi faylni yuklang

Ijrochini A nuqtadan B nuqtaga o'tkazish algoritmini ishlab chiqish, yo'lda paydo bo'lgan uchta juft "sakrash" devorini engib o'tish. Yo'l ko'rinadigan bo'lishi kerak. Bir juft devorni yengish uchun protseduradan foydalaning.

C_3 darajasidagi faylni yuklang

2-ilova

3-ilova

4-ilova

Darsni yakunlash, baho qo'yish.

Uy vazifasi 31-band,

1-ilova.

2-ilova

3-ilova

4-ilova

Dars turi: bilimlarni mustahkamlash va yangi materialni o'rganish darsi.

Dars turi: qo'shma dars (ma'ruza va amaliyot).Dars maqsadlari: Umumiy ta'lim:

o`quvchilarda mavzuning asosiy tushunchalari: tarmoqlanuvchi buyruq, tarmoqlanuvchi buyruqning to`liq bo`lmagan shakli haqida tasavvur hosil qilish;

"Strelochka" GRISda tarmoqlanish bilan algoritmlarni ishlab chiqish ko'nikmalarini shakllantirish;

Rivojlanayotgan:

tevarak-atrofdagi hodisalar va jarayonlarning axborot ko'rinishini rivojlantirish;

Tarbiyaviy:

o'quvchilarning axborot madaniyatini, diqqatlilik, aniqlik, intizom, qat'iyatlilikni tarbiyalash;

maktab o'quvchilarining kognitiv qiziqishlarini tarbiyalash

Darsning tuzilishi:

I .Tashkiliy daqiqa (2 min.)

Salom. Hozir bo'lganlarni tekshirish. Dars mavzusi.

II

Yozma so'rov 2 ish varianti

III

Taqdimot bilan tushuntirish

Ikki bosqichli tafsilotlar bilan muammoga misol

"Strelochka ijrochisi muhitida "Ornament" shoxlangan algoritmni namoyish qilish" taqdimoti yordamida tushuntirish.

IV

V . Darsning qisqacha mazmuni (2 min.)

VI . Uyga vazifa (1 daqiqa)

Darslar davomida:

I .Tashkiliy vaqt

Dars mavzusi: " Tarmoqlanish va progressiv burg'ulash

Paragrafning asosiy mavzulari:

filial buyrug'i;
♦ shoxlanishning to'liq bo'lmagan shakli;
♦ ikki bosqichli tafsilotlar bilan muammoning misoli.
(2-slayd)

II . Bilimlarni yangilash (5 daqiqa)

Mavzu bo'yicha test:Tsiklik algoritmlar

Variant 1

1. Qaysi raqamlarda shart tekshiriladi:

2. Tsikl algoritmi:


    nc
    qadam
    kts

    oxirigacha oldinda, takrorlang
    nc
    qadam
    burilish
    kts

    erta
    qadam
    con

    nc
    qadam
    kts

4. Tsiklning tanasi:

    algoritmni tasvirlashning grafik usuli

    bu bajaruvchining cheklangan miqdordagi harakatlarda muammoni hal qilish natijasiga erishish tartibini tavsiflovchi ko'rsatmalar to'plami.

    ba'zi buyruqlar ketma-ketligi bir necha marta bajarilishi kerak bo'lgan algoritm.

5. Tsikl tuzilishini chizing (sxema)

Mavzu bo'yicha test:Tsiklik algoritmlar

Variant 2

1. Qaysi figurada protsedura bajariladi:

2. Tsikl quyidagicha:

  1. ba'zi buyruqlar ketma-ketligi bir necha marta bajarilishi kerak bo'lgan algoritm.

    algoritmni tasvirlashning grafik usuli

    bu shunday algoritmik tuzilma bo'lib, unda bir (yoki bir nechta) buyruqlarni takroriy takrorlash amalga oshiriladi.

    bu bajaruvchining cheklangan miqdordagi harakatlarda muammoni hal qilish natijasiga erishish tartibini tavsiflovchi ko'rsatmalar to'plami.

3. Butun ekran bo'ylab gorizontal chiziq chizish talab qilinadi. To'g'ri dasturni tanlang:

    erta
    qadam
    con

    nc
    qadam
    kts

nc

qadam

burilish

kts

    oxirigacha oldinda, takrorlang

nc

qadam

kts

4. Blok diagrammasi:

    "tsikl" algoritmik tuzilishiga kiritilgan buyruqlar ketma-ketligi.

    algoritmni tasvirlashning grafik usuli

    bu bajaruvchining cheklangan miqdordagi harakatlarda muammoni hal qilish natijasiga erishish tartibini tavsiflovchi ko'rsatmalar to'plami.

    ba'zi buyruqlar ketma-ketligi bir necha marta bajarilishi kerak bo'lgan algoritm.

5. Algoritmni tsiklga aylantiruvchi dastur yozing.

III . Nazariy qism (20 min.)

Filial buyrug'i

Keling, yana bir GRIS jamoasi bilan tanishamiz. U filial buyrug'i deb ataladi. Filial buyrug'ining formati:

agar<условие>
keyin<серия 1>
aks holda<серия 2>
kv.(3-slayd)

Kv xizmat so'zi shoxning oxirini bildiradi.

Avvalgidek, GRIS faqat ikkita shartni tekshirishi mumkin: "oldinda cheklov bormi?" yoki "oldinda oxiri yo'qmi?".<Серия>bir yoki bir nechta ketma-ket buyruqlardir. Agar<условие>demak haqiqat<серия 1>, aks holda -<серия 2>. Misol rasmda ko'rsatilgan. 5.12.

(slayd 4)

Bunday shoxlanish to'liq deyiladi.

Shoxlanishning tugallanmagan shakli

Ayrim hollarda filial buyrug'ining to'liq bo'lmagan shakli qo'llaniladi (5.13-rasm). Masalan:

agar chekka oldinda bo'lsa
keyin aylantiring
kv.

(slayd 4)

Tugallanmagan filial buyrug'i quyidagi formatga ega:

agar<условие>
keyin<серия>
kv.

Bu yerda<серия>agar bajariladi<условие>adolatli.slayd 5)

Keling, GRIS uchun oxirgi, nisbatan murakkab dasturni tuzamiz. Ushbu misolda siz progressiv tafsilot usulidan foydalanish ba'zi "jumboq" masalalarni hal qilishni osonlashtirishini ko'rasiz.

Ikki bosqichli detallashtirish muammosiga misol

Vazifa 6. Maydonning chetida joylashgan kvadratlardan iborat bezak yasang. HRISning boshlang'ich pozitsiyasi yuqori chap burchakda, janubga yo'nalishda (5.14-rasm).

(6-slayd)

Maydon chetidan chetiga kvadratchalar zanjirini chizuvchi protsedurani QAT deb ataymiz. Bir kvadrat chizilgan protsedura Kvadrat deb ataladi. Avval asosiy dasturni yozamiz.

Bezak dasturi
erta
Qator hosil qiling
burilish
Qator hosil qiling
burilish
Qator hosil qiling
burilish
Qator hosil qiling
con(7-slayd)

Endi SERIES va SQUARE protseduralarini yozamiz:

(slayd 8)

SERIES protsedurasida tsikl tanasida to'liq bo'lmagan filial mavjud. Bunday algoritmning strukturasini quyidagicha atash mumkin: ichki tarmoqlangan halqa.

Shaklda. 5.15 da RAD protsedurasining blok diagrammasi ko'rsatilgan.

Ushbu dasturni tuzish algoritmni takomillashtirish uchun ikki bosqichni talab qildi, ular quyidagi ketma-ketlikda bajarildi:

Endi siz grafik ijrochini boshqarish uchun barcha buyruqlarni bilasiz. Ularni uch guruhga bo'lish mumkin: oddiy buyruqlar; protsedurani chaqirish buyrug'i; tizimli buyruqlar. Uchinchi guruhga sikl va tarmoq buyruqlari kiradi.

(9-slayd)

IV . Bilimlarni mustahkamlash (15 daqiqa)

“Ornament” algoritmini ishlab chiqish

V . Darsning qisqacha mazmuni (2 min.)

Talabalarning darsdagi ishini baholash.

VI . Uyga vazifa (1 daqiqa)

§31, savollar. Sinovga tayyorlanish(slayd 10)

Savol va topshiriqlar

1. Burg'ilash nima?
2. Detalning oxirgi darajasining yordamchi algoritmlari qanday buyruqlardan iborat bo'lishi mumkin?
3. Tarmoq buyrug'ining formati qanday? U ijrochining qanday harakatlarini belgilaydi?
4. To'liq shoxlanish va to'liq bo'lmagan shoxlanish o'rtasidagi farq nima?
5. Bosqichma-bosqich tafsilotlash orqali quyidagi vazifalarni hal qilish uchun grafik rassomni boshqarish dasturlarini tuzing:
butun maydonni gorizontal nuqtali chiziqlar bilan chizish;
maydonning to'rtta burchagida kvadratlarni chizish;
tomoni qadamga teng bo'lgan katakka butun maydonni chizish.

Mavzu: "Qo'shimcha takomillashtirish usuli"
O'quv maqsadi: Talabalar bilan kompyuterda masalalar yechish bosqichlarini takrorlash: shakllantirish, algoritm, matematik model usuli, dastur, natijalarni tahlil qilish. Bosqichli takomillashtirish usuli tushunchasini kiriting.
Maqsadni ishlab chiqish: mantiqiy fikrlashni, xotirani, fanga qiziqishni rivojlantirish. Talabalarning informatika asoslarini kuchli va ongli ravishda egallashini ta’minlash.
Maqsadni tarbiyalash: xulq-atvor madaniyati, muloqot. Talabalarda axborot madaniyatini tarbiyalash. Talabalarni faol to'liq hayotga va axborot jamiyatida ishlashga tayyorlash.
Darslar davomida:
1. Tashkilot momenti
2. Dars maqsadini belgilash bosqichi
3. So'rov d / z
EHMda masalalar yechish bosqichlari: sozlash, algoritm, matematik model usuli, dastur, natijalarni tahlil qilish.
Sinov
1. Ushbu jarayonni tavsiflovchi aniq shakllangan qoidalar ketma-ketligi
a) blok-sxema
b) algoritm *
v) algoritmning xossalaridan biri
2. Algoritmning xossalari
a) aniqlik, aniqlik, samaradorlik
b) aniqlik, tushunarlilik, samaradorlik
c) diskretlik, aniqlik, ommaviylik, samaradorlik *
3. Ishlab chiqilgan algoritm bir necha usul bilan tuzatilishi mumkin
a) grafik
b) tenglamalar, qoidalar, formulalar tuzish
v) og'zaki tavsif, blok-sxema, algoritmik tilda *
4. Axborotni qayta ishlash bosqichi tasvirlangan
a) to'rtburchak *
b) romb
c) oval
5. Tekshirish shartlari tasvirlangan
a) to'rtburchak
b) romb *
c) kvadrat
6. Ovalga o'xshash shaklda biz yozamiz
a) kirish, chiqish*
b) formula
c) boshlanishi, oxiri
7. Dastlabki ma'lumotlarning kiritilishini va natijaning chiqishini ... da yozamiz.
a) parallelogramm *
b) kvadrat
c) romb
8. Hujjatlarning qaysi biri algoritmdir?
a) z, s harflari bilan tugagan prefikslarning imlo qoidasi
b) teleko'rsatuvlar uchun qo'llanma
c) Pishirish retsepti*
d) Demontaj qilingan holda sotiladigan shkafni yig'ish bo'yicha ko'rsatmalar *
9. Qaysi hollarda gap to‘g‘ri tugaydi: Algoritm is
a) har qanday haqiqiy dastlabki ma'lumotlar uchun kerakli natijaga olib keladigan yakuniy harakatlar ketma-ketligi *
b) harakatlarni bajarish bo'yicha ko'rsatmalar
v) ba'zi bir ijrochiga tushunarli bo'lgan, bajarilishi muammoning o'ziga xos yechimiga olib keladigan cheklangan buyruqlar to'plami.
d) mashina kodlarida dastur
10. Algoritmning alohida elementar amallarga bo'linishi hisoblanadi
a) diskretlik*
b) Aniqlik
c) ommaviy xarakter
d) aniqlash
11. Hujjatlarning qaysi biri algoritmdir?
A) Kutubxonadagi kitoblar katalogi
B) Xalqaro telefon raqamini terish tartibi*
C) Yelim tayyorlash retsepti*
D) Joriy yil uchun devor taqvimi

Tekshiring: Baholash mezoni: 11 "+" -5, 9 "+" -4, 7 "+" -3, 5 "+" -2

4. Yangi mavzuni tushuntirish:
Har qanday faoliyatning muvaffaqiyati puxta rejalashtirishga bog'liq. Va vazifa qanchalik qiyin bo'lsa, harakatlaringizni rejalashtirish qobiliyati shunchalik muhim bo'ladi. Bu holatda asosiy narsa har doim yakuniy natijalarning aniq ta'rifi, keyin oraliq natijalarning ta'rifi bo'ladi, ularsiz maqsadlarga erishish mumkin emas.
Ushbu yondashuv kompyuter yordamida muammolarni hal qilish uchun murakkab algoritmlar va katta dasturlarni tuzishda yagona mumkin bo'lgan yondashuv bo'lib chiqadi. Bu usul algoritm va dasturlarni bosqichma-bosqich tafsilotlash deb ataladi. Bosqichma-bosqich tafsilotlash bilan algoritmlar yordamchi kichik vazifalarni hal qiluvchi yordamchi algoritmlar to'plami sifatida yoziladi va ularning har biri ma'lum oraliq natijalarni olishni talab qiladi.
Asosiy algoritmni ishlab chiqqandan so'ng, "ikkinchi darajali" algoritmlarni ishlab chiqishga o'tish mumkin, bu esa o'z navbatida qo'shimcha tafsilotlarni talab qilishi mumkin. Shunday qilib, asosiy algoritm maqsadga erishish uchun bajarilishi kerak bo'lgan harakat rejasi bo'lib, har bir harakatning mohiyati mos keladigan yordamchi algoritmda shifrlangan.
Algoritmlarni tavsiflash uchun bosqichma-bosqich tafsilotdan foydalanish muammolarni hal qilish usullarini aniq, aniq va tushunarli tarzda tasvirlash imkonini beradi.
Bosqichma-bosqich tafsilotlash usuli algoritmlarni tuzishni osonlashtiradi, chunki masalani qismlarga bo'lib yechish va hali yechilmagan masalalarni yordamchi algoritm sifatida ishlatish imkonini beradi. Ushbu tuzilma yuqoridan pastga dasturlash deb ataladi.
Keling, masalani ko'rib chiqaylik va bosqichma-bosqich detallashtirish usulidan foydalanib, algoritm tuzamiz.
1. 3L va 8L hajmli 2 ta ko'za bor. Rassom Jin har bir ko‘zaga daryodan suv tortib, undan suv quyib, ko‘zadagi suv tepaga to‘ldirilganligini aniqlashi mumkin. Algoritm tuzing, uni bajarib, Jin daryodan 7 litr suv tortadi. suv.
2. Ijrochi so'zdagi bir harfni almashtira oladi va ma'noli so'zdan yana ma'noli so'z chiqishi kerak. Transformatsiya algoritmini yozing:
a) GARDEN so‘zlari CAT so‘ziga;
b) FLY so‘zlari FIL so‘ziga.

5. D / s bosqichli bosqich: xulosani o'qing, xatolar bilan bir nechta qisqa (15 ta buyruqdan ko'p bo'lmagan) dasturlarni ishlab chiqing, shunda keyingi darsda ularni stol ustidagi qo'shningiz tuzatishi mumkin. Siz ushbu dasturlarni qanday maqsadda tuzganligingizni oldindan xabar qilgansiz.

6. Darsni yakunlash bosqichi.

>>Informatika: Algoritmni tarmoqlash va ketma-ket detallashtirish

§ 31. Tarmoqqa ajratish va ketma-ket detallashtirishalgoritm

Paragrafning asosiy mavzulari:

♦ filial buyrug'i;
♦ shoxlanishning to'liq bo'lmagan shakli;
♦ ikki bosqichli spetsifikatsiya bilan muammoning misoli.

Filial buyrug'i

Keling, yana bir GRIS jamoasi bilan tanishamiz. U filial buyrug'i deb ataladi. Filial buyrug'ining formati:

agar<условие>
keyin<серия 1>
aks holda<серия 2>
kv.

Kv xizmat so'zi shoxning oxirini bildiradi.

Avvalgidek, GRIS faqat ikkita shartni tekshirishi mumkin: "oldinda cheklov bormi?" yoki "oldinda oxiri yo'qmi?".<Серия>bir yoki bir nechta ketma-ket buyruqlardir. Agar<условие>demak haqiqat<серия 1>, aks holda -<серия 2>. Misol rasmda ko'rsatilgan. 5.12.

Bunday shoxlanish to'liq deyiladi.

Shoxlanishning tugallanmagan shakli

agar chekka oldinda bo'lsa
keyin aylantiring
kv.


agar<условие>
keyin<серия>
kv.

Bu yerda<серия>agar bajariladi<условие>adolatli.

Keling, oxirgi, nisbatan murakkab tuzamiz dastur GRIS uchun. Ushbu misolda siz progressiv tafsilot usulidan foydalanish ba'zi "jumboq" masalalarni hal qilishni osonlashtirishini ko'rasiz.

Ikki bosqichli detallashtirish muammosiga misol

Vazifa 6. Maydonning chetida joylashgan kvadratlardan iborat bezak yasang. HRISning boshlang'ich pozitsiyasi yuqori chap burchakda, janubga yo'nalishda (5.14-rasm).

Maydon chetidan chetiga kvadratchalar zanjirini chizuvchi protsedurani QAT deb ataymiz. Bir kvadrat chizilgan protsedura Kvadrat deb ataladi. Birinchidan, asosiy narsani yozing dastur

Bezak dasturi
erta
Qator hosil qiling
burilish
Qator hosil qiling
burilish
Qator hosil qiling
burilish
Qator hosil qiling
con

Endi SERIES va SQUARE protseduralarini yozamiz:

SERIES protsedurasida tsikl tanasida to'liq bo'lmagan filial mavjud. Bunday algoritmning strukturasini quyidagicha atash mumkin: ichki tarmoqlangan halqa.

Shaklda. 5.15 berilgan blok diagrammasi RAD protseduralari.

Ushbu dasturni tuzish algoritmni takomillashtirish uchun ikki bosqichni talab qildi, ular quyidagi ketma-ketlikda bajarildi:

Endi siz grafik ijrochini boshqarish uchun barcha buyruqlarni bilasiz. Ularni uch guruhga bo'lish mumkin: oddiy buyruqlar; protsedurani chaqirish buyrug'i; tizimli buyruqlar. Uchinchi guruhga sikl va tarmoq buyruqlari kiradi.

Asosiysi haqida qisqacha

Filial buyrug'i quyidagi formatga ega:

agar<условие>
keyin<серия 1>
aks holda<серия 2>
kv.

Agar<условие>rost, keyin tashkil etuvchi buyruqlar<серию 1>agar yolg'on bo'lsa, unda -<серию 2>.

Tugallanmagan filial buyrug'i quyidagi formatga ega:

agar<условие>
keyin<серия>
kv.

Agar shart to'g'ri bo'lsa, unda<серия>, agar noto'g'ri bo'lsa, darhol algoritmning keyingi buyrug'iga o'ting.

Murakkab algoritmlar bosqichma-bosqich tafsilotlash orqali qulay tarzda qurilgan.

Savol va topshiriqlar

1. Burg'ilash nima?
2. Detalning oxirgi darajasining yordamchi algoritmlari qanday buyruqlardan iborat bo'lishi mumkin?
3. Tarmoq buyrug'ining formati qanday? U ijrochining qanday harakatlarini belgilaydi?
4. To'liq shoxlanish va to'liq bo'lmagan shoxlanish o'rtasidagi farq nima?
5. Bosqichma-bosqich tafsilotlash orqali quyidagi vazifalarni hal qilish uchun grafik rassomni boshqarish dasturlarini tuzing:
butun maydonni gorizontal nuqtali chiziqlar bilan chizish;
maydonning to'rtta burchagida kvadratlarni chizish;
tomoni qadamga teng bo'lgan katakka butun maydonni chizish.

5-bobdan nimani o'rganishingiz kerak

O'quv grafik ijrochilardan birining dasturiy boshqaruvini o'zlashtirish.
Chiziqli dasturlarni yozing.
Tsiklik dasturlarni yozing.
Tarmoqlarni o'z ichiga olgan dasturlarni yozing.
Yordamchi algoritmlarni (kichik dasturlarni) tavsiflash va ulardan foydalanish.
Ketma-ket detallashtirish usulini qo'llang.

I. Semakin, L. Zalogova, S. Rusakov, L. Shestakova, informatika, 9-sinf
Internet saytlaridan o'quvchilar tomonidan taqdim etilgan

Barcha informatika onlayn, mavzular bo'yicha mavzular ro'yxati, informatika konspektlari to'plami, uyga vazifa, savol javoblar, informatika konspektlari 9-sinf, dars ishlanmalari

Dars mazmuni dars xulosasi qo'llab-quvvatlash ramka dars taqdimoti tezlashtirish usullari interaktiv texnologiyalar Amaliyot topshiriq va mashqlar o'z-o'zini tekshirish seminarlar, treninglar, keyslar, kvestlar uy vazifalarini muhokama qilish savollari talabalar tomonidan ritorik savollar Tasvirlar audio, videokliplar va multimedia fotosuratlar, rasmlar grafikasi, jadvallar, sxemalar hazil, latifalar, hazillar, komikslar, matallar, krossvordlar, tirnoqlar Qo'shimchalar tezislar maqolalar, qiziquvchan varaqlar uchun chiplar darsliklar, asosiy va qo'shimcha atamalarning lug'ati Darslik va darslarni takomillashtirishdarslikdagi xatolarni tuzatish darslikdagi parchani yangilash darsdagi innovatsiya elementlarini eskirgan bilimlarni yangilari bilan almashtirish Faqat o'qituvchilar uchun mukammal darslar yil uchun kalendar rejasi muhokama dasturining uslubiy tavsiyalari Integratsiyalashgan darslar

Agar sizda ushbu dars uchun tuzatishlar yoki takliflaringiz bo'lsa,