Óra témája: Segédalgoritmusok. A témában tartott informatika és ikt óra (9. osztály) szekvenciális részletezés módszere és összeállítási módszer vázlata
Óraterv (lecke) mint dokumentum, amely egy adott óra projektje (a szakirány profiljának tudományágaiban szereplő példa alapján)
Lényegében az óra, mint az órai rendszerben a tanulás megszervezésének fő formája, az eredményesség előfeltételeként annak tervezését foglalja magában.
I. P. Podlasom szerint az óra hatékonyságának képlete két összetevőből áll: az előkészítés alaposságából és a levezetés készségéből. Óra előkészítése - az oktatási folyamat megszervezésére szolgáló intézkedéscsomag kidolgozása, amely magában foglalja: diagnosztikát, előrejelzést, tervezést. És a vezénylés készsége általában a tanár tapasztalatához kapcsolódik.
Általános szabály, hogy e két szempont az óravezetés hatékonyságának fokozása érdekében az oktatási intézmény fiatal pedagógusainak nem csak óratervet kell készíteniük, hanem annak vázlattervet vagy részletes óratervet is, amely biztosítja annak részletes tervezését és előkészítését. .
Az óravázlatot hagyományosan a TVET rendszerében állítják össze, számos SSE intézményben. Jelenleg nincsenek köztársasági szinten normatívan jóváhagyott követelmények a pedagógusok kötelező óravázlat-készítésére (óra). Azonban, mint az előző fejtegetésekből is kitűnik, az osztálytermi rendszerre való felkészítésük javasolt. Az oktatási intézmények az oktatási minőségirányítási rendszer megvalósítása keretében saját szabványokat fogadhatnak el arra vonatkozóan, hogy a tanári óra felépítésének eredményeit az „Óraterv” dokumentumban, sőt annak formájában is tükrözniük kell.
Óraterv (lecke) - egy dokumentum, amely egy adott óra projektje, amelyet a tanár dolgozott ki annak végrehajtására, és amely tükrözi annak szerkezetét és fő elemeit. Az óraterv tartalmazza az óra végső céljainak (feladatainak) meghatározását, felépítését (tanfolyamát), a tanár és a tanulók főbb intézkedéseinek felsorolását az oktatási anyag tartalmának elsajátítása érdekében. Példaűrlap (21.1. ábra) használható az óravázlat összeállításához, amely bemutatja az óra tartalmi leírásának főbb elemeit. Az óra megtervezésekor minden tanár beírja a szükséges (indokolt) információkat a készülő dokumentumba, például a program témájának megnevezését, az óra módszertani céljának megfogalmazását, az óra típusát, leírását az anyagi és technikai felszerelések stb.
TANTERV
Az óraprogram témája ___________________________________________ (óraszám)
Az óra témája _____________________________________________________ (órák száma)
Az óra céljai:
oktatási ______________________________
oktatási ______________________
fejlesztés ________________________
Az óra menete (szakaszai).
A tanár aláírása
Rizs. 21.1. Óraterv nyomtatvány minta (osztályok)
Óraterv készítésekor nehéz egyértelmű ajánlást adni a tartalmi leírásának részletezésére. Úgy gondoljuk, hogy az óra szerkezetét olyan mértékben kell leírni, hogy az más tanárok számára is érthető és megkülönböztethető legyen a többi osztálytól.
Az óra menetét a tanár írja le annak szerkezetének megfelelően (a felépítés az óra típusától, a típusa a didaktikai céltól függ). Ebben az esetben használhatja a példaértékű hagyományos felépítésüket lapon. 14.2.
Az óra szakaszainak leírása rubrikálással ( adj. 28, 29, 30, 31, 32, 33, 36 ) vagy technológiai térképen - olyan táblázat, amely szigorúan meghatározott szerkezeti részeket tartalmaz, amelyek az oktatási folyamatot jellemzik (34. melléklet). Használata óraterv készítésekor nem kötelező. Az óravázlatok leírása technológiai térkép formájában a linken található: A modern óra módszertana: Módszertani ajánlások a modern óra módszertanához / Összeállítás: Zhuravkova T.K., Skomorokhova O.M., Skuratovich S.V. / A Mogilev Regionális Végrehajtó Bizottság Oktatási Osztályának Oktatási és Módszertani Központja. - Mogilev, 2007. - http://www.mgpl1.mogilev.by/methodist1.html.
Az „Óraterv” dokumentum az irodai munka alapvető követelményeinek teljesítésével készült (Utasítás a hivatali munkáról a Fehérorosz Köztársaság állami szerveiben és szervezeteiben, jóváhagyva a Fehérorosz Köztársaság Igazságügyi Minisztériumának kelt. 2009. január 19. 4. (módosított és kiegészített)).
A nyílt tanóra tervét a nevelési-oktatási intézményvezető-helyettes hagyja jóvá.
Az óratervben általában feltüntetik az időpontját, a tematikus (naptári-tematikus) terv szerinti számát, csoportszámot, szakot, végzettséget, amelyre megtartják. Bármely információt nem azért adunk meg, hogy növeljük mennyiségét, és ezáltal csökkentsük a leírás észlelésének hatékonyságát, hanem a szükséges elemek részletezése érdekében. Például a szak megnevezése akkor szükséges, ha az egyes szakokhoz eltérő tartalommal olvassák a tudományágat, ezért a tanár nem tévesztheti össze az óravázlatokat.
Az óra céljai különböző pozíciókból állíthatók be (lásd. 23. szakasz). Ha a tanár azt a lehetőséget választotta, hogy három célt tűz ki az órán (képzés, nevelés és fejlesztés vagy tanítás, nevelés és fejlesztés), akkor mindegyiket ugyanabból a pozícióból kell kitűzni. A célmeghatározás egy másik változata is lehetséges: az óra didaktikai céljának és célkitűzéseinek meghatározása annak részeként. Ebben az esetben legalább három feladat kerül megfogalmazásra (tanítás, nevelés, fejlesztés). A tanári pozícióból célokat kitűző pedagógusok általában az óra eredményeit is hozzák, hogy leírják a tanulók konkrét elvárt tevékenységét, és ennek megfelelően feladatokat és értékelési szempontokat biztosítanak számukra.
Az óratervnek, ha annak formája nincs jóváhagyva, nincs korlátozás az óra tartalmi leírásának terjedelmére és részletezésére vonatkozóan. Ezt a dokumentumot azonban a tanár mind a módszertani szolgálatok általi ellenőrzés, mind a saját tevékenységük racionalizálása céljából állítja össze, ami a legfontosabb. Lehetőség szerint segítse a tanárt az óra lebonyolításában. Tehát a tanárnak kényelmesen kell használnia.
A lecke kompetens leírásához meg kell adni a típusát, mivel a felépítése ettől függ. Az óra megtervezésekor a tanár megjósolja az egyes elemeire fordított időt. Az óraterv minden lépésénél megjeleníthető az idő.
A tanórai szakaszok leírása kiegészül a pedagógus által alkalmazni tervezett tanítási módszerekkel, a tanítási formákkal, taneszközökkel. Szükség esetén ezeket az eszközöket közvetlenül az óratervben részletezzük (leírjuk) (például fel lehet tüntetni tervezett kérdéseket az ismeretek frissítésére stb.). Az óra tartalmának és felépítésének leírására azonban vannak részletesebb nyomtatványok.
Az óratervben feltüntetik a szükséges logisztikát vagy TCO-t, házi feladatot. Az óratervhez mellékelhetők a szükséges didaktikai anyagok (zárt teszt feladatainak standard válaszai, feladatkártyák stb.), értékelési szempontok.
Nem szabad megfeledkezni arról, hogy az óratervezés eredményeinek leírásának többféle formája létezik: óraterv, vázlatterv, részletes vázlatterv, nem hagyományos órai forgatókönyv, módszertani fejlesztés. Ebben a felsorolásban a lecke leírásának formáit a leírás egyre részletesebbé tétele alapján rangsoroljuk. Bár a köztük lévő keret meglehetősen önkényes (ha a formájuk nincs dokumentálva).
Óra összefoglalója - az óra részletes leírása. Nemcsak az óra szerkezetét rögzíti, hanem az oktatási anyagot sem. A részletes vázlatterv magában foglalja a lecke részletes (az absztrakthoz képest teljes) leírását.
Módszerfejlesztés az összes tananyag halmaza, amely leckét ad. Óratervet vagy vázlatot tartalmaz. A szöveg magyarázatot ad az óra levezetésének módszertanának számos álláspontjára, módszertani támogatást nyújt egy tanóra (vagy órasorozat) számára.
Kapcsolódó kérdések: MP - 5 , 6 , 7 , 8 , 9 , 10 , 14 , 20 , 22 , 23 , 35 ; P - 18 , 19 .
TÉMA: "AZ ALGORITMUS ELÁGAZÁSA ÉS SZEKVENCIÁLIS RÉSZLETEI"
Az óra céljai:
Nevelési:
1. bevezetni a tanulókat az elágazó csapatba.
2.mutasson példát egy problémára kétlépéses részletezéssel.
Nevelési:
információs kultúra, figyelem, pontosság, kitartás nevelése.
Fejlesztés:
1.önkontroll fejlesztése;
2.a kognitív érdeklődések fejlesztése
Az óra típusa: kombinált
Az óra típusa: lecke a magyarázat és az anyag elsődleges konszolidációja
Felszerelés: tábla, számítógép, projektor
Tankönyv: Semakin "Informatika és IKT" 9. évfolyam
Tanterv:
Szervezési pillanat, házi feladat ellenőrzése.
Új anyag magyarázata.
Gyakorlati rész.
Összegezve a tanulságot.
Házi feladat.
Az órák alatt
Tanári tevékenység
Diák tevékenységek
Helló srácok! Ülj le! Ma az elágazási algoritmust fogjuk tanulmányozni.
Házi feladat ellenőrzése
Elágazás parancs
Ismerkedjünk meg egy másik GRIS csapattal. Ezt hívják elágazási parancsnak. Az elágazás parancs formátuma:
ha<условие>
azután<серия 1>
másképp<серия 2>
négyzetméter
A kv szolgálatszó egy elágazás végét jelöli.
Mint korábban, a GRIS csak két feltételt tud ellenőrizni: „van-e előny?” vagy „nincs még vége?”.<Серия>egy vagy több egymást követő parancs. Ha<условие>akkor igaz<серия 1>, másképp -<серия 2>.
Rajzoljunk egy blokkdiagramot.
Az ilyen elágazást teljesnek nevezzük.
Az elágazás hiányos formája
Egyes esetekben az elágazás parancs hiányos formáját használják
Például:
ha az él előre van
majd fordulj
négyzetméter
Blokk diagramm:
Egy hiányos elágazási parancs formátuma a következő:
ha<условие>
azután<серия>
négyzetméter
Itt<серия>akkor kerül végrehajtásra, ha<условие>becsületes.
Csináljunk egy viszonylag összetettet a grammról a GRIS számára. Ebben a példában látni fogja, hogy a progresszív részletezés módszerének használata megkönnyíti néhány „rejtvény” probléma megoldását.
Példa a kétlépcsős részletezés problémájára
6. feladat Készítsen egy díszt, amely a mező szélén elhelyezkedő négyzetekből áll! A HRIS kezdeti helyzete a bal felső sarokban, déli irányban van.
Nevezzük SOR-nak azt az eljárást, amely a mező szélétől a széléig négyzetláncot rajzol. Azt az eljárást, amely egy négyzetet rajzol, négyzetnek nevezzük. Először is írja meg a fő
Díszműsor
korai
készíts egy SOROT
fordulat
készíts egy SOROT
fordulat
készíts egy SOROT
fordulat
készíts egy SOROT
con
Most írjuk fel a SERIES és a SQUARE eljárásokat:
A SERIES eljárásban a ciklustörzs egy hiányos ágat tartalmaz. Egy ilyen algoritmus felépítése a következőképpen nevezhető: hurok beágyazott elágazással.
ROW eljárások.
A program fordításához két lépésre volt szükség az algoritmus finomításához, amelyeket a következő sorrendben hajtottak végre:
Most már ismeri a grafikus végrehajtó vezérléséhez szükséges összes parancsot. Három csoportra oszthatók: egyszerű parancsok; eljáráshívási parancs; szerkezeti parancsok. A harmadik csoport a hurok- és elágazási parancsokat tartalmazza.
1. függelék.
Térjünk át leckénk gyakorlati részére.
Fájl feltöltése C_1 szinten
Dolgozzon ki egy algoritmust az A pontból B pontba egyenes vonalú mozgáshoz, nyomvonal rajzolásával. Az A-tól B-ig terjedő távolság nem ismert előre. De az biztosan ismert, hogy a B pont mögött fal van egy cella távolságra tőle. Használja ezt a falat, hogy pontosan a B pontban fejezze be a mozgást: ugorjon előre, ellenőrizze, hogy van-e fal előtte, és ha nincs fal, akkor menjen vissza és hagyjon nyomot.
Fájl feltöltése C_2 szinten
Dolgozzon ki egy algoritmust az előadó mozgatására A pontból B pontba, leküzdve az úton megjelenő három pár "ugró" falat. A nyomnak láthatónak kell lennie. Használja az eljárást egy pár fal leküzdésére.
Fájl feltöltése C_3 szinten
2. függelék
3. függelék
4. függelék
A lecke összegzése, pontozás.
31. házi feladat,
1. függelék.
2. függelék
3. függelék
4. függelék
Az óra típusa: lecke az ismeretek megszilárdításáról és az új anyagok elsajátításáról.
Az óra típusa: kombinált óra (előadás és gyakorlat).Az óra céljai: Általános oktatás:
elképzelés kialakítása a tanulók körében a téma alapfogalmairól: elágazó parancs, elágazó parancs hiányos formája;
elágazó algoritmusok fejlesztésének készségeinek kialakítása a GRIS "Strelochka"-ban;
Fejlesztés:
a környező világ jelenségei és folyamatai információs látásmódjának fejlesztése;
Nevelési:
a tanulók információs kultúrájának nevelése, figyelmesség, pontosság, fegyelem, kitartás;
az iskolások kognitív érdeklődésének nevelése
Az óra felépítése:
én .Szervezési pillanat (2 perc)
Üdvözlet. A jelenlévők ellenőrzése. Az óra témája.
II
Írásbeli felmérés 2 munkalehetőség
III
Magyarázat prezentációval
Példa egy problémára kétlépéses részletekkel
Magyarázat az „Elágazó „Dísz” algoritmus bemutatása a Strelochka előadó környezetében” című előadás segítségével.
IV
V . Az óra összefoglalója (2 perc)
VI . Házi feladat (1 perc)
Az órák alatt:
én .Időszervezés
Az óra témája: " Elágazó és progresszív lefúrás ”
A bekezdés fő témái:
♦ fiókparancs;
♦ az elágazás hiányos formája;
♦ egy probléma példa két lépéses részletekkel.(2. dia)
II . Tudásfrissítés (5 perc)
Tantárgy teszt:Ciklikus algoritmusok
1.opció
1. Melyik ábra ellenőrzi a feltételt:
2. A ciklikus algoritmus a következő:
nc
lépés
kts
amíg a vég el nem jön, ismételje meg
nc
lépés
fordulat
kts
korai
lépés
con
nc
lépés
kts
4. A ciklus törzse:
az algoritmus grafikus leírása
ez egy olyan utasításkészlet, amely leírja azt az eljárást, amellyel az előadónak véges számú művelettel kell elérnie a probléma megoldásának eredményét.
olyan algoritmus, amelyben néhány parancssorozatot többször kell végrehajtani.
5. Rajzolja meg a ciklus szerkezetét (folyamatábra)
Tantárgy teszt:Ciklikus algoritmusok
2. lehetőség
1. Melyik ábrán történik az eljárás:
2. A ciklus a következő:
olyan algoritmus, amelyben néhány parancssorozatot többször kell végrehajtani.
az algoritmus grafikus leírása
ez egy olyan algoritmikus struktúra, amelyben egy (vagy több) parancs ismételt megismétlését hajtják végre.
ez egy olyan utasításkészlet, amely leírja azt az eljárást, amellyel az előadónak véges számú művelettel kell elérnie a probléma megoldásának eredményét.
3. A teljes képernyőn vízszintes vonalat kell húzni. Válassza ki a megfelelő programot:
korai
lépés
con
nc
lépés
kts
nc
lépés
fordulat
kts
amíg a vég el nem jön, ismételje meg
nc
lépés
kts
4. A blokkdiagram a következő:
a "ciklus" algoritmikus struktúrában szereplő parancsok sorozata.
az algoritmus grafikus leírása
ez egy olyan utasításkészlet, amely leírja azt az eljárást, amellyel az előadónak véges számú művelettel kell elérnie a probléma megoldásának eredményét.
olyan algoritmus, amelyben néhány parancssorozatot többször kell végrehajtani.
5. Írj egy programot, amely az algoritmust hurkolja!
III . Elméleti rész (20 perc)
Elágazás parancs
Ismerkedjünk meg egy másik GRIS csapattal. Ezt hívják elágazási parancsnak. Az elágazás parancs formátuma:
ha<условие>
azután<серия 1>
másképp<серия 2>
négyzetméter(3. dia)
A kv szolgálatszó egy elágazás végét jelöli.
Mint korábban, a GRIS csak két feltételt tud ellenőrizni: „van-e előny?” vagy „nincs még vége?”.<Серия>egy vagy több egymást követő parancs. Ha<условие>akkor igaz<серия 1>, másképp -<серия 2>. ábrán látható egy példa. 5.12.
(4. dia)
Az ilyen elágazást teljesnek nevezzük.
Az elágazás hiányos formája
Egyes esetekben az elágazás parancs hiányos formáját használják (5.13. ábra). Például:
ha az él előre van
majd fordulj
négyzetméter
(4. dia)
Egy hiányos elágazási parancs formátuma a következő:
ha<условие>
azután<серия>
négyzetméter
Itt<серия>akkor kerül végrehajtásra, ha<условие>becsületes.5. dia)
Állítsuk össze az utolsó, viszonylag összetett programot a GRIS-hez. Ebben a példában látni fogja, hogy a progresszív részletezés módszerének használata megkönnyíti néhány „rejtvény” probléma megoldását.
Példa a kétlépcsős részletezés problémájára
6. feladat Készítsen egy díszt, amely a mező szélén elhelyezkedő négyzetekből áll! A HRIS kezdeti helyzete a bal felső sarokban van, déli irányban (5.14. ábra).
(6. dia)
Nevezzük SOR-nak azt az eljárást, amely a mező szélétől a széléig négyzetláncot rajzol. Azt az eljárást, amely egy négyzetet rajzol, négyzetnek nevezzük. Először írjuk meg a fő programot.
Díszműsor
korai
készíts egy SOROT
fordulat
készíts egy SOROT
fordulat
készíts egy SOROT
fordulat
készíts egy SOROT
con(7. dia)
Most írjuk fel a SERIES és a SQUARE eljárásokat:
(8. dia)
A SERIES eljárásban a ciklustörzs egy hiányos ágat tartalmaz. Egy ilyen algoritmus felépítése a következőképpen nevezhető: hurok beágyazott elágazással.
ábrán. Az 5.15. ábra a RAD eljárás blokkvázlatát mutatja.
A program fordításához két lépésre volt szükség az algoritmus finomításához, amelyeket a következő sorrendben hajtottak végre:
Most már ismeri a grafikus végrehajtó vezérléséhez szükséges összes parancsot. Három csoportra oszthatók: egyszerű parancsok; eljáráshívási parancs; szerkezeti parancsok. A harmadik csoport a hurok- és elágazási parancsokat tartalmazza.
(9. dia)
IV . Az ismeretek megszilárdítása (15 perc)
A "Dísz" algoritmus fejlesztése
V . Az óra összefoglalója (2 perc)
Tanulói munka értékelése tanórán.
VI . Házi feladat (1 perc)
31. §, kérdések. Felkészülés a tesztre(10. dia)
Kérdések és feladatok
1. Mi az a lefúrás?
2. Milyen parancsokból állhatnak az utolsó részletezési szint segédalgoritmusai?
3. Milyen formátumú az elágazás parancs? Az előadó milyen cselekedeteit határozza meg?
4. Mi a különbség a teljes és a nem teljes elágazás között?
5. Lépésről lépésre részletezve állítson össze grafikus vezérlőprogramokat a következő feladatok megoldására:
rajzolja meg a teljes mezőt vízszintes szaggatott vonalakkal;
rajzoljon négyzeteket a mező mind a négy sarkába;
rajzolja meg a teljes mezőt egy olyan cellába, amelynek oldala egyenlő a lépéssel.
Tanulási cél: Megismételni a tanulókkal a számítógépes feladatmegoldás szakaszait: megfogalmazás, algoritmus, matematikai modell módszere, program, eredmények elemzése. Mutassa be a lépésenkénti finomítási módszer fogalmát.
A cél kidolgozása után: A logikus gondolkodás, a memória, a tárgy iránti érdeklődés fejlesztése. Az informatika alapjainak erős és tudatos elsajátításának biztosítása a hallgatóknál.
Nevelje fel a célt: Viselkedéskultúra, kommunikáció. Információs kultúra tanulóinak oktatása. A tanulók felkészítése az információs társadalomban való aktív teljes életre és munkára.
Az órák alatt:
1. Org momentum
2. Az óra céljának kitűzésének szakasza
3. Szavazás d / z
A feladatmegoldás szakaszai számítógépen: beállítás, algoritmus, matematikai modell módszere, program, eredmények elemzése.
Teszt
1. Egy világosan megfogalmazott szabálysorozat, amely leírja ezt a folyamatot
a) blokkvázlat
b) algoritmus *
c) az algoritmus egyik tulajdonsága
2. Az algoritmus tulajdonságai
a) pontosság, bizonyosság, hatékonyság
b) egyértelműség, érthetőség, hatékonyság
c) diszkrétség, bizonyosság, tömegjelleg, hatékonyság *
3. A kidolgozott algoritmus többféleképpen rögzíthető
a) grafika
b) egyenletek, szabályok, képletek készítése
c) szóbeli leírás, blokkdiagram, algoritmikus nyelven *
4. Az információfeldolgozás szakaszát ábrázoljuk
a) egy téglalap*
b) rombusz
c) ovális
5. Az ellenőrzési feltételek láthatók
a) egy téglalap
b) rombusz*
c) négyzet
6. Oválishoz hasonló ábrába írjuk
a) bemenet, kimenet*
b) képlet
c) eleje, vége
7. A kiindulási adatok bevitelét és az eredmény kimenetét a ...
a) paralelogramma *
b) négyzet
c) rombusz
8. Mely dokumentumok algoritmusok?
a) Helyesírási szabály a z-re, s-re végződő előtagokhoz
b) TV műsorfüzet
c) Főzési recept*
d) Útmutató a szétszerelt szekrény összeszereléséhez *
9. Milyen esetekben végződik helyesen a mondat: Egy algoritmus az
a) a kívánt eredményhez vezető műveletek végső sorozata bármely érvényes kezdeti adat esetében *
b) utasítások a műveletek végrehajtására
c) néhány végrehajtó számára érthető parancsok véges halmaza, amelyek végrehajtása a probléma egyedi megoldásához vezet
d) programozás gépi kódokban
10. Az algoritmus felosztása különálló elemi műveletekre az
a) diszkrétség*
b) Bizonyosság
c) tömegjelleg
d) Elhatározás
11. Mely dokumentumok algoritmusok?
A) Könyvkatalógus a könyvtárban
B) Nemzetközi telefonszám tárcsázási eljárása*
C) Recept ragasztó készítéséhez*
D) Falinaptár a tárgyévre
Ellenőrzés: Értékelési szempont: 11 "+" -5, 9 "+" -4, 7 "+" -3, 5 "+" -2
4. Az új téma magyarázata:
Minden tevékenység sikere a gondos tervezésen múlik. És minél nehezebb a feladat, annál fontosabb a cselekvések megtervezésének képessége. A legfontosabb ebben az esetben mindig a végeredmény egyértelmű meghatározása lesz, majd a köztes eredmények meghatározása, amelyek nélkül lehetetlen elérni a célokat.
Ez a megközelítés az egyetlen lehetséges megoldás bonyolult algoritmusok és nagy programok számítógépes problémamegoldó programjainak összeállításakor. Ezt a módszert algoritmusok és programok lépésről lépésre történő részletezésének nevezik. Lépésről lépésre történő részletezéssel az algoritmusok segédalgoritmusok halmazaként kerülnek felírásra, amelyek kiegészítő részfeladatokat oldanak meg, és mindegyikük bizonyos köztes eredményeket igényel.
A főalgoritmus kidolgozása után továbbléphetünk a „második szintű” algoritmusok kidolgozásához, amelyek viszont további részletezést igényelhetnek. Így a fő algoritmus egy cselekvési terv, amelyet a cél elérése érdekében végre kell hajtani, és az egyes műveletek lényege a megfelelő segédalgoritmusban megfejtésre kerül.
A lépésről lépésre történő részletezés az algoritmusok leírására lehetővé teszi, hogy világosan, világosan és érthetően írja le a problémák megoldásának módját.
A lépésről lépésre történő részletezés módszere megkönnyíti az algoritmusok összeállítását, hiszen lehetővé teszi a probléma részenkénti megoldását és a még megoldatlan problémák segédalgoritmusként történő felhasználását. Ezt a struktúrát top-down programozásnak nevezik.
Tekintsük a problémát, és állítsunk össze egy algoritmust a lépésről lépésre történő részletezés módszerével.
1. 2 db 3 és 8 literes kancsó található. Jin művész vizet meríthet a folyóból minden kancsóba, vizet önthet belőle, és megállapíthatja, hogy a kancsóban lévő víz a tetejéig megtelt-e. Készíts egy algoritmust, amelynek végrehajtásával Jin 7 litert húz a folyóból. víz.
2. Az előadó képes egy betűt helyettesíteni egy szóban, és egy értelmes szóból újra értelmes szónak kell kijönnie. Írj egy transzformációs algoritmust:
a) a KERT szavakat a MACSKA szóra;
b) az ELEFÁNT szóba a FLY szavakat.
5. A D / s szakaszba állítás szakasza: olvassa el az összefoglalót, találjon ki több rövid (legfeljebb 15 parancsot tartalmazó) programot hibásan, hogy a következő leckében az asztalon lévő szomszédja hibakeresést végezhessen. Miután korábban beszámolt arról, hogy milyen célból állította össze ezeket a programokat.
6. A lecke összegzésének szakasza.
>>Számítástechnika: Az algoritmus elágazása és szekvenciális részletezése
31. § Elágazás és szekvenciális részletezésalgoritmus
A bekezdés fő témái:
♦ fiókparancs;
♦ az elágazás hiányos formája;
♦ egy probléma egy kétlépéses specifikációval.
Elágazás parancs
Ismerkedjünk meg egy másik GRIS csapattal. Ezt hívják elágazási parancsnak. Az elágazás parancs formátuma:
ha<условие>
azután<серия 1>
másképp<серия 2>
négyzetméter
A kv szolgálatszó egy elágazás végét jelöli.
Mint korábban, a GRIS csak két feltételt tud ellenőrizni: „van-e előny?” vagy „nincs még vége?”.<Серия>egy vagy több egymást követő parancs. Ha<условие>akkor igaz<серия 1>, másképp -<серия 2>. ábrán látható egy példa. 5.12.
Az ilyen elágazást teljesnek nevezzük.
Az elágazás hiányos formája
ha az él előre van
majd fordulj
négyzetméter
ha<условие>
azután<серия>
négyzetméter
Itt<серия>akkor kerül végrehajtásra, ha<условие>becsületes.
Állítsuk össze az utolsót, viszonylag összetettet program a GRIS számára. Ebben a példában látni fogja, hogy a progresszív részletezés módszerének használata megkönnyíti néhány „rejtvény” probléma megoldását.
Példa a kétlépcsős részletezés problémájára
6. feladat Készítsen egy díszt, amely a mező szélén elhelyezkedő négyzetekből áll! A HRIS kezdeti helyzete a bal felső sarokban van, déli irányban (5.14. ábra).
Nevezzük SOR-nak azt az eljárást, amely a mező szélétől a széléig négyzetláncot rajzol. Azt az eljárást, amely egy négyzetet rajzol, négyzetnek nevezzük. Először is írja meg a fő program
Díszműsor
korai
készíts egy SOROT
fordulat
készíts egy SOROT
fordulat
készíts egy SOROT
fordulat
készíts egy SOROT
con
Most írjuk fel a SERIES és a SQUARE eljárásokat:
A SERIES eljárásban a ciklustörzs egy hiányos ágat tartalmaz. Egy ilyen algoritmus felépítése a következőképpen nevezhető: hurok beágyazott elágazással.
ábrán. 5,15 adott blokk diagramm RAD eljárások.
A program fordításához két lépésre volt szükség az algoritmus finomításához, amelyeket a következő sorrendben hajtottak végre:
Most már ismeri a grafikus végrehajtó vezérléséhez szükséges összes parancsot. Három csoportra oszthatók: egyszerű parancsok; eljáráshívási parancs; szerkezeti parancsok. A harmadik csoport a hurok- és elágazási parancsokat tartalmazza.
Röviden a főről
Az elágazás parancs formátuma a következő:
ha<условие>
azután<серия 1>
másképp<серия 2>
négyzetméter
Ha<условие>igaz, akkor azok a parancsok, amelyekből kiindul<серию 1>ha hamis, akkor -<серию 2>.
Egy hiányos elágazási parancs formátuma a következő:
ha<условие>
azután<серия>
négyzetméter
Ha a feltétel igaz, akkor<серия>, ha hamis, akkor azonnal lépjen az algoritmus következő parancsára.
Az összetett algoritmusok kényelmesen, lépésről lépésre történő részletezéssel épülnek fel.
Kérdések és feladatok
1. Mi az a lefúrás?
2. Milyen parancsokból állhatnak az utolsó részletezési szint segédalgoritmusai?
3. Milyen formátumú az elágazás parancs? Az előadó milyen cselekedeteit határozza meg?
4. Mi a különbség a teljes és a nem teljes elágazás között?
5. Lépésről lépésre részletezve állítson össze grafikus vezérlőprogramokat a következő feladatok megoldására:
rajzolja meg a teljes mezőt vízszintes szaggatott vonalakkal;
rajzoljon négyzeteket a mező mind a négy sarkába;
rajzolja meg a teljes mezőt egy olyan cellába, amelynek oldala egyenlő a lépéssel.
Amit meg kell tanulnod az 5. fejezetből
Elsajátítani az egyik oktatógrafikus előadó programvezérlését.
Írjon lineáris programokat.
Írjon ciklikus programokat.
Írjon olyan programokat, amelyek ágakat tartalmaznak.
Ismertesse meg és használja a segédalgoritmusokat (szubrutinokat).
Alkalmazza a szekvenciális részletezés módszerét.
I. Semakin, L. Zalogova, S. Rusakov, L. Shestakova, Informatika, 9. osztály
Internetes oldalak olvasói küldték be
Összes számítástechnika online, témakörök listája tantárgyanként, számítástechnikai absztraktok gyűjteménye, házi feladat, kérdések és válaszok, számítástechnika absztraktok 9. osztály, óravázlatok
Az óra tartalma óra összefoglalója támogatási keret óra bemutató gyorsító módszerek interaktív technológiák Gyakorlat feladatok és gyakorlatok önvizsgálat műhelyek, tréningek, esetek, küldetések házi feladat megbeszélés kérdések szónoki kérdések a tanulóktól Illusztrációk audio, videoklippek és multimédia fényképek, képek grafika, táblázatok, sémák humor, anekdoták, viccek, képregények példázatok, mondások, keresztrejtvények, idézetek Kiegészítők absztraktokat cikkek chipek érdeklődő csaló lapok tankönyvek alapvető és kiegészítő kifejezések szószedete egyéb Tankönyvek és leckék javításaa tankönyv hibáinak javítása egy töredék frissítése a tankönyvben az innováció elemei a leckében az elavult ismeretek újakkal való helyettesítése Csak tanároknak tökéletes leckék naptári terv évre a vitaprogram módszertani ajánlásai Integrált leckékHa javításai vagy javaslatai vannak ehhez a leckéhez,