Plán hodiny (hodiny) ako dokument, ktorý je projektom konkrétnej hodiny (na základe príkladu v disciplínach profilu špecializačného smeru)

Vo svojom jadre hodina, ako hlavná forma organizácie učenia v systéme triednych hodín, zahŕňa jej plánovanie ako predpoklad efektívnosti.

Podľa I.P. Podlasom obsahuje vzorec na efektívnosť lekcie dve zložky: dôkladnosť jej prípravy a zručnosť jej vedenia. Príprava hodiny - vypracovanie súboru opatrení na organizáciu vzdelávacieho procesu, ktoré zahŕňajú: diagnostiku, prognózovanie, plánovanie. A zručnosť dirigovania je spravidla spojená so skúsenosťami učiteľa.

Spravidla, aby sa tieto dva aspekty v efektívnosti vedenia tried zvýšili, mladí učitelia vo vzdelávacej inštitúcii sú povinní vypracovať nielen plán hodiny, ale aj jej rámcový plán alebo podrobný plán hodiny, aby sa zabezpečilo jej podrobné plánovanie a príprava. .

Plán hodín je tradične zostavovaný v systéme TVET, v mnohých inštitúciách SSE. V súčasnosti neexistujú na republikovej úrovni žiadne normatívne schválené požiadavky na povinnú prípravu rozvrhov hodín (tried) učiteľmi. Ako však vyplýva z predchádzajúcich vysvetlení, odporúča sa ich príprava na systém tried. Vzdelávacie inštitúcie si v rámci implementácie systému manažérstva kvality vzdelávania môžu osvojiť vlastné štandardy pre potrebu premietnutia výsledkov budovania vyučovacej hodiny učiteľa do dokumentu „Plán vyučovacej hodiny“ a dokonca aj do jeho podoby.

Plán hodiny (lekcia) - dokument, ktorý je projektom konkrétnej hodiny, vypracovaný učiteľom na jej realizáciu a odrážajúci jej štruktúru a hlavné prvky. Plán hodiny obsahuje definíciu konečných cieľov (úloh) hodiny, jej štruktúru (kurz), zoznam hlavných činností učiteľa a študentov na zvládnutie obsahu vzdelávacieho materiálu. Vzorový formulár (obr. 21.1) možno použiť na zostavenie plánu hodiny, ktorý predstavuje hlavné prvky na popis obsahu hodiny. Pri koncipovaní vyučovacej hodiny každý učiteľ zadá do pripravovaného dokumentu potrebné (zdôvodnené) informácie, napríklad názov témy programu, formuláciu metodického cieľa hodiny, typ hodiny, popis materiálno-technické vybavenie a pod.

PLÁN LEKCIE

Téma vyučovacieho programu ___________________________________ (počet hodín)

Téma hodiny ____________________________________________ (počet hodín)

Ciele lekcie:

    vzdelávacie __________________________

    vzdelávacie ______________________

    vývoj __________________________

Priebeh (etapy) lekcie

Podpis učiteľa

Ryža. 21.1. Vzorový formulár plánu lekcie (triedy)

Pri príprave plánu hodiny je ťažké dať jednoznačné odporúčanie na podrobný popis jeho obsahu. Domnievame sa, že je potrebné opísať štruktúru vyučovacej hodiny do takej miery, aby bola zrozumiteľná pre ostatných učiteľov a odlišovala ju od ostatných tried.

Priebeh vyučovacej hodiny opisuje učiteľ v súlade s jej štruktúrou (štruktúra závisí od typu vyučovacej hodiny, typ závisí od didaktického cieľa). V tomto prípade môžete použiť ich príkladnú tradičnú štruktúru, uvedenú v tab. 14.2.

Opis fáz lekcie možno vykonať pomocou rubrikácie ( adj. 28, 29, 30, 31, 32, 33, 36 ) alebo v technologickej mape - tabuľke, ktorá má presne vymedzené štruktúrne časti, ktoré charakterizujú vzdelávací proces (príloha 34). Jeho použitie pri zostavovaní plánu hodiny je voliteľné. Popis plánov hodín vo forme technologickej mapy nájdete na odkaze: Metodika modernej hodiny: Metodické odporúčania k metodológii modernej hodiny / Porov.: Zhuravkova T.K., Skomorokhova O.M., Skuratovich S.V. / Vzdelávacie a metodické centrum pre odborné vzdelávanie odboru školstva Regionálneho výkonného výboru Mogilev. - Mogilev, 2007. - http://www.mgpl1.mogilev.by/methodist1.html.

Dokument „Plán lekcií“ je vypracovaný s plnením základných požiadaviek na kancelársku prácu (Pokyn o kancelárskej práci v štátnych orgánoch a organizáciách Bieloruskej republiky, schválený vyhláškou Ministerstva spravodlivosti Bieloruskej republiky zo dňa 19. januára 2009 č. 4 (v znení zmien a doplnkov)).

Plán otvorenej hodiny schvaľuje zástupca riaditeľa vzdelávacej inštitúcie.

V pláne hodiny je zvyčajne uvedený aj jej dátum, číslo podľa tematického (kalendárno-tematického) plánu, číslo skupiny, odbornosť, kvalifikácia, pre ktorú sa koná. Akákoľvek informácia sa neuvádza preto, aby sa zväčšil jej objem, a tým sa znížila efektívnosť vnímania jej opisu, ale aby sa podrobne opísali potrebné prvky. Napríklad názov špecializácie je potrebný, ak sa disciplína číta s rôznym obsahom pre rôzne špeciality, preto učiteľ nemôže zamieňať plány hodín.

Ciele hodiny je možné nastaviť z rôznych pozícií (viď. oddiel 23). Ak si učiteľ zvolil možnosť stanovenia troch cieľov vyučovacej hodiny (výcvik, vzdelávanie a rozvoj alebo vyučovanie, vzdelávanie a rozvoj), mali by byť všetky nastavené z rovnakej pozície. Je možný aj iný variant stanovenia cieľov: stanovenie didaktického cieľa a cieľov vyučovacej hodiny ako jej častí. V tomto prípade sú formulované aspoň tri úlohy (učiteľská, vzdelávacia, rozvíjajúca). Učitelia, ktorí stanovujú ciele z pozície učiteľa, zvyčajne prinášajú aj výsledky hodiny, aby opísali konkrétnu očakávanú aktivitu žiakov a podľa toho im dali úlohy na jej zvládnutie a hodnotiace kritériá.

Plán hodiny, ak nie je schválená jeho forma, nemá žiadne obmedzenia na objem a podrobnosť popisu obsahu hodiny. Učiteľ však tento dokument zostavuje tak na overenie metodickými službami, ako aj na racionalizáciu vlastnej činnosti, čo je najdôležitejšie. Mal by čo najviac pomáhať učiteľovi pri vedení vyučovacej hodiny. Takže učiteľ by mal byť pohodlný pri jeho používaní.

Pre kompetentný popis lekcie je potrebné uviesť jej typ, pretože od nej závisí jej štruktúra. Pri navrhovaní hodiny učiteľ predpovedá čas strávený na každom jej prvku. Čas môže byť zobrazený pre každý krok v pláne lekcie.

Opis etáp vyučovacej hodiny je doplnený o vyučovacie metódy, ktoré učiteľ plánuje použiť, formy vyučovania, učebné pomôcky. V prípade potreby sú tieto nástroje podrobne opísané (popísané) priamo v pláne hodiny (napríklad môžu byť uvedené plánované otázky na aktualizáciu vedomostí atď.). Existujú však podrobnejšie formuláre na popis obsahu a organizácie vyučovacej hodiny.

V pláne lekcie je uvedená potrebná logistika alebo TCO, domáca úloha. K plánu hodiny môžu byť priložené potrebné didaktické materiály (štandardné odpovede na úlohy uzavretého testu, kartičky úloh a pod.), hodnotiace kritériá.

Je potrebné mať na pamäti, že existuje niekoľko foriem opisu výsledkov navrhovania vyučovacej hodiny: plán vyučovacej hodiny, osnovný plán, podrobný osnovný plán, netradičný scenár lekcie, metodický vývoj. V tomto zozname sú formy opisu lekcie zoradené na základe rastúcej podrobnosti opisu. Hoci rámec medzi nimi je skôr ľubovoľný (ak nie je zdokumentovaná ich forma).

Zhrnutie lekcie - podrobný popis lekcie. Nefixuje nielen štruktúru hodiny, ale ani vzdelávací materiál. Podrobný osnovný plán zahŕňa podrobný (úplný v porovnaní s abstraktom) popis lekcie.

Metodický vývoj je súbor všetkých materiálov, ktoré poskytujú lekciu. Obsahuje plán alebo osnovu lekcie. Text poskytuje vysvetlenie mnohých pozícií metodiky vedenia vyučovacej hodiny, metodickej podpory vyučovacej hodiny (alebo série vyučovacích hodín).

Súvisiace problémy: MP - 5 , 6 , 7 , 8 , 9 , 10 , 14 , 20 , 22 , 23 , 35 ; P - 18 , 19 .

TÉMA: "VETVENIE A NÁSLEDNÉ PODROBNOSTI ALGORITU"

Ciele lekcie:

Vzdelávacie:

1. zoznámiť žiakov s tímom vetvenia.

2. ukážte príklad problému s dvojkrokovým detailovaním.

Vzdelávacie:

výchova informačnej kultúry, pozornosť, presnosť, vytrvalosť.

vyvíja sa:

1.rozvoj sebakontroly;

2.rozvoj kognitívnych záujmov

Typ lekcie: kombinované

Typ lekcie: lekcia vysvetľovania a primárneho upevňovania učiva

Vybavenie: doska, počítače, projektor

učebnica: Semakin „Informatika a IKT“ 9. ročník

Plán lekcie:

    Organizačná chvíľa, kontrola domácich úloh.

    Vysvetlenie nového materiálu.

    Praktická časť.

    Zhrnutie lekcie.

    Domáca úloha.

Počas vyučovania

Činnosť učiteľa

Študentské aktivity

Ahojte chalani! Sadni si! Dnes budeme študovať algoritmus vetvenia.

Kontrola domácich úloh

Príkaz pobočky

Poďme sa zoznámiť s ďalším GRIS tímom. Nazýva sa príkaz pobočky. Formát príkazu pobočky je:

ak<условие>
potom<серия 1>
inak<серия 2>
sq

Služobné slovo kv označuje koniec pobočky.

Rovnako ako predtým, GRIS môže skontrolovať iba dve podmienky: „Je pred nami hrana?“ alebo "nie je pred nami žiadny koniec?".<Серия>je jeden alebo viac po sebe idúcich príkazov. Ak<условие>je teda pravda<серия 1>, inak -<серия 2>.

Nakreslíme blokovú schému.

Takéto vetvenie sa nazýva úplné.

Neúplná forma vetvenia

V niektorých prípadoch sa používa neúplná forma príkazu vetvy

Napríklad:

ak je hrana vpredu
potom otočte
sq

Bloková schéma:

Neúplný príkaz vetvy má nasledujúci formát:

ak<условие>
potom<серия>
sq

Tu<серия>sa vykonáva, ak<условие>fér.

Urobme si relatívne komplex o grame pre GRIS. Na tomto príklade uvidíte, že použitie metódy progresívnych detailov uľahčuje vyriešenie niektorých „hádankových“ problémov.

Príklad problému s dvojkrokovým detailovaním

Úloha 6. Zostrojte ornament pozostávajúci zo štvorcov umiestnených pozdĺž okraja poľa. Počiatočná poloha HRIS je v ľavom hornom rohu, smerom na juh.

Procedúru, ktorá kreslí reťazec štvorcov od okraja k okraju poľa, nazvime RIADOK. Postup, pri ktorom sa vykreslí jeden štvorec, sa nazýva Štvorec. Najprv napíšte hlavné

Ornamentový program
skoro
urobiť RIADOK
otočiť
urobiť RIADOK
otočiť
urobiť RIADOK

otočiť
urobiť RIADOK
kon

Teraz si napíšeme procedúry SERIES a SQUARE:

V postupe SERIES obsahuje telo cyklu neúplnú vetvu. Štruktúru takéhoto algoritmu možno nazvať takto: slučka s vnoreným vetvením.

ROW postupy.

Kompilácia tohto programu vyžadovala dva kroky na spresnenie algoritmu, ktoré boli vykonané v nasledujúcom poradí:

Teraz poznáte všetky príkazy na ovládanie grafického spúšťača. Možno ich rozdeliť do troch skupín: jednoduché príkazy; príkaz na volanie procedúry; štrukturálne príkazy. Do tretej skupiny patria príkazy slučky a vetvy.

Dodatok 1.

Prejdime k praktickej časti našej lekcie.

Nahrajte súbor úrovne C_1

Vytvorte algoritmus na pohyb z bodu A do bodu B v priamej línii s nakreslením stopy. Vzdialenosť z bodu A do bodu B nie je vopred známa. Ale je známe, že za bodom B je stena vo vzdialenosti jednej bunky od neho. Použite túto stenu na dokončenie pohybu presne v bode B: skočte dopredu, skontrolujte, či je pred vami stena, a ak tam nie je žiadna stena, vráťte sa a zanechajte stopu.

Nahrajte súbor úrovne C_2

Vytvorte algoritmus na presun umelca z bodu A do bodu B a prekonajte tri páry „skákajúcich“ stien, ktoré sa objavia na ceste. Stopa musí byť viditeľná. Pomocou postupu prekonajte jeden pár stien.

Nahrajte súbor úrovne C_3

Dodatok 2

Príloha 3

Dodatok 4

Zhrnutie hodiny, zadávanie známok.

Položka domácej úlohy 31,

Dodatok 1.

Dodatok 2

Príloha 3

Dodatok 4

Typ lekcie: lekciu upevňovania vedomostí a učenia sa nového materiálu.

Typ lekcie: kombinovaná hodina (prednáška a cvičenie).Ciele lekcie: Všeobecné vzdelanie:

vytvoriť si medzi žiakmi predstavu o základných pojmoch témy: rozvetvovací príkaz, neúplný tvar rozvetvovacieho príkazu;

formovať zručnosti vývoja algoritmov s vetvením v GRIS "Strelochka";

vyvíja sa:

rozvoj informačného videnia javov a procesov okolitého sveta;

Vzdelávacie:

výchova informačnej kultúry žiakov, všímavosť, presnosť, disciplína, vytrvalosť;

vzdelávanie kognitívneho záujmu školákov

Štruktúra lekcie:

ja .Organizačný moment (2 min.)

pozdravujem. Kontrola prítomných. Téma lekcie.

II

Písomný prieskum 2 možnosti práce

III

Vysvetlenie s prezentáciou

Príklad problému s detailmi v dvoch krokoch

Vysvetlenie pomocou prezentácie „Ukážka algoritmu s vetvením „Ornament“ v prostredí interpreta Strelochka.

IV

V . Zhrnutie lekcie (2 min.)

VI . Domáca úloha (1 min.)

Počas tried:

ja .Organizovanie času

Téma lekcie: „ Vetvenie a postupné znižovanie

Hlavné témy odseku:

príkaz pobočky;
♦ neúplná forma vetvenia;
♦ príklad problému s detailmi v dvoch krokoch.
(snímka 2)

II . Aktualizácia vedomostí (5 min.)

Predmetový test:Cyklické algoritmy

možnosť 1

1. V ktorom z obrázkov je skontrolovaná podmienka:

2. Cyklický algoritmus je:


    nc
    krok
    kts

    kým nie je koniec dopredu, opakujte
    nc
    krok
    otočiť
    kts

    skoro
    krok
    kon

    nc
    krok
    kts

4. Telo cyklu je:

    grafický spôsob popisu algoritmu

    ide o súbor inštrukcií popisujúcich postup, aby interpret dosiahol výsledok riešenia problému v konečnom počte akcií.

    algoritmus, v ktorom musí byť určitá sekvencia príkazov vykonaná niekoľkokrát.

5. Nakreslite štruktúru cyklu (vývojový diagram)

Predmetový test:Cyklické algoritmy

Možnosť 2

1. V ktorom z obrázkov sa postup vykonáva:

2. Cyklus je:

  1. algoritmus, v ktorom musí byť určitá sekvencia príkazov vykonaná niekoľkokrát.

    grafický spôsob popisu algoritmu

    je to taká algoritmická štruktúra, v ktorej sa vykonáva opakované opakovanie jedného (alebo niekoľkých) príkazov.

    ide o súbor inštrukcií popisujúcich postup, aby interpret dosiahol výsledok riešenia problému v konečnom počte akcií.

3. Je potrebné nakresliť vodorovnú čiaru cez celú obrazovku. Vyberte si správny program:

    skoro
    krok
    kon

    nc
    krok
    kts

nc

krok

otočiť

kts

    kým nie je koniec dopredu, opakujte

nc

krok

kts

4. Bloková schéma je:

    sekvencia príkazov zahrnutých v algoritmickej štruktúre "cyklus".

    grafický spôsob popisu algoritmu

    ide o súbor inštrukcií popisujúcich postup, aby interpret dosiahol výsledok riešenia problému v konečnom počte akcií.

    algoritmus, v ktorom musí byť určitá sekvencia príkazov vykonaná niekoľkokrát.

5. Napíšte program, ktorý bude opakovať algoritmus.

III . Teoretická časť (20 min.)

Príkaz pobočky

Poďme sa zoznámiť s ďalším GRIS tímom. Nazýva sa príkaz pobočky. Formát príkazu pobočky je:

ak<условие>
potom<серия 1>
inak<серия 2>
sq(snímka 3)

Služobné slovo kv označuje koniec pobočky.

Rovnako ako predtým, GRIS môže skontrolovať iba dve podmienky: „Je pred nami hrana?“ alebo "nie je pred nami žiadny koniec?".<Серия>je jeden alebo viac po sebe idúcich príkazov. Ak<условие>je teda pravda<серия 1>, inak -<серия 2>. Príklad je znázornený na obr. 5.12.

(snímka 4)

Takéto vetvenie sa nazýva úplné.

Neúplná forma vetvenia

V niektorých prípadoch sa používa neúplná forma príkazu vetvy (obrázok 5.13). Napríklad:

ak je hrana vpredu
potom otočte
sq

(snímka 4)

Neúplný príkaz vetvy má nasledujúci formát:

ak<условие>
potom<серия>
sq

Tu<серия>sa vykonáva, ak<условие>fér.snímka 5)

Poďme si poskladať posledný, pomerne zložitý program pre GRIS. Na tomto príklade uvidíte, že použitie metódy progresívnych detailov uľahčuje vyriešenie niektorých „hádankových“ problémov.

Príklad problému s dvojkrokovým detailovaním

Úloha 6. Zostrojte ornament pozostávajúci zo štvorcov umiestnených pozdĺž okraja poľa. Počiatočná poloha HRIS je v ľavom hornom rohu, smer na juh (obr. 5.14).

(snímka 6)

Procedúru, ktorá kreslí reťazec štvorcov od okraja k okraju poľa, nazvime RIADOK. Postup, pri ktorom sa vykreslí jeden štvorec, sa nazýva Štvorec. Najprv napíšeme hlavný program.

Ornamentový program
skoro
urobiť RIADOK
otočiť
urobiť RIADOK
otočiť
urobiť RIADOK
otočiť
urobiť RIADOK
kon(snímka 7)

Teraz si napíšeme procedúry SERIES a SQUARE:

(snímka 8)

V postupe SERIES obsahuje telo cyklu neúplnú vetvu. Štruktúru takéhoto algoritmu možno nazvať takto: slučka s vnoreným vetvením.

Na obr. 5.15 ukazuje blokovú schému procedúry RAD.

Kompilácia tohto programu vyžadovala dva kroky na spresnenie algoritmu, ktoré boli vykonané v nasledujúcom poradí:

Teraz poznáte všetky príkazy na ovládanie grafického spúšťača. Možno ich rozdeliť do troch skupín: jednoduché príkazy; príkaz na volanie procedúry; štrukturálne príkazy. Do tretej skupiny patria príkazy slučky a vetvy.

(snímka 9)

IV . Upevnenie vedomostí (15 min.)

Vývoj algoritmu "Ornament".

V . Zhrnutie lekcie (2 min.)

Hodnotenie prác žiakov na hodine.

VI . Domáca úloha (1 min.)

§31, otázky. Príprava na test(snímka 10)

Otázky a úlohy

1. Čo je to hĺbková analýza?
2. Z akých príkazov môžu pozostávať pomocné algoritmy poslednej úrovne podrobnosti?
3. Aký je formát príkazu pobočky? Aké akcie interpreta definuje?
4. Aký je rozdiel medzi úplným rozvetvením a neúplným rozvetvením?
5. Postupným vytváraním podrobností zostavte programy na ovládanie grafických umelcov, aby ste vyriešili nasledujúce úlohy:
nakreslite celé pole vodorovnými bodkovanými čiarami;
nakreslite štvorce vo všetkých štyroch rohoch poľa;
nakreslite celé pole do bunky so stranou rovnajúcou sa kroku.

Téma: "Metóda postupného spresňovania"
Cieľ výučby: Zopakovať si so študentmi etapy riešenia úloh na počítači: formulácia, algoritmus, metóda matematického modelu, program, analýza výsledkov. Zaviesť koncept metódy postupného zjemňovania.
Po vypracovaní cieľa: Rozvíjať logické myslenie, pamäť, záujem o predmet. Zabezpečenie silného a uvedomelého zvládnutia základov informatiky študentmi.
Vychovať cieľ: Kultúra správania, komunikácia. Vzdelávanie u študentov informačnej kultúry. Príprava žiakov na aktívny plnohodnotný život a prácu v informačnej spoločnosti.
Počas tried:
1. Org moment
2. Fáza stanovenia cieľa vyučovacej hodiny
3. Anketa d/z
Etapy riešenia úloh na počítači: nastavenie, algoritmus, metóda matematického modelu, program, analýza výsledkov.
Test
1. Jasne formulovaná postupnosť pravidiel popisujúcich tento proces je
a) bloková schéma
b) algoritmus *
c) jedna z vlastností algoritmu
2. Vlastnosti algoritmu
a) presnosť, istota, účinnosť
b) prehľadnosť, zrozumiteľnosť, účinnosť
c) diskrétnosť, istota, masový charakter, efektívnosť *
3. Vyvinutý algoritmus možno opraviť niekoľkými spôsobmi
a) grafický
b) zostavovanie rovníc, pravidiel, vzorcov
c) slovný popis, bloková schéma, v algoritmickom jazyku *
4. Je znázornená fáza spracovania informácií
a) obdĺžnik *
b) kosoštvorec
c) oválne
5. Podmienky kontroly sú zobrazené
a) obdĺžnik
b) kosoštvorec *
c) štvorec
6. V tvare podobnom oválu píšeme
a) vstup, výstup*
b) vzorec
c) začiatok, koniec
7. Vstup počiatočných údajov a výstup výsledku zapíšeme do ...
a) rovnobežník *
b) štvorcový
c) kosoštvorec
8. Ktoré z dokumentov sú algoritmy?
a) Pravopisné pravidlo pre predpony končiace na z, s
b) TV programový sprievodca
c) Recept na varenie*
d) Návod na montáž skrine predávanej v demonte *
9. V ktorých prípadoch sa veta končí správne: Algoritmus je
a) konečná postupnosť akcií vedúcich k požadovanému výsledku pre akékoľvek platné počiatočné údaje *
b) pokyny na vykonanie úkonov
c) konečná množina príkazov zrozumiteľných pre niektorého vykonávateľa, ktorých vykonanie vedie k jedinečnému riešeniu problému
d) programovať v strojových kódoch
10. Rozdelenie algoritmu na samostatné elementárne akcie je
a) diskrétnosť*
b) Istota
c) masový charakter
d) Stanovenie
11. Ktoré z dokumentov sú algoritmy?
A) Katalóg kníh v knižnici
B) Postup pri vytáčaní medzinárodného telefónneho čísla*
C) Recept na výrobu lepidla*
D) Nástenný kalendár na aktuálny rok

Kontrola: Hodnotiace kritérium: 11 "+" -5, 9 "+" -4, 7 "+" -3, 5 "+" -2

4. Vysvetlenie novej témy:
Úspech akejkoľvek činnosti závisí od starostlivého plánovania. A čím ťažšia úloha, tým dôležitejšia je schopnosť plánovať svoje akcie. Hlavná vec v tomto prípade bude vždy jasná definícia konečných výsledkov, potom definícia priebežných výsledkov, bez ktorých nie je možné dosiahnuť ciele.
Tento prístup sa ukazuje ako jediný možný pri zostavovaní zložitých algoritmov a veľkých programov na riešenie problémov pomocou počítača. Táto metóda sa nazýva podrobný popis algoritmov a programov. S podrobným popisom krok za krokom sú algoritmy písané ako súbor pomocných algoritmov, ktoré riešia pomocné čiastkové úlohy, a každý z nich vyžaduje získanie určitých medzivýsledkov.
Po vyvinutí hlavného algoritmu je možné pristúpiť k vývoju algoritmov „druhej úrovne“, ktoré si zase môžu vyžadovať ďalšie podrobnosti. Hlavný algoritmus je teda akčný plán, ktorý musí byť dokončený, aby sa dosiahol cieľ, a podstata každej akcie je dešifrovaná v zodpovedajúcom pomocnom algoritme.
Použitie podrobných podrobností na popis algoritmov vám umožňuje jasne, jasne a zrozumiteľne opísať, ako riešiť problémy.
Metóda detailného detailovania krok za krokom uľahčuje zostavovanie algoritmov, od r umožňuje vyriešiť problém po častiach a použiť ako pomocné algoritmy problémy, ktoré ešte neboli vyriešené. Táto štruktúra sa nazýva programovanie zhora nadol.
Uvažujme o probléme a zostavme algoritmus pomocou metódy podrobného detailovania.
1. K dispozícii sú 2 džbány s objemom 3L a 8L. Umelec Jin dokáže nabrať vodu z rieky do každého džbánu, vyliať z neho vodu a určiť, či je voda v džbáne naplnená po vrch. Vytvorte algoritmus, vykonaním ktorého Jin odoberie 7 litrov z rieky. voda.
2. Interpret dokáže nahradiť jedno písmeno v slove a zo zmysluplného slova by malo opäť vzniknúť zmysluplné slovo. Napíšte transformačný algoritmus:
a) slová ZÁHRADA k slovu MAČKA;
b) slová LETIŤ do slova SLON.

5. Fáza inscenovania D / s: prečítajte si zhrnutie, vymyslite niekoľko krátkych (nie viac ako 15 príkazov) programov s chybami, aby ich v ďalšej lekcii mohol odladiť váš sused na stole. Po predchádzajúcej správe, na aký účel ste tieto programy skompilovali.

6. Fáza zhrnutia hodiny.

>>Informatika: vetvenie a postupné detailovanie algoritmu

§ 31. Rozvetvenie a postupné upresňovaniealgoritmu

Hlavné témy odseku:

♦ velenie pobočky;
♦ neúplná forma vetvenia;
♦ príklad problému s dvojstupňovou špecifikáciou.

Príkaz pobočky

Poďme sa zoznámiť s ďalším GRIS tímom. Nazýva sa príkaz pobočky. Formát príkazu pobočky je:

ak<условие>
potom<серия 1>
inak<серия 2>
sq

Služobné slovo kv označuje koniec pobočky.

Rovnako ako predtým, GRIS môže skontrolovať iba dve podmienky: „Je pred nami hrana?“ alebo "nie je pred nami žiadny koniec?".<Серия>je jeden alebo viac po sebe idúcich príkazov. Ak<условие>je teda pravda<серия 1>, inak -<серия 2>. Príklad je znázornený na obr. 5.12.

Takéto vetvenie sa nazýva úplné.

Neúplná forma vetvenia

ak je hrana vpredu
potom otočte
sq


ak<условие>
potom<серия>
sq

Tu<серия>sa vykonáva, ak<условие>fér.

Zostavme posledný, pomerne zložitý program pre GRIS. Na tomto príklade uvidíte, že použitie metódy progresívnych detailov uľahčuje vyriešenie niektorých „hádankových“ problémov.

Príklad problému s dvojkrokovým detailovaním

Úloha 6. Zostrojte ornament pozostávajúci zo štvorcov umiestnených pozdĺž okraja poľa. Počiatočná poloha HRIS je v ľavom hornom rohu, smer na juh (obr. 5.14).

Procedúru, ktorá kreslí reťazec štvorcov od okraja k okraju poľa, nazvime RIADOK. Postup, pri ktorom sa vykreslí jeden štvorec, sa nazýva Štvorec. Najprv napíšte hlavné program

Ornamentový program
skoro
urobiť RIADOK
otočiť
urobiť RIADOK
otočiť
urobiť RIADOK
otočiť
urobiť RIADOK
kon

Teraz si napíšeme procedúry SERIES a SQUARE:

V postupe SERIES obsahuje telo cyklu neúplnú vetvu. Štruktúru takéhoto algoritmu možno nazvať takto: slučka s vnoreným vetvením.

Na obr. 5.15 je daný Bloková schéma RAD postupy.

Kompilácia tohto programu vyžadovala dva kroky na spresnenie algoritmu, ktoré boli vykonané v nasledujúcom poradí:

Teraz poznáte všetky príkazy na ovládanie grafického spúšťača. Možno ich rozdeliť do troch skupín: jednoduché príkazy; príkaz na volanie procedúry; štrukturálne príkazy. Do tretej skupiny patria príkazy slučky a vetvy.

Stručne o hlavnom

Príkaz pobočky má nasledujúci formát:

ak<условие>
potom<серия 1>
inak<серия 2>
sq

Ak<условие>pravda, potom príkazy, ktoré tvoria<серию 1>ak nepravda, tak -<серию 2>.

Neúplný príkaz vetvy má nasledujúci formát:

ak<условие>
potom<серия>
sq

Ak je podmienka pravdivá, tak<серия>, ak je nepravda, potom okamžite prejdite na ďalší príkaz algoritmu.

Komplexné algoritmy sú pohodlne zostavené podrobným detailovaním.

Otázky a úlohy

1. Čo je to hĺbková analýza?
2. Z akých príkazov môžu pozostávať pomocné algoritmy poslednej úrovne podrobnosti?
3. Aký je formát príkazu pobočky? Aké akcie interpreta definuje?
4. Aký je rozdiel medzi úplným rozvetvením a neúplným rozvetvením?
5. Postupným vytváraním podrobností zostavte programy na ovládanie grafických umelcov, aby ste vyriešili nasledujúce úlohy:
nakreslite celé pole vodorovnými bodkovanými čiarami;
nakreslite štvorce vo všetkých štyroch rohoch poľa;
nakreslite celé pole do bunky so stranou rovnajúcou sa kroku.

Čo by ste sa mali naučiť z 5. kapitoly

Zvládnuť ovládanie programu jedného z edukačných grafických interpretov.
Napíšte lineárne programy.
Napíšte cyklické programy.
Napíšte programy, ktoré obsahujú vetvy.
Popísať a použiť pomocné algoritmy (podprogramy).
Použite metódu sekvenčného detailovania.

I. Semakin, L. Zálogová, S. Rusakov, L. Shestaková, Informatika, 9. ročník
Zaslané čitateľmi z internetových stránok

Celá informatika online, zoznam tém podľa predmetu, zbierka abstraktov z informatiky, domáce úlohy, otázky a odpovede, abstrakty z informatiky 9. ročník, plány hodín

Obsah lekcie zhrnutie lekcie podpora rámcová lekcia prezentácia akceleračné metódy interaktívne technológie Prax úlohy a cvičenia samoskúšobné workshopy, školenia, prípady, questy domáce úlohy diskusia otázky rečnícke otázky študentov Ilustrácie audio, videoklipy a multimédiá fotografie, obrázky, grafika, tabuľky, schémy humor, anekdoty, vtipy, komiksové podobenstvá, výroky, krížovky, citáty Doplnky abstraktyčlánky čipy pre zvedavých cheat sheets učebnice základný a doplnkový slovník pojmov iné Zdokonaľovanie učebníc a vyučovacích hodínoprava chýb v učebnici aktualizácia fragmentu v učebnici prvky inovácie v lekcii nahradenie zastaraných vedomostí novými Len pre učiteľov perfektné lekcie kalendárny plán na rok metodické odporúčania programu diskusie Integrované lekcie

Ak máte opravy alebo návrhy k tejto lekcii,