Učni načrt (lekcija) kot dokument, ki je projekt določene lekcije (na podlagi primera v disciplinah profila specialne smeri)

Pouk kot glavna oblika organiziranja učenja v razredno-učnem sistemu v svojem bistvu vključuje njegovo načrtovanje kot predpogoj za učinkovitost.

Po mnenju I. P. Podlasoma formula za učinkovitost lekcije vključuje dve komponenti: temeljitost njene priprave in spretnost njenega vodenja. Priprava lekcije - razvoj nabora ukrepov za organizacijo izobraževalnega procesa, ki vključuje: diagnostiko, napovedovanje, načrtovanje. In spretnost dirigiranja je praviloma povezana z izkušnjami učitelja.

Za izboljšanje teh dveh vidikov učinkovitosti izvajanja pouka morajo mladi učitelji v izobraževalni ustanovi praviloma razviti ne le učni načrt, ampak tudi njegov okvirni načrt ali podroben učni načrt, da zagotovijo njegovo natančno načrtovanje in pripravo. .

Učni načrt je tradicionalno sestavljen v sistemu TVET v mnogih ustanovah SSE. Trenutno na republiški ravni ni normativno potrjenih zahtev o obvezni pripravi učnih načrtov (razredov) s strani učiteljev. Vendar pa je, kot je razvidno iz prejšnjih pojasnil, priporočljiva njihova priprava na razredni sistem. Izobraževalne ustanove v okviru izvajanja sistema upravljanja kakovosti izobraževanja lahko sprejmejo lastne standarde za potrebo po odražanju rezultatov gradnje učiteljeve lekcije v dokumentu "Učni načrt" in celo v njegovi obliki.

Načrt lekcije (lekcija) - dokument, ki je projekt določene lekcije, ki ga je razvil učitelj za njeno izvedbo in odraža njegovo strukturo in glavne elemente. Načrt lekcije vključuje opredelitev končnih ciljev (nalog) lekcije, njeno strukturo (potek), seznam glavnih dejanj učitelja in študentov za obvladovanje vsebine učnega gradiva. Primer obrazca (slika 21.1) lahko uporabite za pripravo učnega načrta, ki predstavlja glavne elemente za opis vsebine lekcije. Pri oblikovanju lekcije vsak učitelj vnese potrebne (utemeljene) informacije v dokument, ki se razvija, na primer ime teme programa, formulacijo metodološkega cilja lekcije, vrsto lekcije, opis materialna in tehnična oprema itd.

UČNI NAČRT

Tema učnega programa ________________________________ (število ur)

Tema lekcije ________________________________________________ (število ur)

Cilji lekcije:

    izobraževalni __________________________

    izobraževalni _____________________

    razvoj ________________________

Potek (etape) lekcije

Podpis učitelja

riž. 21.1. Vzorec obrazca za učni načrt (razredi)

Pri pripravi učnega načrta je težko podati jasno priporočilo za podroben opis njegove vsebine. Menimo, da je potrebno strukturo pouka opisati do te mere, da je razumljiva drugim učiteljem in jo razlikuje od drugih razredov.

Potek ure opiše učitelj v skladu z njeno strukturo (struktura je odvisna od vrste ure, vrsta je odvisna od didaktičnega cilja). V tem primeru lahko uporabite njihovo zgledno tradicionalno strukturo, podano v zavihek. 14.2.

Opis stopenj lekcije se lahko izvede z rubrikacijo ( prid. 28, 29, 30, 31, 32, 33, 36 ) ali v tehnološkem zemljevidu - tabela, ki ima strogo določene strukturne dele, ki označujejo izobraževalni proces (Priloga 34). Njegova uporaba pri razvoju učnega načrta ni obvezna. Opis učnih načrtov v obliki tehnološkega zemljevida najdete na povezavi: Metodologija sodobnega pouka: Metodološka priporočila o metodologiji sodobnega pouka / Komp.: Zhuravkova T.K., Skomorokhova O.M., Skuratovich S.V. / Izobraževalni in metodološki center za poklicno izobraževanje Oddelka za izobraževanje regionalnega izvršnega odbora Mogilev. - Mogilev, 2007. - http://www.mgpl1.mogilev.by/methodist1.html.

Dokument "Učni načrt" je sestavljen ob izpolnjevanju osnovnih zahtev pisarniškega dela (Navodilo o pisarniškem delu v državnih organih in organizacijah Republike Belorusije, odobreno z Odlokom Ministrstva za pravosodje Republike Belorusije z dne 19. januar 2009 št. 4 (s spremembami in dopolnitvami)).

Načrt odprte lekcije odobri namestnik vodje izobraževalne ustanove.

Načrt lekcije običajno navaja tudi njen datum, številko glede na tematski (koledarsko-tematski) načrt, številko skupine, posebnost, kvalifikacijo, za katero poteka. Vse informacije so podane ne zato, da bi povečale svoj obseg in s tem zmanjšale učinkovitost zaznavanja njegovega opisa, temveč da bi podrobno opisale potrebne elemente. Na primer, ime specialnosti je potrebno, če se disciplina bere z različno vsebino za različne specialitete, zato učitelj ne more zamenjati učnih načrtov zanje.

Cilje lekcije lahko postavimo z različnih pozicij (glej. oddelek 23). Če je učitelj izbral možnost postavitve treh ciljev pouka (usposabljanje, vzgoja in razvoj ali poučevanje, vzgojno-razvijalni), naj bodo vsi zastavljeni z iste pozicije. Možna je še ena različica postavljanja ciljev: določitev didaktičnega cilja in ciljev lekcije kot njenih delov. V tem primeru so oblikovane vsaj tri naloge (poučevanje, izobraževanje, razvijanje). Učitelji, ki postavljajo cilje s pozicije učitelja, običajno prinesejo tudi rezultate pouka, da opišejo konkretno pričakovano aktivnost učencev in v skladu s tem podajo naloge za obvladovanje le-te ter kriterije vrednotenja.

Učni načrt, če njegova oblika ni odobrena, nima omejitev glede obsega in podrobnosti opisa vsebine lekcije. Učitelj pa ta dokument sestavi tako za preverjanje metodoloških služb kot za racionalizacijo lastnega delovanja, kar je najpomembneje. Učitelju naj čim bolj pomaga pri izvedbi pouka. Učitelj bi ga torej moral uporabljati udobno.

Za kompetenten opis lekcije je treba navesti njeno vrsto, saj je njena struktura odvisna od tega. Pri načrtovanju učne ure učitelj predvidi čas, porabljen za vsak njen element. Čas je mogoče prikazati za vsak korak v učnem načrtu.

Opis stopenj pouka je dopolnjen z učnimi metodami, ki jih učitelj namerava uporabiti, oblikami poučevanja in učnimi pripomočki. Po potrebi so ta orodja podrobno (opisana) neposredno v učnem načrtu (na primer, lahko so navedena načrtovana vprašanja za posodobitev znanja itd.). Obstajajo pa podrobnejši obrazci za opis vsebine in organizacije pouka.

Načrt lekcije navaja potrebno logistiko ali TCO, domače naloge. Učni načrt lahko spremlja potrebna didaktična gradiva (standardni odgovori na naloge zaprtega testa, kartice z nalogami itd.), Merila za ocenjevanje.

Ne smemo pozabiti, da obstaja več oblik opisovanja rezultatov oblikovanja lekcije: načrt lekcije, okvirni načrt, podroben okvirni načrt, netradicionalni scenarij lekcije, metodološki razvoj. Pri tem naštevanju so oblike opisa lekcije razvrščene glede na naraščajočo podrobnost opisa. Čeprav je okvir med njimi precej poljuben (če njihova oblika ni dokumentirana).

Povzetek lekcije - podroben opis lekcije. Ne določa le strukture lekcije, temveč tudi učno gradivo. Podroben okvirni načrt pomeni podroben (popoln v primerjavi s povzetkom) opis lekcije.

Metodični razvoj je skupek vseh gradiv, ki zagotavljajo pouk. Vsebuje učni načrt ali oris. Besedilo vsebuje razlago številnih položajev metodologije za izvedbo lekcije, metodološko podporo za lekcijo (ali niz lekcij).

Sorodna vprašanja: MP - 5 , 6 , 7 , 8 , 9 , 10 , 14 , 20 , 22 , 23 , 35 ; P - 18 , 19 .

TEMA: "PODROBNOSTI RAZVEJANJA IN ZAPOREDJA ALGORITMA"

Cilji lekcije:

Izobraževalni:

1. seznanite študente z razvejano ekipo.

2.pokažite primer problema z dvostopenjskim detajliranjem.

Izobraževalni:

vzgoja informacijske kulture, pozornosti, natančnosti, vztrajnosti.

V razvoju:

1.razvoj samokontrole;

2.razvoj kognitivnih interesov

Vrsta lekcije: kombinirano

Vrsta lekcije: lekcija razlage in primarne utrditve gradiva

Oprema: tabla, računalniki, projektor

Učbenik: Semakin "Informatika in IKT" 9. razred

Učni načrt:

    Organizacijski trenutek, preverjanje domače naloge.

    Razlaga nove snovi.

    Praktični del.

    Povzetek lekcije.

    Domača naloga.

Med poukom

Dejavnost učitelja

Študentske dejavnosti

Zdravo družba! Usedite se! Danes bomo preučevali algoritem razvejanja.

Preverjanje domače naloge

Poveljstvo veje

Spoznajmo še eno ekipo GRIS. Imenuje se ukaz veje. Format ukaza veje je:

če<условие>
potem<серия 1>
drugače<серия 2>
kv.

Službena beseda kv označuje konec veje.

Kot prej lahko GRIS preveri samo dva pogoja: "ali obstaja prednost?" ali "ni konca pred nami?".<Серия>je en ali več zaporednih ukazov. če<условие>je torej res<серия 1>, drugače -<серия 2>.

Narišimo blokovni diagram.

Takšno razvejanje imenujemo popolno.

Nepopolna oblika razvejanja

V nekaterih primerih je uporabljena nepopolna oblika ukaza veje

Na primer:

če je rob naprej
nato obrnite
kv.

Blok diagram:

Nepopoln ukaz veje ima naslednjo obliko:

če<условие>
potem<серия>
kv.

Tukaj<серия>se izvaja, če<условие>pošteno.

Naredimo razmeroma zapleteno glede gramov za GRIS. V tem primeru boste videli, da uporaba metode progresivnih podrobnosti olajša reševanje nekaterih "puzzle" problemov.

Primer težave z dvostopenjskim detajliranjem

Naloga 6. Sestavite ornament, sestavljen iz kvadratov, ki se nahajajo ob robu polja. Začetni položaj HRIS je v zgornjem levem kotu, smer jug.

Poimenujmo postopek, ki nariše verigo kvadratov od roba do roba polja VRSTICA. Postopek, ki nariše en kvadrat, se imenuje KVADRAT. Najprej napišite glavno

Program za okrasje
zgodaj
naredite VRSTO
obrat
naredite VRSTO
obrat
naredite VRSTO

obrat
naredite VRSTO
con

Zdaj pa napišimo postopka SERIES in SQUARE:

V postopku SERIES vsebuje telo cikla nepopolno vejo. Strukturo takega algoritma lahko imenujemo takole: zanka z ugnezdenim razvejanjem.

ROW postopki.

Prevajanje tega programa je zahtevalo dva koraka za izboljšanje algoritma, ki sta bila izvedena v naslednjem zaporedju:

Zdaj poznate vse ukaze za krmiljenje grafičnega izvajalca. Razdelimo jih lahko v tri skupine: preprosti ukazi; ukaz za klic postopka; strukturni ukazi. Tretja skupina vključuje ukaze zanke in razvejanja.

Dodatek 1.

Preidimo na praktični del naše lekcije.

Naloži datoteko ravni C_1

Razvijte algoritem za premikanje od točke A do točke B v ravni črti z risanjem sledi. Razdalja od A do B ni vnaprej znana. Zagotovo pa je znano, da je za točko B na razdalji ene celice od nje stena. Uporabite to steno, da dokončate gibanje točno na točki B: skočite naprej, preverite, ali je pred vami stena, in če je ni, se vrnite nazaj in pustite sled.

Naloži datoteko ravni C_2

Razvijte algoritem za premikanje izvajalca od točke A do točke B, pri čemer premagajte tri pare "skakalnih" sten, ki se pojavijo na poti. Pot mora biti vidna. S postopkom premagajte en par sten.

Naloži datoteko ravni C_3

Dodatek 2

Dodatek 3

Dodatek 4

Povzetek lekcije, ocenjevanje.

Domača naloga 31. točka,

Dodatek 1.

Dodatek 2

Dodatek 3

Dodatek 4

Vrsta lekcije: pouk utrjevanja znanja in učenja nove snovi.

Vrsta lekcije: kombinirani pouk (predavanje in vaja).Cilji lekcije: Splošna izobrazba:

oblikovati predstavo med učenci o osnovnih pojmih teme: razvejani ukaz, nepopolna oblika razvejanega ukaza;

oblikovati veščine razvijanja algoritmov z razvejanjem v GRIS "Strelochka";

V razvoju:

razvoj informacijske vizije pojavov in procesov okoliškega sveta;

Izobraževalni:

vzgoja informacijske kulture študentov, pozornosti, natančnosti, discipline, vztrajnosti;

vzgoja kognitivnega interesa šolarjev

Struktura lekcije:

jaz .Organizacijski trenutek (2 min.)

Pozdravi. Preverjanje prisotnih. Tema lekcije.

II

Pisna anketa 2 možnosti dela

III

Razlaga s predstavitvijo

Primer težave z dvostopenjskimi podrobnostmi

Razlaga s pomočjo predstavitve "Demonstracija algoritma z razvejanjem "Ornament" v okolju izvajalca Strelochka".

IV

V . Povzetek lekcije (2 min.)

VI . Domača naloga (1 min.)

Med predavanji:

jaz .Organiziranje časa

Tema lekcije: " Razvejanje in progresivno vrtanje navzdol

Glavne teme odstavka:

poveljstvo veje;
♦ nepopolna oblika razvejanja;
♦ primer problema z dvostopenjskimi podrobnostmi.
(diapozitiv 2)

II . Posodabljanje znanja (5 min.)

Predmetni test:Ciklični algoritmi

Možnost 1

1. Na kateri od slik je pogoj preverjen:

2. Ciklični algoritem je:


    nc
    korak
    kts

    dokler ni konec, ponavljajte
    nc
    korak
    obrat
    kts

    zgodaj
    korak
    con

    nc
    korak
    kts

4. Telo cikla je:

    grafični način opisa algoritma

    to je niz navodil, ki opisujejo postopek za izvajalca, da doseže rezultat reševanja problema v končnem številu dejanj.

    algoritem, v katerem je treba neko zaporedje ukazov izvesti večkrat.

5. Narišite strukturo cikla (diagram poteka)

Predmetni test:Ciklični algoritmi

Možnost 2

1. Na kateri od slik se izvaja postopek:

2. Cikel je:

  1. algoritem, v katerem je treba neko zaporedje ukazov izvesti večkrat.

    grafični način opisa algoritma

    to je takšna algoritemska struktura, v kateri se izvaja ponavljajoče se ponavljanje enega (ali več) ukazov.

    to je niz navodil, ki opisujejo postopek za izvajalca, da doseže rezultat reševanja problema v končnem številu dejanj.

3. Potrebno je narisati vodoravno črto čez celoten zaslon. Izberite pravi program:

    zgodaj
    korak
    con

    nc
    korak
    kts

nc

korak

obrat

kts

    dokler ni konec, ponavljajte

nc

korak

kts

4. Blok diagram je:

    zaporedje ukazov, vključenih v algoritemsko strukturo "cikel".

    grafični način opisa algoritma

    to je niz navodil, ki opisujejo postopek za izvajalca, da doseže rezultat reševanja problema v končnem številu dejanj.

    algoritem, v katerem je treba neko zaporedje ukazov izvesti večkrat.

5. Napišite program, ki zanko izvaja algoritem.

III . Teoretični del (20 min.)

Poveljstvo veje

Spoznajmo še eno ekipo GRIS. Imenuje se ukaz veje. Format ukaza veje je:

če<условие>
potem<серия 1>
drugače<серия 2>
kv.(slide 3)

Službena beseda kv označuje konec veje.

Kot prej lahko GRIS preveri samo dva pogoja: "ali obstaja prednost?" ali "ni konca pred nami?".<Серия>je en ali več zaporednih ukazov. če<условие>je torej res<серия 1>, drugače -<серия 2>. Primer je prikazan na sl. 5.12.

(diapozitiv 4)

Takšno razvejanje imenujemo popolno.

Nepopolna oblika razvejanja

V nekaterih primerih je uporabljena nepopolna oblika ukaza veje (slika 5.13). Na primer:

če je rob naprej
nato obrnite
kv.

(diapozitiv 4)

Nepopoln ukaz veje ima naslednjo obliko:

če<условие>
potem<серия>
kv.

Tukaj<серия>se izvaja, če<условие>pošteno.diapozitiv 5)

Sestavimo še zadnji, razmeroma kompleksen program za GRIS. V tem primeru boste videli, da uporaba metode progresivnih podrobnosti olajša reševanje nekaterih "puzzle" problemov.

Primer težave z dvostopenjskim detajliranjem

Naloga 6. Sestavite ornament, sestavljen iz kvadratov, ki se nahajajo ob robu polja. Začetni položaj HRIS je v zgornjem levem kotu, smer proti jugu (slika 5.14).

(diapozitiv 6)

Poimenujmo postopek, ki nariše verigo kvadratov od roba do roba polja VRSTICA. Postopek, ki nariše en kvadrat, se imenuje KVADRAT. Najprej napišemo glavni program.

Program za okrasje
zgodaj
naredite VRSTO
obrat
naredite VRSTO
obrat
naredite VRSTO
obrat
naredite VRSTO
con(diapozitiv 7)

Zdaj pa napišimo postopka SERIES in SQUARE:

(diapozitiv 8)

V postopku SERIES vsebuje telo cikla nepopolno vejo. Strukturo takega algoritma lahko imenujemo takole: zanka z ugnezdenim razvejanjem.

Na sl. 5.15 prikazuje blok diagram postopka RAD.

Prevajanje tega programa je zahtevalo dva koraka za izboljšanje algoritma, ki sta bila izvedena v naslednjem zaporedju:

Zdaj poznate vse ukaze za krmiljenje grafičnega izvajalca. Razdelimo jih lahko v tri skupine: preprosti ukazi; ukaz za klic postopka; strukturni ukazi. Tretja skupina vključuje ukaze zanke in razvejanja.

(diapozitiv 9)

IV . Utrjevanje znanja (15 min.)

Razvoj algoritma "Ornament".

V . Povzetek lekcije (2 min.)

Evalvacija dela učencev pri pouku.

VI . Domača naloga (1 min.)

§31, vprašanja. Priprava na test(diapozitiv 10)

Vprašanja in naloge

1. Kaj je vrtanje navzdol?
2. Iz katerih ukazov so lahko sestavljeni pomožni algoritmi zadnje stopnje podrobnosti?
3. Kakšna je oblika ukaza veje? Katera dejanja izvajalca opredeljuje?
4. Kakšna je razlika med popolno razvejanostjo in nepopolno razvejanostjo?
5. S podrobnostmi po korakih sestavite nadzorne programe grafičnega umetnika za reševanje naslednjih nalog:
narišite celotno polje z vodoravnimi pikčastimi črtami;
narišite polja v vse štiri kote polja;
narišite celotno polje v celici s stranico, ki je enaka koraku.

Tema: "Metoda postopnega izboljšanja"
Učni cilj: S študenti ponoviti faze reševanja nalog na računalniku: formulacija, algoritem, metoda matematičnega modela, program, analiza rezultatov. Predstavite koncept metode postopnega izpopolnjevanja.
Po razvoju cilja: Razviti logično razmišljanje, spomin, zanimanje za predmet. Zagotavljanje močnega in zavestnega obvladovanja osnov računalništva s strani študentov.
Privzgojite cilj: Kultura vedenja, komunikacija. Vzgoja študentov informacijske kulture. Priprava študentov na aktivno polno življenje in delo v informacijski družbi.
Med predavanji:
1. Org moment
2. Stopnja določanja cilja lekcije
3. Anketa d/z
Faze reševanja problemov na računalniku: nastavitev, algoritem, metoda matematičnega modela, program, analiza rezultatov.
Test
1. Jasno oblikovano zaporedje pravil, ki opisujejo ta proces, je
a) blokovni diagram
b) algoritem *
c) ena od lastnosti algoritma
2. Lastnosti algoritma
a) natančnost, gotovost, učinkovitost
b) jasnost, razumljivost, učinkovitost
c) diskretnost, gotovost, množičnost, učinkovitost *
3. Razviti algoritem je mogoče popraviti na več načinov
a) grafično
b) sestavljanje enačb, pravil, formul
c) besedni opis, blok diagram, v algoritemskem jeziku *
4. Prikazana je stopnja obdelave informacij
a) pravokotnik *
b) romb
c) ovalne
5. Prikazani so pogoji preverjanja
a) pravokotnik
b) romb *
c) kvadrat
6. V sliki, podobni ovalu, pišemo
a) vhod, izhod*
b) formula
c) začetek, konec
7. Vnos začetnih podatkov in izpis rezultata zapišemo v ...
a) paralelogram *
b) kvadrat
c) romb
8. Kateri od dokumentov so algoritmi?
a) Pravopisno pravilo predpon, ki se končajo na z, s
b) TV programski vodnik
c) Kuharski recept*
d) Navodila za sestavljanje omarice, ki se prodaja razstavljena *
9. V katerih primerih se stavek pravilno konča: Algoritem je
a) končno zaporedje dejanj, ki vodijo do želenega rezultata za vse veljavne začetne podatke *
b) navodila za izvedbo dejanj
c) končen nabor ukazov, razumljiv nekemu izvajalcu, katerih izvedba vodi do edinstvene rešitve problema
d) program v strojnih kodah
10. Razdelitev algoritma na ločena osnovna dejanja je
a) Diskretnost*
b) Gotovost
c) množični značaj
d) Odločnost
11. Kateri od dokumentov so algoritmi?
A) Katalog knjig v knjižnici
B) Postopek za klicanje mednarodne telefonske številke*
C) Recept za izdelavo lepila*
D) Stenski koledar za tekoče leto

Preveri: Kriterij ocenjevanja: 11 "+" -5, 9 "+" -4, 7 "+" -3, 5 "+" -2

4. Razlaga nove teme:
Uspeh katere koli dejavnosti je odvisen od skrbnega načrtovanja. In težja kot je naloga, pomembnejša je sposobnost načrtovanja svojih dejanj. Glavna stvar v tem primeru bo vedno jasna opredelitev končnih rezultatov, nato opredelitev vmesnih rezultatov, brez katerih ni mogoče doseči ciljev.
Ta pristop se izkaže za edinega možnega pri sestavljanju kompleksnih algoritmov in velikih programov za reševanje problemov z uporabo računalnika. Ta metoda se imenuje postopno detajliranje algoritmov in programov. S podrobnostmi po korakih so algoritmi napisani kot niz pomožnih algoritmov, ki rešujejo pomožne podnaloge, vsaka od njih pa zahteva pridobitev določenih vmesnih rezultatov.
Po razvoju glavnega algoritma lahko nadaljujemo z razvojem algoritmov "druge ravni", ki lahko zahtevajo nadaljnje podrobnosti. Tako je glavni algoritem akcijski načrt, ki ga je treba izpolniti za dosego cilja, bistvo vsakega dejanja pa je dešifrirano v ustreznem pomožnem algoritmu.
Uporaba podrobnosti po korakih za opisovanje algoritmov vam omogoča, da jasno, jasno in razumljivo opišete, kako rešiti težave.
Metoda postopnega podrobnega olajšuje sestavljanje algoritmov, saj vam omogoča, da problem rešite po delih in kot pomožne algoritme uporabite probleme, ki še niso rešeni. Ta struktura se imenuje programiranje od zgoraj navzdol.
Razmislimo o problemu in sestavimo algoritem z metodo postopnega detajliranja.
1. Na voljo sta 2 vrča s prostornino 3L in 8L. Umetnik Jin lahko v vsak vrč črpa vodo iz reke, iz njega izlije vodo in ugotovi, ali je voda v vrču napolnjena do vrha. Sestavite algoritem, s katerim bo Jin iz reke črpal 7 litrov. vodo.
2. Izvajalec je sposoben zamenjati eno črko v besedi in iz smiselne besede bi morala spet nastati smiselna beseda. Napišite algoritem transformacije:
a) besedi VRT na besedo MAČKA;
b) besedi LETI v besedo SLON.

5. Stopnja uprizarjanja D / s: preberite povzetek, pripravite več kratkih (ne več kot 15 ukazov) programov z napakami, tako da jih bo v naslednji lekciji lahko razhroščeval vaš sosed na mizi. Po predhodnem poročanju, za kakšen namen ste sestavili te programe.

6. Stopnja povzetka lekcije.

>>Računalništvo: razvejanje in zaporedna podrobnost algoritma

§ 31. Razvejanje in zaporedno podrobnostalgoritem

Glavne teme odstavka:

♦ poveljstvo veje;
♦ nepopolna oblika razvejanja;
♦ primer problema z dvostopenjsko specifikacijo.

Poveljstvo veje

Spoznajmo še eno ekipo GRIS. Imenuje se ukaz veje. Format ukaza veje je:

če<условие>
potem<серия 1>
drugače<серия 2>
kv.

Službena beseda kv označuje konec veje.

Kot prej lahko GRIS preveri samo dva pogoja: "ali obstaja prednost?" ali "ni konca pred nami?".<Серия>je en ali več zaporednih ukazov. če<условие>je torej res<серия 1>, drugače -<серия 2>. Primer je prikazan na sl. 5.12.

Takšno razvejanje imenujemo popolno.

Nepopolna oblika razvejanja

če je rob naprej
nato obrnite
kv.


če<условие>
potem<серия>
kv.

Tukaj<серия>se izvaja, če<условие>pošteno.

Sestavimo zadnjo, razmeroma zapleteno program za GRIS. V tem primeru boste videli, da uporaba metode progresivnih podrobnosti olajša reševanje nekaterih "puzzle" problemov.

Primer težave z dvostopenjskim detajliranjem

Naloga 6. Sestavite ornament, sestavljen iz kvadratov, ki se nahajajo ob robu polja. Začetni položaj HRIS je v zgornjem levem kotu, smer proti jugu (slika 5.14).

Poimenujmo postopek, ki nariše verigo kvadratov od roba do roba polja VRSTICA. Postopek, ki nariše en kvadrat, se imenuje KVADRAT. Najprej napišite glavno program

Program za okrasje
zgodaj
naredite VRSTO
obrat
naredite VRSTO
obrat
naredite VRSTO
obrat
naredite VRSTO
con

Zdaj pa napišimo postopka SERIES in SQUARE:

V postopku SERIES vsebuje telo cikla nepopolno vejo. Strukturo takega algoritma lahko imenujemo takole: zanka z ugnezdenim razvejanjem.

Na sl. 5,15 je podano blokovni diagram RAD postopki.

Prevajanje tega programa je zahtevalo dva koraka za izboljšanje algoritma, ki sta bila izvedena v naslednjem zaporedju:

Zdaj poznate vse ukaze za krmiljenje grafičnega izvajalca. Razdelimo jih lahko v tri skupine: preprosti ukazi; ukaz za klic postopka; strukturni ukazi. Tretja skupina vključuje ukaze zanke in razvejanja.

Na kratko o glavnem

Ukaz veje ima naslednjo obliko:

če<условие>
potem<серия 1>
drugače<серия 2>
kv.

če<условие>res, potem ukazi, ki sestavljajo<серию 1>če je napačno, potem -<серию 2>.

Nepopoln ukaz veje ima naslednjo obliko:

če<условие>
potem<серия>
kv.

Če je pogoj resničen, potem<серия>, če je false, takoj pojdite na naslednji ukaz algoritma.

Kompleksni algoritmi so priročno zgrajeni s podrobnostmi po korakih.

Vprašanja in naloge

1. Kaj je vrtanje navzdol?
2. Iz katerih ukazov so lahko sestavljeni pomožni algoritmi zadnje stopnje podrobnosti?
3. Kakšna je oblika ukaza veje? Katera dejanja izvajalca opredeljuje?
4. Kakšna je razlika med popolno razvejanostjo in nepopolno razvejanostjo?
5. S podrobnostmi po korakih sestavite nadzorne programe grafičnega umetnika za reševanje naslednjih nalog:
narišite celotno polje z vodoravnimi pikčastimi črtami;
narišite polja v vse štiri kote polja;
narišite celotno polje v celici s stranico, ki je enaka koraku.

Kaj bi se morali naučiti iz 5. poglavja

Obvladati programsko vodenje enega od izobraževalnih grafičnih izvajalcev.
Pišite linearne programe.
Pišite ciklične programe.
Pišite programe, ki vsebujejo veje.
Opisati in uporabljati pomožne algoritme (podprograme).
Uporabite metodo zaporednega detajliranja.

I. Semakin, L. Zalogova, S. Rusakov, L. Šestakova, Informatika, 9. razred
Predložili bralci z internetnih strani

Celotno računalništvo na spletu, seznam tem po predmetih, zbirka povzetkov računalništva, domače naloge, vprašanja in odgovori, povzetki računalništva 9. razred, učni načrti

Vsebina lekcije povzetek lekcije podporni okvir predstavitev lekcije pospeševalne metode interaktivne tehnologije Vadite naloge in vaje samopreizkus delavnice, treningi, primeri, naloge domače naloge diskusija vprašanja retorična vprašanja študentov Ilustracije avdio, video posnetki in multimedija fotografije, slike grafike, tabele, sheme humor, anekdote, šale, stripi prispodobe, izreki, križanke, citati Dodatki izvlečkičlanki žetoni za radovedne goljufije učbeniki osnovni in dodatni slovarček pojmov drugo Izboljšanje učbenikov in poukapopravljanje napak v učbeniku posodobitev fragmenta v učbeniku elementi inovativnosti pri pouku zamenjava zastarelega znanja z novim Samo za učitelje popolne lekcije koledarski načrt za leto metodološka priporočila programa razprave Integrirane lekcije

Če imate popravke ali predloge za to lekcijo,